Konsola do gier to urządzenie, na którym uruchamiane są gry. Zbudowane jest w zamkniętej architekturze. Nie można jej rozbudować poprzez zmianę procesora graficznego lub zakup większej ilości pamięci RAM. W nowoczesnych konsolach do gier można wymienić jedynie dysk twardy. Są to niewielkie urządzenia, które posiadają wiele złącz. Są połączeniem telewizora i urządzenia do gier, które zostało wymyślone przez Ralpha Baera, amerykańskiego inżyniera.

Ranking konsol do gier wideo

 1. Sony PlayStation 5
  Sprawdź aktualną cenę
  Ta konsola jest najwyższej klasy i posiada niezwykle szybki dysk SSD. Ten dysk SSD przyspiesza ładowanie gier, nawet przy wysokich ustawieniach detali. Technologia potrafi tworzyć realistyczne cienie i odbicia poprzez symulację poszczególnych wiązek światła. Pozwala to na jeszcze głębsze zanurzenie się w wirtualnym świecie. Konsola jest kompatybilna z najnowszymi telewizorami 4K. Może odświeżać obraz z częstotliwością 120Hz, co pozwala na niezwykle płynną rozgrywkę. Model ten obsługuje również wyjście obrazu w rozdzielczości 8K.
 2. Microsoft Xbox Series X

  Sprawdź aktualną cenę
  Ta konsola jest najlepszą w historii Xboxa. Wyposażono ją w technologię Xbox Velocity Architecture. Technologia ta jest wspierana przez dysk SSD, zintegrowane oprogramowanie i inny sprzęt. Obsługuje kompatybilność wsteczną. Dzięki niej można grać w starsze gry, które powstały na konsole Xbox. Gry z serii Xbox X oferują niesamowite czasy ładowania, płynność działania i 120 klatek na sekundę. Dzięki temu postacie wyglądają lepiej i wyraźniej.
 3. Microsoft Xbox Series S

  Sprawdź aktualną cenę
  Najmniejsza konsola z serii Xbox. To wyjątkowa konsola, która oferuje wyjątkową grafikę i szybki czas ładowania. Smart Delivery pozwala na zakup gry i posiadanie najnowszej wersji dla swojej konsoli. Jest to w 100% bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na zapisywanie i tworzenie kopii zapasowych gier w chmurze. Na uwagę zasługuje również dźwięk przestrzenny 3D. Konsola jest bardzo efektowna i zajmuje bardzo mało miejsca.
 4. Sony PlayStation 4 Pro 1TB

  Sprawdź aktualną cenę
  Konsola o dużej mocy przeznaczona dla graczy, którzy lubią najbardziej wymagające tytuły. Może łączyć się z telewizorami 4K i strumieniować różnorodne filmy i programy telewizyjne. Oferuje również zdalną grę w jakości 1080p. Do wyboru są tryby WiFi 2,4 GHz i 5 GHz, dzięki czemu bez problemu można korzystać ze standardowego połączenia szerokopasmowego.
 5. Microsoft Xbox One X 1TB

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości konsola do gier, która zapewnia wysoką wydajność. Ciesz się rozrywką w rozdzielczości 4K. Funkcja Spatial Audio znacznie poprawia efekty dźwiękowe. Możesz strumieniować wideo w rozdzielczości 4K z serwisów Amazon, Netflix i innych źródeł. Możesz również skorzystać z grupy gier Xbox Live. Co miesiąc możesz otrzymać nawet cztery bonusowe gry w ramach oferty Games With Gold. Możesz też kupować dodatki i gry ze znaczną zniżką do dziesiątek, a nawet setek procent.
 6. Sony PlayStation 4 Slim 1TB

  Sprawdź aktualną cenę
  Smukła konsola do gier, która zapewnia żywe, jasne kolory dzięki technologii HDR. Obsługuje pamięć masową o pojemności 500 GB i 1 TB. Pozwala grać ze znajomymi dzięki funkcji Share Play. Kolejną opcją jest możliwość zdalnego grania bez konieczności obecności przy telewizorze. Swoje gry można transmitować bezpośrednio np. za pośrednictwem serwisów Twitch i YouTube. Czytelny interfejs użytkownika i regularne aktualizacje oprogramowania to kolejne zalety.
 7. Microsoft Xbox One S 1TB

  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna konsola do gier o maksymalnej przestrzeni dyskowej 2 TB. Mimo tego ma kompaktowe rozmiary. Technologia High Dynamic Range nadaje wyraziste kolory różnym grom. Dzięki temu powstaje wizualna głębia. Konsolę można skonfigurować tak, aby włączała inne urządzenia. Pozwala na to funkcja IR Blaster. W tym modelu można korzystać z wysokiej jakości sterowania bezprzewodowego o eleganckim wyglądzie. Posiada również wsteczną kompatybilność z grami.
 8. Nintendo SWITCH

  Sprawdź aktualną cenę
  To idealna konsola do gier w podróży z 6,2-calowym wyświetlaczem. Pozwala również na przesyłanie wideo do telewizora. Oferuje tryb multiplayer, który pozwala na grę 4 na 4. Posiada również wiele innych funkcji, które czynią ją interaktywną. Funkcja Capture pozwala na szybkie wysyłanie zrzutów ekranu do znajomych. Do ciekawych funkcji należy zaliczyć czytnik NFC oraz czujnik IR.

Jaką konsolę do gier kupić?

Konsole do gier to bardzo popularne urządzenia. Oferują one najlepszą rozrywkę. Wybór jest dość szeroki. Wiele osób nie wie, na co zwrócić uwagę w tym przypadku. Co jest najważniejsze?

 • Typ Istnieją zarówno urządzenia stacjonarne, jak i przenośne. Konsole stacjonarne, choć są cięższe i bardziej funkcjonalne, mogą być większe i cięższe. Urządzenia przenośne są natomiast lżejsze i wygodniejsze. Są świetnym rozwiązaniem na przykład w podróży.
 • Gry i ich ceny - Warto przyjrzeć się jakie gry oferuje każda z konsol oraz ich ceny. Xbox prowadzi pod względem ilości tytułów, ale konkurenci mają szeroki wybór. Każdy może znaleźć coś, co mu się spodoba. Wiele tytułów jest dostępnych jednocześnie na różne konsole do gier.
 • Dodatkowe funkcje Konsole nie są już wykorzystywane do gier. Wiele konsol pozwala na przeglądanie internetu czy oglądanie filmów.
 • Łączenie się z siecią: Ważne jest, aby móc połączyć się z siecią zarówno przez internet jak i kabel. Większość urządzeń może łączyć się z siecią przez WiFi lub kabel.
 • Dysk twardy. Oczywiście im większa pojemność, tym lepiej. Dzięki niemu gry działają szybciej. W wielu konsolach możliwa jest wymiana dysku twardego. Na dyskach można również przechowywać inne dane, takie jak filmy czy zdjęcia.
 • Obsługiwane rozdzielczości Im wyższa rozdzielczość, tym korzystniejsza dla użytkownika. Należy pamiętać, że wybrany tryb musi być kompatybilny z posiadanym telewizorem. Konsola nie będzie działać w telewizorze, jeśli nie jest on kompatybilny.
 • Sterowanie Konsole do gier mogą być używane z różnymi kontrolerami, które mają coraz więcej lepszych funkcji. Wiele z nich angażuje palce gracza, jak i całe jego ciało. Czasami jednak może się to wiązać z koniecznością dodatkowych zakupów, jak na przykład kamera.

Czy warto wydawać pieniądze na konsolę do gier?

Zarówno młodzi gracze, jak i starsi uwielbiają konsole do gier. Wciąż mają one pod tym względem przewagę nad komputerami stacjonarnymi. Oferują rozrywkę na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza w przypadku najnowszych modeli.

Gry w rozdzielczości 4K nie są dziś rzadkością. Potrzebny będzie telewizor z wysokiej klasy funkcjami oraz konsola, która je obsługuje. Efektem są żywe kolory i niezwykła głębia obrazu. Nowoczesne konsole oferują również wiele innych funkcji. Wiele konsol pozwala na strumieniowanie filmów i granie w gry online. Ciekawą opcją są gry online.

Na konsole dostępnych jest wiele gier. Łatwo jest znaleźć odpowiednią grę dla siebie, niezależnie od preferencji (RPG, strzelanki czy wyścigi), Wiele tytułów jest wydawanych jednocześnie na wiele platform. Nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych tytułów, ani kupować wielu urządzeń do grania.

Popularni producenci konsol do gier

 • Sony
 • Microsoft
 • Nintendo

Sklepy z konsolami, o których warto wspomnieć

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle