Karta dźwiękowa, zwana również kartą muzyczną, pozwala na nagrywanie i odtwarzanie dźwięku. Karta dźwiękowa pozwala na podłączenie komputera do głośników lub mikrofonów. Istnieją dwa rodzaje kart dźwiękowych: zewnętrzne i zintegrowane. Podłącza się je w różny sposób do komputera. Do podłączenia karty zewnętrznej służy wejście USB. Jest ono podatne na zakłócenia. Na płycie głównej znajduje się karta wewnętrzna. Stanowi ona integralną część.

Ranking kart dźwiękowych

Karta dźwiękowa to niepozorny, ale istotny element komputera. Można ją podłączyć do mikrofonu, lub głośników. Jaką kartę dźwiękową kupić? Decyzja w tej sprawie nie jest łatwa. Dotyczy to zwłaszcza laików, którzy nie wiedzą zbyt wiele o budowie i działaniu komputerów. Dlatego przygotowaliśmy nasz ranking modeli kart dźwiękowych. W tym rankingu uwzględniliśmy najbardziej znane modele kart dźwiękowych dostępnych na rynku.

 1. Karta dźwiękowa Creative SoundBlasterX HTML5

  Wysokiej jakości karta dźwiękowa micro USB z dźwiękiem w standardzie 7.1 i wzmacniaczem słuchawkowym. Łączy się z komputerem za pomocą kabla USB. Posiada doskonałą jakość dźwięku i nadaje się do wszystkich rodzajów gier. Może być używana w połączeniu z oprogramowaniem BlasterX Acoustic Engine Pro. Jest to naprawdę innowacyjny produkt. Występuje w wielu opcjach konfiguracyjnych. Użytkownik ma pełną kontrolę nad dźwiękiem.

 2. Karta Asus Xonar U7 MKII

  Zewnętrzne karty dźwiękowe są świetne do gier i innych czynności. Przewyższa jakością wbudowany w Twoje urządzenie sprzęt audio. Łączy się z komputerem za pomocą portu USB. Zapewnia dźwięk przestrzenny z 7.1 kanałami. Sprzęt oferuje silną izolację sygnału, redukując zakłócenia różnego typu. Karta zawiera również wysokiej jakości wzmacniacz słuchawkowy. Dostępne są różne regulatory głośności dla słuchawek i mikrofonów.

 3. Creative Sound Blaster G1 7.1

  Wysokiej jakości zewnętrzna karta dźwiękowa ze wzmacniaczem słuchawkowym, która zapewnia dźwięk w standardzie 7.1. Jest kompaktowa i łatwa w użyciu. Dobrze współpracuje z komputerami i konsolami do gier. Obsługuje słuchawki o impedancji do 300 omów. Oprogramowanie BlasterX Acoustic Engine Pro oferuje wiele opcji konfiguracyjnych. Dźwięk można dostosować do stylu gry.

 4. 8-kanałowa karta dźwiękowa LogiLink USB

  Jest to świetna alternatywa dla wielu kart dźwiękowych. Karta ta jest typu plug-and-play i posiada wydajny procesor dźwięku. Jest łatwa w instalacji. Wysokiej jakości dźwięk jest możliwy do uzyskania za pomocą słuchawek lub głośników. Wysoka jakość dźwięku wyróżnia ten produkt. Karta ta jest kompatybilna z najnowszymi technologiami. Aby ją uruchomić, wystarczy podłączyć ją do zasilania USB. Jest to bardzo proste rozwiązanie.

 5. Edifier Sound Usb Card

  Nowoczesna karta dźwiękowa z interfejsem USB. Jest to urządzenie zewnętrzne, które podłącza się do komputera lub laptopa. Charakteryzuje się kompaktową budową. Karta obsługuje system wirtualnego dźwięku przestrzennego (7.1). Wykorzystuje specjalne oprogramowanie, które daje złudzenie kierunkowości dźwięku. Dzięki temu w danym momencie można korzystać tylko z jednego głośnika. Magic Voice pozwala na zmianę głosu na męski, żeński lub kreskówkowy. Ta karta dźwiękowa posiada również oświetlenie RGB.

Jaką kartę dźwiękową powinienem kupić?

Czasami zakup karty dźwiękowej do komputera stacjonarnego lub laptopa staje się koniecznością. Dzięki niej można uzyskać lepsze efekty dźwiękowe na przykład podczas grania w gry. Jaką kartę dźwiękową warto kupić? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

 • Stosunek sygnału do szumu SNR Pozwala to określić moc użytecznego sygnału względem szumu w danym paśmie częstotliwości. Parametr ten wyrażany jest w decybelach. Dla dobrych kart powinien wynosić co najmniej 95 dB.
 • Frequency Response - Jest to zakres częstotliwości, w którym karta dźwiękowa generuje sygnały. Powinna mieć pasmo przenoszenia pomiędzy 20 Hz a 20 kHz. Jest to zakres częstotliwości ludzkiego słuchu. Przebieg odpowiedzi częstotliwościowej powinien być również płaski.
 • Poziom hałasu podawany jest w decybelach (dBA), a więc w decybelach ważonych A. Szum nie powinien być słyszalny dla człowieka, jeśli nie jest generowany sygnał audio. Jego wartość nie powinna przekraczać -90 dBA.
 • System dźwię kowy Warto sprawdzić, jaki system dźwiękowy i liczbę kanałów obsługuje karta. Istnieją karty, które pracują w systemach 5.1, 2.0, 2.1 oraz 7.1. Pierwsza cyfra to liczba obsługiwanych kanałów. Informuje ona, ile głośników można do niej podłączyć. Musisz dopasować kartę dźwiękową do głośników z numerem.
 • Wejścia audio Jest to najważniejsza rzecz, którą należy sprawdzić przy zakupie karty dźwiękowej. Karta nie będzie działać, jeśli złącza nie są kompatybilne z płytą główną. Karty dźwiękowe USB korzystają z wejść USB. Mogą również zawierać złącza HDMI. Karty dźwiękowe PCI wykorzystują gniazdo PCI na płycie głównej. Są one bardziej odpowiednie dla starszych modeli komputerów. Nowsze modele posiadają gniazdo PCI Express x1. Ta technologia pozwala na znacznie większą przepustowość danych.
 • Dynamic Range - Dynamika dźwięku to różnica w najgłośniejszym i najcichszym dźwięku. Parametr ten powinien być jak najwyższy. Minimum to 90 decybeli
 • Przesłuch między kanałami musi być jak najniższy i jak najbardziej możliwy. Za dopuszczalny uważa się, gdy jest poniżej -90dB. Przesłuch jest korzystniejszy dla odbiorcy, jeśli jest niższy niż -90 dB.

Czy warto zaopatrzyć się w kartę dźwiękową?

Czy warto kupić kartę dźwiękową? Okazuje się, że zakup karty dźwiękowej to mądra decyzja. Dotyczy to wszelkiego rodzaju muzyków i instrumentalistów. Dobra karta dźwiękowa jest w tej sytuacji wręcz niezbędna. Zaleca się również posiadanie w domu dobrej jakości głośników lub słuchawek.

Audiofile nie wyobrażają sobie swojego dnia bez karty dźwiękowej. Uważają oni muzykę za bardzo ważną część swojego życia i wydadzą wiele, aby uzyskać to, co najlepsze. Jeśli płyta główna nie ma zintegrowanej karty dźwiękowej, powinieneś rozważyć zakup zewnętrznej karty dźwiękowej. Jeśli płyta główna nie ma zintegrowanej karty dźwiękowej, nie można słuchać na komputerze żadnej muzyki. Jest to sytuacja trudna do wyobrażenia w XXI wieku. Nie jest trudno zdobyć wysokiej jakości kartę dźwiękową.

Karty dźwiękowe od znanych producentów

 • Asus
 • LogiLink
 • Edifier

Godne uwagi sklepy

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Podsumowanie rankingu kart dźwiękowych

Karta dźwiękowa to niepozorny element, który odtwarza muzykę i inne dźwięki. Wyróżnimy wewnętrzną kartę dźwiękową (zintegrowaną z płytą główną) oraz zewnętrzne karty dźwiękowe (podłączane przez port USB). W naszym zestawieniu kart dźwiękowych uwzględniliśmy te drugie. Te wysokiej jakości urządzenia są bardzo cenione przez internautów ze względu na swoją niezawodność i wysoką jakość wykonania. Urządzenia te pozwalają w pełni doświadczyć emitowanych przez nie dźwięków, np. podczas grania w gry.