Opalarkę można określić jako elektronarzędzie, które wytwarza strumień powietrza o wysokiej temperaturze. Można go używać do usuwania starych powłok malarskich, spawania termoplastów i ich gięcia, rozmrażania rur, suszenia i tak dalej. Silnik elektryczny napędza wentylator, który tłoczy powietrze na zewnątrz maszyny w kierunku grzałki elektrycznej. Tak wygląda klasyczna opalarka. Następnie jest ono podgrzewane do pożądanej temperatury i wyrzucane specjalną dyszą.

Najlepsze opalarki - ranking

Opalarki wbrew pozorom mogą być całkiem przydatnymi elektronarzędziami. Mogą z nich korzystać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jaką opalarkę powinienem kupić? Który model powinienem wybrać? W podjęciu decyzji pomoże Ci ten obszerny ranking modeli opalarek. Został on w dużej mierze oparty na opiniach internautów. Już teraz zapraszamy do przejrzenia jego szczegółów.

 1. Opalarka Bosch GHG 23-66 Professional 06012A6301

  Wysokiej klasy opalarka z 10-stopniową regulacją przepływu powietrza. Obudowa ta pozwala na cyfrową regulację temperatury. Pozwala na personalizację programów pracy, ma też dużą moc. W ciągu kilku sekund może osiągnąć temperaturę do 650 stopni Celsjusza. Wyłącznik termiczny automatycznie wyłącza sprzęt, jeśli silnik się nagrzeje. W podstawowym zestawie znajduje się dysza ochronna i dysza do szkła płaskiego, a także walizka transportowa.

 2. Opalarki Makita HG6031VK

  Funkcjonalna opalarka, której moc grzewczą można regulować w zakresie od 50 do 600 stopni Celsjusza. Są dwa ustawienia przepływu powietrza - przesuwny przełącznik pozwala na wybór między tymi trybami. Opalarka ta może być używana do usuwania starych farb, lutowania rur czy spawania termoplastów. Posiada ergonomiczny, antypoślizgowy uchwyt. W zestawie znajduje się poręczna walizka transportowa. Jej moc znamionowa wynosi 1800W.

 3. Opalarka DeWalt D26414

  Ta wysokiej jakości opalarka jest łatwa w obsłudze i ma moc aż 2000W. Sprzęt ten jest mocny, a jednocześnie bezpieczny w użytkowaniu. Ten sprzęt może być używany do profesjonalnej pracy. Wyświetlacz LED wyświetla temperaturę gorącego powietrza. Lekka i kompaktowa konstrukcja wyróżnia ten sprzęt. Jest łatwy w obsłudze. W podstawowym zestawie znajduje się dysza stożkowa i powierzchniowa, tzw. rybi ogon.

 4. Opalarki Stanley FME670K

  Niezawodna marka oferuje praktyczną opalarkę o mocy 2000W. Posiada regulację temperatury oraz dwa biegi prędkości. Jest wszechstronny i łatwy w obsłudze. Sprzęt ten charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Podwójny system automatycznego wyłączania chroni przed nagromadzeniem się ciepła i uszkodzeniem opalarki. Zintegrowany stojak jest świetnym rozwiązaniem. W zestawie znajduje się torba transportowa, sztywny skrobak, a także stożek redukcyjny, zintegrowany stojak, dysza szeroka, rura ochronna do szkła, dysza szeroka oraz skrobak płaski.

 5. Steinel HL 1920 E 352103 opalarka

  Wysokiej klasy sprzęt do opalania o mocy 2000W. Jest to sprzęt niezwykle funkcjonalny, a przy tym bardzo bezpieczny w użytkowaniu. Może służyć do usuwania starych powłok lakierniczych, formowania gorącym powietrzem, lutowania czy spawania. Posiada 9-stopniową regulację temperatury, w zakresie od 80 do 600 stopni Celsjusza. Model posiada trzystopniową regulację przepływu powietrza. Opalarka posiada również uchwyt do zawieszania.

Jaki typ opalarki powinienem kupić?

Z opalarki elektrycznej korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Można ją stosować na wiele różnych sposobów. W jaki sprzęt warto zainwestować? Jak wybrać odpowiednią opalarkę

 • Moc Jest to najważniejszy parametr. Od tej mocy zależy maksymalna temperatura czy wydajność opalarki przy pompowaniu powietrza. Niestety, moc jest często niedoceniana.
 • Wydajność Parametr ten informuje o tym, ile powietrza może przepompować turbina opalarki w danym czasie. Im jest ona większa, tym szybciej będzie następowała praca. Opalarka do farb pracuje najlepiej, gdy jest wydajna w danej temperaturze.
 • Temperatura Ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ temperatura, w jakiej powietrze opuszcza dyszę, decyduje o tym, jak praktyczne może być urządzenie. Wyższa temperatura nie musi oznaczać, że urządzenie jest bardziej skuteczne. Najwyższej jakości modele potrafią osiągnąć temperaturę 700 stopni Celsjusza. Nie zawsze jednak jest to konieczne.
 • Regulacja temperatury Bezsprzecznie najbardziej uniwersalne opalarki wyposażone są w system płynnej regulacji temperatury. Można je ustawić tak, aby pracowały w każdych warunkach. Ustawienia temperatury są na ogół związane z prędkością nadmuchu. A zatem dwubiegowe, trzybiegowe itd. Istnieje wiele rodzajów opalarek.
 • Wymienne dysze - Dzięki ich różnym kształtom możliwe jest dostosowanie parametrów końcowych strumienia powietrza. Na przykład dysze boczne zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się sąsiednich elementów. Dysze szczelinowe są idealne do prac precyzyjnych.
 • Wyświetlacz To rozwiązanie dostępne jest tylko w palnikach elektrycznych wyższej klasy. Pozwala na dokładny pomiar temperatury i innych parametrów. W przypadku najdroższych opalarek nie jest on niezbędny.
 • Materiał- Maszyny garbarskie są często używane w trudnych warunkach. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Oznacza to również większe bezpieczeństwo pracy.

Czy warto wydać pieniądze na wysokiej jakości garbarkę?

Opalarka elektryczna może być wykorzystywana do wielu celów. Spirala grzejna jest ich głównym elementem. Urządzenia te służą do usuwania powłok lakierniczych z różnych materiałów, kształtowania i formowania tworzyw sztucznych, lutowania, rozmrażania rur oraz zaciskania folii okiennych. Urządzenia te wydmuchują gorące powietrze. Są to najbardziej pożądane modele na rynku.

Opalarki najczęściej zasilane są za pomocą przewodu. Wynika to z faktu, że wymagają one sporej ilości energii. Dobrej klasy urządzenia posiadają dodatkowe dysze. Dzięki temu można precyzyjnie kontrolować strumień powietrza. To kluczowy czynnik wpływający na jakość i szybkość pracy. Dzięki temu łatwiej jest pracować w trudno dostępnych miejscach.

Kupując urządzenie do opalania, powinieneś zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Do użytku amatorskiego nie potrzebujesz sprzętu o dużej mocy, ale dla profesjonalistów ten parametr jest bardzo ważny.

Popularni producenci urządzeń opalających

 • Bosch
 • Makita
 • DeWalt

Podsumowanie rankingu "Tanner

Opalarki to bardzo przydatne elektronarzędzie. Zarówno profesjonaliści jak i amatorzy używają ich na co dzień. Mogą służyć do usuwania starej farby, lutu, czy tworzyw sztucznych z form. Właśnie dlatego są tak uniwersalne. Powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Nasz obszerny ranking modeli opalarek pomoże Państwu w wyborze odpowiedniego modelu. Zachęcamy do poświęcenia czasu na jego lekturę.