Aparat fotograficzny może służyć do tworzenia obrazów fotograficznych. Jego wynalazcami są bracia Susse. W swoich aparatach wykorzystali oni technikę dagerotypii. Urządzenia te zostały spopularyzowane dopiero w XX wieku. Fotografia na przestrzeni lat poszła bardzo do przodu. W 1925 roku wynaleziono aparaty fotograficzne o niewielkich rozmiarach. Z czasem sprzęt stawał się coraz mniejszy. Wynalezienie pierwszego aparatu cyfrowego nastąpiło dopiero w 1975 roku.

Rankingi aparatów fotograficznych

Trudno sobie dziś wyobrazić świat bez fotografii. Pojawia się jednak pytanie, jaki aparat kupić? Na rynku jest bardzo duży wybór w tej dziedzinie. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Decyzję można podjąć, zapoznając się z naszym rankingiem aparatów fotograficznych. Obejmuje on najpopularniejsze urządzenia wśród internautów.

 1. Aparat fotograficzny Canon EOS R6

  Wysokiej klasy aparat z migawką elektroniczną i migawką mechaniczną. Charakteryzuje się korpusem wyposażonym zarówno w hybrydową stabilizację obrazu, jak i stabilizowany radiowo obiektyw. Może być używany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Urządzenie posiada 20-megapikselową matrycę. Procesor Digic X sprawia, że sprzęt działa bardzo płynnie i szybko. Dużą zaletą aparatu są podwójne sloty na karty pamięci. Można również wysyłać zdjęcia bezpośrednio do chmury.

 2. Aparat fotograficzny Sony A7 III Czarny Body

  Ten bezlusterkowy aparat cyfrowy jest wysokiej jakości i posiada przetworniki obrazu CMOS Exmor R wykonane w technologii BSI. Wyróżnia go wysoka rozdzielczość i szeroki zakres czułości. Ciekawym rozwiązaniem jest innowacyjna technologia ustawiania ostrości. W tym przypadku możliwe jest wykonywanie zdjęć seryjnych. Można w tej sytuacji skorzystać z w pełni automatycznej lub mechanicznej migawki. Urządzenie może wykonać nawet 710 zdjęć po jednym ładowaniu. Jest to zasługa wydajnej baterii.

 3. Nikon D7500 Czarny korpus

  Jest to poręczny aparat o dużych możliwościach. Charakteryzuje się niezwykłą rozdzielczością. Wykonuje wyraźne zdjęcia z płynnymi przejściami tonalnymi. Wyróżnia się precyzyjnym rozpoznawaniem obiektów. Nagrywa filmy w rozdzielczości 4K. Możesz nadać swoim zdjęciom i filmom kreatywny wygląd dzięki systemowi Picture Control. Ogromną zaletą jest procesor przetwarzania obrazu EXPEED5. Długotrwałe fotografowanie jest możliwe już po jednym ładowaniu akumulatora.

 4. FujiFilm X-S10 aparat z korpusem w kolorze czarnym

  Czarny, elegancki aparat bezlusterkowy. Zapewnia najlepszą jakość obrazu. Posiada matrycę X Trans CMOS 4 oraz bardzo szybki procesor przetwarzania obrazu X Processor 4. Zaletą tego modelu jest tryb AUTO/S. Powoduje on automatyczne dopasowanie parametrów bez konieczności regulacji. Odchylany ekran LCD można obracać o 180 stopni do przodu i do tyłu. Aparat ten jest świetny zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów.

 5. Sony A6000 Aparat fotograficzny czarny + 16-50mm

  To kompaktowy i łatwy w obsłudze aparat, który ma rozdzielczość 24 megapikseli i niezwykle szybki system AF1. Wyposażony jest w wizjer OLED TruFinder i ustawienia ręczne. Najnowocześniejszy procesor BIONZ X zapewnia doskonałą jakość obrazu. Nawet przy słabym oświetleniu aparat działa bez zarzutu. Jest wszechstronny i nie sprawia żadnych problemów. Zapewnia szybkie ustawianie ostrości.

Jaki aparat fotograficzny powinienem kupić?

Mimo że każdy smartfon ma wbudowany aparat fotograficzny, wciąż wiele osób uwielbia klasyczne aparaty. Nie ma się co dziwić, bo mają one wiele zalet. Jaki sprzęt powinieneś wziąć pod uwagę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu fotograficznego?

 • Obiektyw to bez wątpienia najważniejszy element aparatu. To od niego w dużej mierze zależy, czy zdjęcia wyglądają dobrze. Dostępne są specjalne obiektywy przeznaczone do różnych rodzajów i stylów fotografii. Obiektywy makro służą do uchwycenia szczegółów. Teleobiektywy są dokładnym przeciwieństwem. Najpopularniejszą opcją są obiektywy uniwersalne. Są one równie skuteczne w przypadku krótkich i długich dystansów.
 • Matryca: Ogólnie rzecz biorąc, im większa matryca, tym większa rozdzielczość. Mniejsza matryca pozwala uzyskać większą głębię ostrości. Sprawdza się to w przypadku teleobiektywów. Natomiast większe matryce zapewniają lepszą jakość zdjęć, ale mniejszą głębię ostrości. Są one szczególnie przydatne w warunkach słabego oświetlenia.
 • Dodatkowe funkcje Nowoczesne aparaty fotograficzne posiadają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają użytkownikom korzystanie ze sprzętu i wykonywanie zdjęć różnego typu. Funkcja stabilizacji obrazu jest podstawą możliwości wykonywania przez aparat zdjęć bez rozmycia w niemal każdych warunkach. W praktyce stabilizacja może być realizowana mechanicznie przez matrycę lub optycznie przez obiektyw.
 • Wymiary i waga to ważne parametry aparatu fotograficznego. Aparaty bezlusterkowe to obecnie najbardziej kompaktowa i najlżejsza opcja na rynku. Obiektyw jest ciężki, gdy stawiamy na aparat z wymienną optyką. W rzeczywistości jest on cięższy od korpusu aparatów bezlusterkowych.

Czy warto kupić taki aparat?

Smartfony i tablety z aparatami fotograficznymi są obecnie powszechne. Wiele osób zastanawia się, czy zakup aparatu ma sens. Okazuje się, że tak. O ile trudno zauważyć różnice w jakości podczas udostępniania zdjęć na portalach społecznościowych, o tyle łatwo je zauważyć podczas drukowania zdjęć. W przypadku druku wielkoformatowego smartfony nie są polecane.

Nowoczesne aparaty fotograficzne oferują funkcję regulacji przysłony. Funkcja ta nie jest dostępna w większości telefonów komórkowych. Można również łatwo regulować ogniskową. Aparaty są wygodniejsze od smartfonów i łatwiejsze w obsłudze. Okazuje się, że nawet po tylu latach klasyczne aparaty fotograficzne nadal są warte inwestycji.

Urządzenia te oferują szeroki zakres funkcji. Smartfony są tylko dodatkiem. Aparat jest jedyną rzeczą, która pozwala na korzystanie z wielu akcesoriów czy instrumentów optycznych. Ten sprzęt jest wciąż bardzo popularny. Korzystają z niego zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy.

Popularni producenci aparatów fotograficznych

 • Canon
 • Sony
 • Nikon
 • FujiFilm

Godne uwagi sklepy

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Podsumowanie rankingu aparatów fotograficznych

W XXI wieku pojawiło się wiele innowacji w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Trudno sobie wyobrazić telefon komórkowy bez aparatu fotograficznego. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne aparaty są martwe. Ich rynek wciąż jest silny. Dostępnych jest wiele opcji, z coraz większą ilością funkcjonalności. Najpopularniejsze na rynku aparaty fotograficzne powinny pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.