Kominek ogrodowy to specjalne urządzenie, które pozwala na bezpieczne rozpalenie ognia. Może być ono wykorzystywane na wiele sposobów. Służy do rozjaśniania otoczenia, odstraszania owadów, ogrzewania w zimie, a także przygotowywania różnego rodzaju potraw. Czasami jest częścią wędzarni ogrodowej. Paleniska ogrodowe mogą być wykonane na wiele sposobów. Można wybierać spośród różnych materiałów żaroodpornych, takich jak cegła czy kamień. Można też znaleźć paleniska wykonane ze stali nierdzewnej lub żeliwa.

Ranking palenisk ogrodowych

Jaki typ paleniska ogrodowego kupić? Właściciele ogrodów zadają to pytanie częściej niż kiedykolwiek. Okazuje się, że palenisko ogrodowe to cenny element wyposażenia. Oferuje wiele korzyści i zastosowań. Poradnik pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Powstał on w oparciu o opinie i sugestie internautów.

 1. Palenisko ogrodowe Lund 70X60cm

  Przenośne, efektowne palenisko ogrodowe z grillem, które jest efektowne wizualnie. Będzie się świetnie prezentować w wielu ogrodach. Może służyć do bezpiecznego rozpalenia ogniska. Może być również wykorzystywane do generowania ciepła i światła. Posiada kompaktowe rozmiary. Misa wykonana jest ze stali i pokryta specjalną emalią żaroodporną. Pokrywa również pokryta jest siatką, która jest odporna na wysokie temperatury. Zapobiega ona przedostawaniu się iskier na zewnątrz. Chromowany ruszt posiada dwa uchwyty, które dopełniają wyglądu.

 2. Activa Kominek ogrodowy Verona 60 cm.

  Klasyczne palenisko ogrodowe z żeliwną misą. Jest to produkt stabilny, mierzący 60 cm średnicy. Można w nim rozpalić duże ognisko. Przyda się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Można go również wykorzystać do ogrzewania i oświetlania ogrodu. Można go połączyć z rusztem, tworząc przydatny grill ogrodowy. Można go również połączyć z kociołkiem myśliwskim lub węgierskim. Jego waga to nieco ponad 10 kg.

 3. Vidaxl 2W-1 Kominek i Grill 34X34X48cm

  Funkcjonalny grill i palenisko ogrodowe wysokiej jakości. Produkt wykonany jest ze stali i skutecznie pochłania ciepło, jak również je emituje. Posiada dużą misę, która pozwala rozpalić duży ogień. Za pomocą rusztu, który znajduje się na palenisku można grillować w kilka sekund. Produkt ten został wykonany z wysokiej jakości stali. Posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz doskonałą estetykę.

 4. Palenisko ogrodowe Orion 57cm

  Wysokiej jakości palenisko do ogrodu i na taras o średnicy około 57 cm. Można na nim bezpiecznie rozpalić ognisko. Dzięki temu, że produkt jest wklęsły nie ma szans, aby przy silnym wietrze wydmuchać go na zewnątrz. Palenisko możesz również wykorzystać jako podstawę do grilla. Misa wykonana jest z solidnego żeliwa. Podstawka jest w całości spawana.

 5. Farmcook Pan 10 60cm Hearth

  Nowoczesne, bezpieczne i praktyczne palenisko ogrodowe. Może być używane wszędzie tam, gdzie chcemy rozpalić ogień. Przydaje się w ogrodzie i na tarasie. Jego prosta forma jest tym, co wyróżnia produkt. Nie posiada jednolitego koloru, co jest dość ciekawym rozwiązaniem. Zostało ono pozbawione warstwy dekoracyjnej. To palenisko jest w stanie poradzić sobie w każdych warunkach.

Jakie palenisko ogrodowe kupić?

W coraz większej liczbie ogrodów można znaleźć paleniska. Produkty te pozwalają na rozpalenie ogniska w bezpiecznych warunkach. Stanowią one alternatywę dla grilla. Jaki rodzaj paleniska ogrodowego wybrać?

 • Materiał - Zazwyczaj można spotkać paleniska ogrodowe wykonane ze stali. Ten solidny materiał jest w stanie wytrzymać zamarzającą wodę i zalanie. Kluczowa jest jakość stali i zastosowanej powłoki. Musi być ona odporna na korozję i odkształcenia.
 • Ruszt jest ważną częścią paleniska. Produkty chromowane są łatwe w czyszczeniu. Solidne ruszty są warte inwestycji. Ale rozmiar i możliwość regulacji są równie ważne. W tym miejscu należy pamiętać o swoich potrzebach. Rozmiar rusztu musi być wystarczająco duży, aby można było grillować więcej produktów. Ciekawą opcją są paleniska z regulowanymi rusztami.
 • Pokrywa to bardzo przydatny element. Choć nie jest wymagana, stanowi dodatkową ochronę przed iskrami i żarem. Jest niezbędna w przypadku zwierząt domowych i małych dzieci. Pokrywa powinna mieć uchwyt, który nie nagrzewa się.
 • Nogi Bardzo ważna jest podstawa Twojego paleniska, a więc nogi i stojak. Jest to kluczowe, aby ustabilizować sprzęt. Sprzęt nie może być zbyt przechylony. Może to prowadzić do poważnych problemów.
 • Rozmiar Jeśli palenisko będzie umieszczone w ogrodzie lub na tarasie na stałe, powinno mieć nieco większy produkt. Lepiej wybrać coś mniejszego, jeśli palenisko będzie wykorzystywane jako sprzęt mobilny. Ważne jest również zwrócenie uwagi na wagę. Łatwiej jest transportować cięższe paleniska, ale są one również bardziej stabilne.
 • Design Palenisko może pełnić również funkcje dekoracyjne. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Świetną opcją są modele z oryginalnymi wycięciami. Mogą one przybierać formę na przykład gwiazd lub księżyców. Czasami same paleniska mogą być dość efektowne.
 • Akcesoria Niekiedy w skład zestawu mogą wchodzić dodatkowe elementy. Są to zazwyczaj pogrzebacz, podstawka lub chwytak do pokrywki. Można na przykład gotować, umieszczając w palenisku podstawkę.

Czy warto kupić palenisko ogrodowe?

Paleniska ogrodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego. Nawet na niewielkiej przestrzeni, na małym podwórku czy tarasie można rozpalić ognisko. Pod tym względem palenisko jest bezkonkurencyjne. Można je w zasadzie rozłożyć. Iskry i żar nie są szkodliwe dla środowiska.

Paleniska ogrodowe to świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa. Wiele modeli dostępnych na rynku można stosować tam, gdzie zwykłe ognisko groziłoby zapaleniem się. Dotyczy to zarówno trawników, jak i tarasów. Paleniska są zaprojektowane tak, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia. Można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce i transportować.

Paleniska ogrodowe mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Mogą służyć do rozpalania ognisk, jak również do grillowania. Są mniejsze od tradycyjnego grilla i zajmują mniej miejsca. Można je również wykorzystać do smażenia mięs, kiełbasek i warzyw. Większość palenisk występuje w małych rozmiarach. Można je zabrać na przykład na wakacje.

Popularni producenci palenisk ogrodowych

 • Lund
 • Activa
 • VidaXL
 • Farmcook

Godne uwagi sklepy

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Podsumowanie rankingu kominków ogrodowych

Wiosna oznacza ulubiony przez Polaków sezon grillowy. Jednak od jakiegoś czasu popularne są specjalne paleniska i grille ogrodowe. Urządzenia te mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Mogą one służyć do grillowania i rozpalania ognisk. Można je również wykorzystać do oświetlania otoczenia, gdy zrobi się ciemno, lub jako oświetlenie dekoracyjne.