CB Radio było nazwą, która pochodzi od angielskiego określenia "Citizens Band Radio", co oznacza "radio dla obywateli". Należy rozumieć, że nazwy tej mogą używać również urządzenia komunikacyjne pracujące w paśmie 27 MHz. CB Radio nie jest obecnie dozwolone w Polsce. Urządzenia te są małe i lekkie. Zazwyczaj posiadają składaną antenę. Często są wykorzystywane w terenie. Mogą porozumiewać się na odległość kilku kilometrów.

Ranking CB Radio

 1. CB Radio Prezydent Harry III Asc.
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesne urządzenia wyposażone są w funkcję ASC, czyli automatyczną blokadę szumów. Funkcja ta zwalnia kierowcę z konieczności regulowania czułości blokady zakłóceń radiowych. Dla kierowców międzynarodowych można również zaprogramować standardy częstotliwości dla innych krajów. Radiotelefon ten posiada funkcję SCAN. Pozwala ona radiu na wyszukiwanie połączeń na kanałach. Za pomocą przycisku MEM można zaprogramować radio.
 2. CB Radio Midland Alan Plus

  Sprawdź aktualną cenę
  Wielokanałowe przenośne CB radio o wysokiej jakości. Wykorzystuje nowoczesne rozwiązania techniczne, które przekładają się na wysoki komfort użytkowania i dużą wydajność. Zastosowano wysokiej jakości materiały, w tym monolityczne układy scalone i odporne na wstrząsy płytki drukowane. Zastosowany w produkcie syntezator częstotliwości PLL gwarantuje lata bezproblemowej pracy.
 3. Barry ASC, prezes CB Radio

  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesne CB Radio w kompaktowych wymiarach. Jest łatwe w obsłudze. Posiada funkcję redukcji szumów. Nadaje się dla kierowców samochodów ciężarowych i osobowych. Dodatkowym atutem jest ANL FILTER, który odpowiada za zakłócenia w odbiorze. Funkcja Talk Back oraz zmiana koloru podświetlenia wyświetlacza to dwie ciekawe opcje. Swoją modulację można odsłuchać przez głośnik radia. Całość jest bardzo dobrze wykonana.
 4. CB Radio Yosan Pro120

  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalne CB Radio pracuje w podstawowym zakresie 40 kanałów i może pracować z mocą do 4W. Posiada podstawowe funkcje takie jak przycisk szybkiego wyboru kanału 9, skanowanie oraz monitor DualWatch dla dwóch kanałów jednocześnie. Umożliwia naprzemienny odbiór do dwóch kanałów. Produkt ten posiada również regulację czułości odbiornika RF Gain. Pozwala ona na zastosowanie anten o wysokim zysku energetycznym w celu zmniejszenia czułości odbiornika w warunkach miejskich i drogowych. Całość urządzenia zamknięta jest w atrakcyjnej obudowie.
 5. CB Radio Albrecht AE6110 ASQ

  Sprawdź aktualną cenę
  Niewielkich rozmiarów CB Radio z funkcją RF-gain i blokadą szumów. Zastosowane innowacyjne rozwiązania techniczne. Produkt pozwala na szybki wybór kanałów priorytetowych oraz kanału 9 - awaryjnego. Posiada możliwość wykonania automatycznego wyszukiwania połączeń, blokady przycisków LC czy blokady szumów ASQ. W zestawie znajduje się uchwyt mikrofonu, śruby montażowe i uchwyt do radiotelefonu, mikrofon z przedwzmacniaczem, przyciski UP/DOWN oraz deklaracje zgodności WE.

Jaki typ CB Radia powinienem kupić?

CB Radia nie są konieczne dla wielu kierowców. To urządzenie, dzięki któremu są na bieżąco z informacjami na drodze. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Co powinieneś wziąć pod uwagę?

 • Ważną kwestią jest funkcjonalność. Obecnie dostępne są trzy opcje: ASC (automatyczna redukcja dźwięku), Mic Gain (regulacja wzmocnienia mikrofonu) oraz RF Gain (regulacja czułości odbiornika).
 • Liczba kanałów Nowoczesne CB Radia obsługują zazwyczaj 40 kanałów, z minimum jednym kanałem szybkim.
 • Zakres częstotliwości Producenci określają w tym przypadku maksymalną i minimalną częstotliwość.
 • Jest to metoda zmiany kanałów. Jest to na ogół wygodniejsze niż używanie przycisków do wybierania tarczy. W nowoczesnych CB Radiach dostępne są również panele dotykowe.
 • Montaż Masz możliwość wyboru spośród ramek montażowych (CB Radio może być umieszczone w miejscu standardowego radia), radia kompaktowego oraz radia dzielonego.
 • Wyposażenie Ważne jest, aby wziąć pod uwagę jakość i wielkość uchwytu na wyświetlacz/mikrofon.
 • Rodzaje anten NA - teoretycznie im dłuższa antena tym lepszy odbiór rozmów nawet na odległość. W praktyce jednak nie zawsze jest to prawdą. Zbyt długa antena może czasem powodować zakłócenia w mieście i utrudniać korzystanie z urządzenia. Najlepiej używać anteny, która ma mniej niż metr długości. Powinna być ona sztywna, jeśli już posiadamy długą antenę. Jest ona mniej podatna na zakłócenia. Bardzo popularne stały się anteny z podstawą magnetyczną. Łatwo je zamontować na swoim dachu. Wielu kierowców skarży się, że powodują one zarysowania i uszkodzenia lakieru. Antena taka musi być zdejmowana po zaparkowaniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż anten przez dach lub na specjalnych relingach czy uchwytach na tylnej klapie.

Czy warto kupić CB radio?

Radia CB wracają do łask. Radia te służą do powiadamiania policji i straży miejskiej o kontrolach drogowych. Kierowcy mogą też wymieniać się między sobą informacjami, jak dojechać lub jaka jest aktualna sytuacja na drodze. Czasami polecają sobie nawzajem stacje benzynowe. Nie oznacza to jednak, że nie można w ten sposób rozmawiać na mniej poważne tematy.

CB Radio zyskuje coraz większą popularność. Choć niektórzy uważają, że aplikacje mają podobne funkcje do aplikacji na telefon, to jednak dla zawodowych kierowców i osób, które dużo lub często jeżdżą, takie radio będzie nieocenione. Nie trzeba się martwić, że telefon zostanie odłączony lub straci zasięg. Nawet najbardziej zaawansowane aplikacje nie są w stanie zapewnić Ci informacji o wszystkich wydarzeniach na drodze.

CB Radia są małe i łatwe do zainstalowania.

Popularni producenci CB Radia

 • President
 • Pni
 • Yosan
 • Midland

Godne uwagi sklepy z radiami CB

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle