Czujnik parkowania, zwany również kamerą cofania, to niewielkie urządzenie, które wykrywa przeszkody podczas parkowania. Jest to urządzenie, które znacznie wspomaga i ułatwia pracę kierowcy. Dzięki niemu można sprawniej zaparkować samochód, a nawet dostrzec rzeczy, które w innym przypadku byłyby ukryte. Dotyczy to obiektów lub przedmiotów, które znajdują się tuż przed lub za tylnym zderzakiem.

Ranking czujników parkowania

Obecnie dostępnych jest wiele gadżetów i urządzeń, które ułatwiają prowadzenie samochodu. Jednym z takich urządzeń jest czujnik cofania. Jaki czujnik parkowania będzie najlepszy, aby uprzyjemnić jazdę samochodem? Wybór nie jest łatwy. Ten ranking czujników parkowania pomoże Ci podjąć świadomą decyzję o zakupie. Uwzględnia on urządzenia, które są najłatwiej rozpoznawalne przez internautów.

 1. Garmin Bezprzewodowa kamera cofania BC 40

  Wysokiej klasy bezprzewodowa kamera cofania zgodna z kompatybilnymi nawigacjami Garmin. Można ją łatwo zainstalować za pomocą dwóch baterii AA1. Można ją podłączyć do uchwytu tablicy rejestracyjnej. Zapewnia szerokokątny widok, który pokazuje, co znajduje się za Twoim pojazdem. Jest wodoodporna i wytrzymała, posiada klasę wodoszczelności IPX7. Widok z kamery można aktywować za pomocą połączenia głosowego po sparowaniu z nawigacją Garmin2.

 2. Wyświetlacz czujnika cofania Valeo

  Nowoczesny czujnik cofania w uniwersalnym czarnym kolorze. Ten ultradźwiękowy model wyposażony jest w czytelny wyświetlacz LCD. Może być stosowany w wielu pojazdach i ułatwia parkowanie. Może być stosowany z samochodami o szerokości do 220 cm. Do uruchomienia czujnika służy przełącznik, który go aktywuje. Montaż urządzenia jest bardzo prosty.

 3. Sencor SCA Park100

  Jest to prosty w obsłudze czujnik parkowania. Właściwie jest to zestaw czterech czujników parkowania, które emitują dźwiękowy sygnał o przeszkodzie. Aktywuje się on automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Urządzenie to może być stosowane we wszystkich markach i modelach samochodów. Posiada ono trójstopniowy alarm dźwiękowy. Odtwarza się on w szybszym tempie, jeśli przeszkoda znajduje się bliżej. Duży kąt wykrywania zapobiega uszkodzeniu boków pojazdu. Montaż czujnika jest bardzo łatwy. Może być używany w każdych warunkach pogodowych.

 4. Valeo Czujnik parkowania 9999

  Pojazd może posiadać funkcjonalny ultradźwiękowy czujnik parkowania, który można zamontować zarówno z przodu jak i z tyłu. Jest on łatwy w montażu i jest lakierowany. Znacznie upraszcza to proces parkowania, który dla wielu osób jest trudny. To świetne narzędzie, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy dopiero zaczynają jeździć pojazdem.

 5. Kamera cofania NavRoad czujnik 12V

  Elektroniczna kamera cofania, którą można podłączyć przewodowo do swojego pojazdu. Pozwala na bezpieczne parkowanie na zatłoczonych parkingach. Poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem. Może być stosowana w samochodach osobowych, a po dokupieniu konwertera także w samochodach ciężarowych, kamperach czy przyczepach. Urządzenie to wytrzymuje ekstremalne warunki pogodowe. Zasilanie kamery musi być podłączone do jej świateł cofania. Uruchamia się ono po włączeniu biegu wstecznego i wyświetla obraz na ekranie nawigacji. Do ratowania kamery w nocy służą diody podczerwieni. Kamerę można zamontować praktycznie wszędzie.

Jaki typ czujnika parkowania powinienem kupić?

Coraz więcej kierowców poszukuje czujnika parkowania, zwanego również czujnikiem cofania. Dzięki niemu parkowanie samochodu staje się łatwiejsze. Jaki model powinieneś wybrać?

 • Do wyboru masz czujniki ultradźwiękowe i elektromagnetyczne. W różny sposób wykrywają one przeszkody. Czujnik ultradźwiękowy wysyła fale ultradźwiękowe, które odbijają się od przeszkód i wracają do nich. System mierzy prędkość i określa odległość do przeszkody. Czujnik elektromagnetyczny, przeciwnie, wykorzystuje metalowy pasek przymocowany do zderzaka. Działa on jako antena i wysyła oraz odbiera fale. Fale te są przekształcane przez przetwornik na sygnał dźwiękowy. Czujniki te nie wymagają konserwacji. Jednak te czujniki mogą czasami być postrzegane jako przeszkody przez kamienie lub liście.
 • Dostępne są zarówno czujniki przednie, jak i tylne. Większość kierowców decyduje się na zakup czujników tylnych, ponieważ to właśnie tam wzrasta ryzyko stłuczki. Można również zainwestować w czujniki przednie i tylne. Sześć do ośmiu czujników to najnowocześniejsze zestawy. Jest to świetne rozwiązanie dla dużych samochodów.
 • Zasięg to najważniejszy parametr. Dobry sprzęt powinien mieć zasięg od 1,5 do 2 metrów. Urządzenia o krótszym zasięgu sprawdzają się gorzej niż te o większym zasięgu.
 • Liczba czujników - Im więcej czujników, tym dokładniejszy pomiar. Najczęściej stosuje się cztery czujniki wraz z wyświetlaczem, który wskazuje odległość do przeszkody. Czujniki można wtedy zamontować w narożnikach zderzaka. Można też dostać zestawy z 2, 6 lub 8 czujnikami. Za większą ilość czujników zapłacisz więcej. Powinieneś również wziąć pod uwagę rozmiar swojego samochodu.
 • Wyświetlacz Warto wybrać urządzenie z wyświetlaczem, który zazwyczaj montowany jest na desce rozdzielczej. Standardowa w tym przypadku jest wielkość ekranu: 2-3 cale.
 • Sposób montażu Istnieją dwa sposoby montażu czujników. Pierwszy polega na wywierceniu otworów w zderzaku. Drugi polega na zamontowaniu urządzenia w ramce tablicy rejestracyjnej bez konieczności wiercenia.

Czy warto kupić czujnik parkowania?

Zdarza się, że kierowcy jeżdżący samochodami bez czujników parkowania twierdzą, że jest to zbędny gadżet. Właściciele samochodów wyposażonych w takie urządzenia nie wyobrażają sobie jazdy bez nich. Dotyczy to zwłaszcza dłuższych pojazdów, takich jak kombi. Ważne jest, aby zmierzyć odległość między końcem miejsca parkingowego a pojazdem, który parkujemy tyłem. W sytuacji, gdy w pobliżu może znajdować się inny pojazd, należy również złożyć się do skrętu. Czujniki parkowania są wtedy koniecznością.

Czujniki te przydają się również w przypadku większych samochodów, np. dostawczych. Ze względu na ograniczoną widoczność, tylny czujnik parkowania stanowi ważną asekurację. Urządzenia te są często stosowane w dużych samochodach. Ale, nie dziwi fakt, że kierowcy mniejszych samochodów decydują się na montaż czujników parkowania.

Popularni producenci czujników parkowania

 • Garmin
 • Valeo
 • Sencor
 • NavRoad

Godne uwagi sklepy

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Podsumowanie czujników parkowania

Czujniki parkowania są standardowym wyposażeniem nowych samochodów. W starszych samochodach jednak nie są. Mimo to kierowcy montują je częściej niż kiedykolwiek. Urządzenia te są bardzo przydatne i nie ma w tym nic dziwnego. Po pierwsze, ułatwiają parkowanie samochodu i pozwalają uniknąć stłuczek. Jest to szczególnie ważne podczas parkowania w zatłoczonych miejscach w dużych miastach.