Za pomocą podręcznego alkomatu można zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki niemu łatwo dowiedzieć się, kiedy można prowadzić samochód po imprezie. Wystarczy użyć alkomatu, aby sprawdzić swój poziom trzeźwości. Należy pamiętać, że prowadzenie samochodu, lub jakiegokolwiek innego pojazdu, będąc pod wpływem alkoholu jest nielegalne. W tym przypadku za spowodowanie wypadku można zostać skazanym na karę pozbawienia wolności.

Ranking alkomatów podręcznych

 1. AlcoFind PROX5 Plus
  Sprawdź aktualną cenę
  Użytkownicy indywidualni mogą korzystać z tego niezawodnego alkomatu. Analizuje on oddech za pomocą czułego platynowego sensora elektrochemicznego, aby określić zawartość alkoholu we krwi. Nowoczesne oprogramowanie zapewnia urządzeniu wysoką stabilność pomiaru. Za dokładność wyników badania odpowiada sensor elektrochemiczny z technologią PROX+. Jest on odporny na wszelkie czynniki, które mogłyby wpłynąć na wyniki.
 2. Alkomat CA 9000 Professional SSG

  Sprawdź aktualną cenę
  Alkomat elektrochemiczny zapewnia wysoką dokładność i powtarzalność pomiarów. Cyfrowo wyświetlane wyniki mieszczą się w zakresie 0-4 promili z rozdzielczością do dwóch miejsc po przecinku. W pamięci urządzenia można zapisać do 10 najbardziej aktualnych wyników. Alkomat posiada czujnik przepływu powietrza, licznik wykonanych pomiarów oraz funkcję przypominania o kalibracji. Posiada również system zabezpieczający komórkę pomiarową przed uszkodzeniem. Urządzenie pozwala użytkownikom na wybór jednostek pomiarowych.
 3. Alkohit X8

  Sprawdź aktualną cenę
  Ten niewielkich rozmiarów alkomat przeznaczony jest do użytku indywidualnego. Sensor objęty jest dwuletnią gwarancją, natomiast całe urządzenie sześcioletnią. Posiada oryginalny design i zapewnia doskonałe parametry. Posiada stabilny sensor elektrochemiczny, który umożliwia pomiar do 4 milimetrów. Jasno podświetlany wyświetlacz pozwala użytkownikowi zobaczyć wyniki badania nawet w ciemności.
 4. Alkomat ręczny Promiler AL8000 PLUS

  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny alkomat, oparty na sensorze elektrochemicznym QMol 2.0. Posiada również najnowsze oprogramowanie, które umożliwia korzystanie z wielu funkcjonalności. Alkomat podaje informacje o czasie, jaki upłynął od ostatniego pomiaru. Pokazuje także pozostałe dni do momentu, w którym konieczna jest kalibracja. Zapewnia również analitykę dziesięciu ostatnich pomiarów wykonanych przez użytkownika alkomatu.
 5. Aisko BACscan F-30

  Sprawdź aktualną cenę
  Urządzenie to służy do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Posiada sensor elektrochemiczny, który pozwala na dokładny pomiar w całym zakresie pomiarowym. Urządzenie posiada również czujnik przepływu powietrza, który chroni je przed uszkodzeniem w wyniku nieprawidłowego badania. Ważnym elementem alkomatu jest kalibracja. Zapisuje on w swojej pamięci wyniki dziesięciu ostatnich pomiarów.

Jaki typ alkomatu powinienem kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele opcji alkomatów. Są zarówno stacjonarne profesjonalne alkomaty, jak i małe przenośne urządzenia, do których zawsze można mieć dostęp. Ważne jest, aby przy zakupie alkomatu zwrócić uwagę na te podstawowe kwestie.

 • Rodzaje alkomatów - W tym zakresie istnieje wiele opcji. Istnieją trzy opcje: alkomat podręczny, stacjonarny lub jednorazowy. W praktyce najlepiej sprawdzają się modele podręczne. Są one niedrogie i bardzo polecane dla każdego, kto często korzysta z alkomatu.
 • Rodzaj sensora To właśnie sensor decyduje o dokładności testu. Do wyboru jest wiele opcji: modele półprzewodnikowe o niskiej niezawodności, popularne modele elektrochemiczne oraz model spektofotometryczny. Te modele są najdroższe, ale i najdokładniejsze. Są one stosowane w profesjonalnych alkomatach.
 • Zakres pomiarowy W praktyce im jest on większy, tym lepiej. Podstawowe modele mogą mierzyć stężenie alkoholu w zakresie od 0 do 2 mililitrów. Górną granicą dla bardziej zaawansowanych alkomatów jest 5-8 promili.
 • Tryby pracy Alkomaty mogą być używane zarówno w trybie aktywnym, jak i pasywnym. Pierwszy z nich wymaga aktywnego udziału osoby badanej. Polega on na nabraniu powietrza i dmuchaniu w ustnik przez kilka chwil. Metoda ta jest bardziej precyzyjna. Tryb pasywny pozwala po prostu zbliżyć usta do urządzenia. Wyświetlany jest wtedy wynik bez konieczności określania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
 • Liczby pomiarów Z czasem alkomat zużywa się lub przestaje działać. Przed kalibracją lub wymianą sensora warto sprawdzić, ile razy można wykonać badanie. Im dłużej urządzenie wytrzyma, tym lepiej. Kalibracja jest dostępna odpłatnie i kosztuje około 100 złotych.
 • Ustnik Alkomaty najczęściej wyposażone są w ustniki. Ustniki pozwalają na wdmuchiwanie powietrza do urządzenia. Dzięki temu uzyskuje się precyzyjny wynik. Dobrym pomysłem jest dołączenie do zestawu wymiennych ustników. Czasami można spotkać się również z alkomatami bezustnikowymi.

Czy warto kupić alkomat podręczny

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg i dla siebie. Dobrym pomysłem dla każdego, kto był na imprezie lub wcześniej spożywał alkohol, jest zbadanie swojego oddechu alkomatem podręcznym. Każdy kierowca, który kiedykolwiek spożywał alkohol powinien mieć takie urządzenie. Alkohol może utrzymywać się w organizmie nawet do czterech godzin. Od każdego człowieka zależy, w jakim czasie alkohol się spali. Tutaj dużą rolę odgrywa waga i wiek.

Bez badania alkomatem osoba nie jest w stanie w 100% powiedzieć, czy może ponownie prowadzić samochód. Dla osób, które piją alkohol sporadycznie lub uczestniczą w imprezach, alkomat podręczny może być świetnym rozwiązaniem. Jest on na tyle mały, że można go nosić przy sobie wychodząc z domu. Jest łatwy w użyciu i prosty.

Popularni producenci alkomatów

 • Promiler
 • Sentech
 • Alkohit
 • Bean
 • AlcoDigital

Warto zwrócić uwagę na sklepy z alkomatami

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle