Farba podkładowa służy jako baza dla wszystkich kolejnych powłok malarskich. Zwykle ma biały kolor. Jest łatwa w aplikacji i ma dużą przyczepność. Jest przydatna w przygotowaniu podłoża pod ostateczną powłokę malarską. Istnieją dwa rodzaje podkładów: lateksowe i akrylowe. Te drugie zapewniają świetną przyczepność dla ostatecznej warstwy. Są też bardzo przystępne cenowo. Farby gruntujące lateksowe mają wiele zastosowań. Chronią one powierzchnie przed wilgocią. Można je stosować na powierzchniach drewnianych, a także innych.

Ranking najlepszych farb gruntujących

Podczas wykańczania wnętrza często pojawia się pytanie, jakiej farby gruntującej użyć. Musisz przygotować podłoże do ostatecznego malowania. Postanowiliśmy stworzyć kompleksowe zestawienie farb gruntujących. W podjęciu tej decyzji w dużej mierze opieramy się na opiniach internautów. Zachęcamy do dalszej lektury.

 1. Beckers Designer Primer akrylowa farba podkładowa 10L

  Biała akrylowa farba podkładowa. Zmniejsza chłonność podłoża i poprawia przyczepność do wodorozcieńczalnych farb nawierzchniowych, takich jak farby lateksowe i akrylowe. Poleca ją Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Można ją stosować na tynki gipsowe, podłoża betonowe oraz płyty gipsowe. Jest niezwykle wydajny.

 2. Ceresit Primer CT 16 10L

  Jest to szybki preparat gruntujący, który ułatwia nakładanie tynku i zwiększa przyczepność do podłoża. Jest gotowy do natychmiastowego użycia. Idealnie nadaje się do gruntowania warstw zbrojonych siatką, jak również klasycznych tynków. Farba może być stosowana na tynki gipsowe i płyty wiórowe, płyty gipsowo-kartonowe, beton lub powłoki malarskie. Bardzo skutecznie pokrywa podłoże i ujednolica je.

 3. Dekoral GRUNT LATESOWY śnieżnobiały 10L

  Wysokiej jakości lateksowa farba gruntująca w kolorze śnieżnej bieli. Formuła MULTI ACTION - gruntująca i kryjąca, a także wyrównująca. Zapewnia doskonałą wydajność. Poprawia przyczepność farby i umożliwia prawidłową wentylację. Dzięki temu zmniejsza zapotrzebowanie na farby nawierzchniowe i poprawia ich przyczepność. Emulsje barwne pozwalają na łatwe malowanie. Charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością. Idealnie nadaje się do płyt gipsowo-kartonowych.

 4. Farba Śnieżka Grunt 10L

  Jest to łatwa w aplikacji lateksowa farba podkładowa do wnętrz. Farby nawierzchniowe lepiej spełniają swoje zadanie, gdy podłoże jest równomiernie wchłonięte i ujednolicone. Umożliwia wentylację. Produkt polecany jest do pierwszego malowania ścian. Może być stosowana do pokrywania drewna, materiałów drewnopodobnych, zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej. Może być stosowany wewnątrz pomieszczeń.

 5. Tikkurila Jedynka Primer Farba podkładowa biała 10L

  Wodorozcieńczalna farba gruntująca matowa w kolorze białym. Zmniejsza chłonność podłoża i zwiększa przyczepność akrylowych lub lateksowych farb nawierzchniowych. Produkt ten może być stosowany zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i użytkowych. Można go stosować na tynki, płyty gipsowo-kartonowe, podłoża betonowe, płyty gipsowo-kartonowe oraz gips. Jest wydajny i pozwala ścianom oddychać.

Jaką farbę podkładową kupić?

Farby gruntujące są bardzo popularne na rynku budowlanym. Z ich pomocą można przygotować ściany do ostatecznego malowania. Który preparat będzie najlepszy? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy zakupie farby gruntującej?

 • Gęstość Ten parametr określa gęstość farby i pozwala na dodanie rozpuszczalników. Dla standardowych produktów gruntujących wynosi ona około 1,5 kg/dm3.
 • Lepkość Jest to parametr, który określa jak długo farba gruntująca może utrzymywać się na podłożu. Lepkość podawana jest zazwyczaj w następującym zakresie. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 6000 do 9000 cp.
 • Czas schnięcia - Parametr ten jest ważny dla wszystkich rodzajów farb, nie tylko gruntujących. Producenci mogą wyróżnić różne etapy schnięcia. Czas schnięcia dla wszystkich etapów jest dłuższy niż ten, który pozwala na nałożenie drugiej warstwy. Farby gruntujące potrzebują około 2 godzin na wyschnięcie, ale należy zwrócić uwagę na technikę aplikacji.
 • Wydajność to kolejny ważny parametr, który dotyczy wszystkich rodzajów farb gruntujących. Określa on, ile farby potrzeba do pomalowania jednej warstwy na powierzchni o wymiarach 1 metra kwadratowego.
 • Skład chemiczny W ten sposób można wyróżnić farby gruntujące lateksowe i akrylowe. Farby lateksowe mogą być stosowane do gruntowania wielu powierzchni, w tym podłoży cementowych, gipsowych i cementowo-wapiennych. Nadają się również do płyt gipsowo-kartonowych i drewna. Są odporne na działanie wody i zapewniają doskonałe krycie, niezależnie od koloru powierzchni. Farby akrylowe to doskonały wybór na podłoża cementowe. Można je stosować również na powierzchniach cementowo-wapiennych. Mają doskonałą przyczepność do innych produktów dekoracyjnych. Godne uwagi są również kolory mostkujące i gruntujące. Stosowane są do obróbki powłok mineralnych o wysokich spękaniach. Mogą być wykonane w postaci suchych produktów, które są mieszaniną sproszkowanych kruszyw o strukturze wapiennej. Poprawiają one wygląd powierzchni.

Czy warto wydać pieniądze na dobrej jakości farbę podkładową?

Gruntowanie ścian przed malowaniem może być trudnym zadaniem, jeśli podłoże jest bardzo chłonne i niestabilne. Odpowiedni preparat wnika w ścianę, wzmacnia ją i stabilizuje. Zmniejsza też chłonność wody, poprawia przyczepność i zwiększa wydajność farby.

Powszechnie uważa się, że gruntowanie ściany jest konieczne przed malowaniem każdej powierzchni, a także po usunięciu poprzednich warstw farby. Zależy to od wielu czynników, takich jak stan podłoża i zalecenia producenta. Ważne jest, aby przestrzegać kolejności. Najpierw należy zaopatrzyć się w farbę gruntującą.

Ale, zakup dobrej jakości farby gruntującej to dopiero połowa sukcesu. Musi być prawidłowo stosowany do podłoża. Powierzchnie powinny być czyste, suche i wolne od uszkodzeń. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę temperaturę i wilgotność. Proces nakładania farby podkładowej jest prosty. Można go wykonać samodzielnie. Profesjonalna pomoc jest rzadko potrzebna.

Popularni producenci farb podkładowych

 • Beckers
 • Ceresit
 • Dekoral
 • Śnieżka
 • Tikkurila

Ranking farb podkładowych

Farby gruntujące są popularnym produktem do wykończenia i renowacji wnętrz. Stosuje się je przed wykończeniem farby ts. Dzieje się tak dlatego, że przygotowują one podłoże do malowania. Poprawiają przyczepność podłoża i zmniejszają jego chłonność. Są łatwe w użyciu i nie są zbyt drogie. Nasz ranking farb podkładowych, oparty w dużej mierze na opiniach internautów, pomoże Ci wybrać odpowiedni preparat.