Nie zawsze opłaca się kupować nowy teflon, zwłaszcza gdy ceny rynkowe rosną. Należy pamiętać, że to, że produkt jest używany, nie oznacza, że jest gorszy. Ważne jest, aby przed zakupem używanego sprzętu rozważyć kilka czynników.

Czego szukać w używanym smartfonie

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push();

Nie możemy pozwolić, aby nasze preferencje dyktowały nam to, co kupujemy. Ważne jest, aby podejść do tematu z "trzeźwą głową". W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na maksymalne możliwości danego telefonu, jakość podzespołów oraz dostępność sprzętu w określonym przedziale cenowym. Sprawdzając w Internecie parametry techniczne danego urządzenia, możemy dowiedzieć się o jakości zarówno wyświetlacza, jak i tylnej szyby. Jeśli interesuje nas używany smartfon, powinniśmy wziąć pod uwagę również następujące czynniki:

Stan telefonu.

Nie dotyczy to tylko widocznych uszkodzeń mechanicznych, takich jak zbity wyświetlacz, uszkodzone wejścia do ładowania czy słuchawki. Należy obejrzeć sprzęt pod pewnym kątem lub źródłem światła, aby zobaczyć, czy nie ma drobnych zarysowań lub uszkodzeń obudowy. Dzięki temu możemy ocenić stosunek właściciela do sprzętu, np. czy był on postawiony na stole czy na podłodze. Możemy też określić, ile razy telefon upadł. Używany smartfon nie będzie tak dobry jak nowy. Dobry serwisant może przywrócić telefon do stanu, który nie będzie zbytnio odbiegał od jego fabrycznego stanu.

Wydajność poszczególnych podzespołów i funkcji

Mniej problemów z urządzeniem będziemy mieli, jeśli kupimy je osobiście. Przed odebraniem urządzenia przyjrzyjmy się: głośnikowi rozmów, (wykonajmy do kogoś połączenie); działaniu i korzystaniu z kamery przedniej i tylnej; instalowaniu i korzystaniu z aplikacji; a na koniec warto wykonać kontrolę sprawności urządzenia, która ujawni m.in. stan jego baterii.

Kompletność zestawu

Ważne jest, aby przy zakupie smartfona wziąć pod uwagę jego pochodzenie. Dokument potwierdzający zakup często daje autoryzowany sprzedawca. Na nim można zobaczyć, co powinno znajdować się w zestawie. Najczęściej są to instrukcja obsługi, słuchawki oraz ładowarka. Czasami w zestawie znajduje się również przezroczyste etui na telefon. Nawet jeśli smartfon jest używany, to i tak będzie objęty warunkami gwarancji. Gdy kupujemy sprzęt od osób prywatnych, musimy zwrócić uwagę na gwarancję i ważność smartfona. Sprawdzenie IMEI da nam pewność, że nie mamy do czynienia z urządzeniem kradzionym lub podrobionym. Może się również okazać, że sprzedawca nie zapłacił rat za telefon, przez co funkcje telefonu są zablokowane.

Cena używanego smartfona

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push();

Cena używanego sprzętu nie powinna być większa niż połowa ceny pierwotnej. Należy również wziąć pod uwagę stan smartfona, który nas interesuje. Cenę używanych smartfonów możemy podsumować za pomocą wzoru: 50% * 100% - y - z

Cena rynkowa urządzenia to x

Wartość elementu, który należy wymienić, wynosi y

Cena, po której można sprzedać/kupić sprzęt