Lodówka A+++ to lodówka o najwyższej obecnie klasie energetycznej. To o tyle istotne, że to urządzenie odpowiada za spory odsetek rocznego zużycia energii elektrycznej w każdym gospodarstwie domowym. Lodówka bowiem podłączona jest do sieci przez cały czas i generuje spore koszty. Warto więc postawić na model jak najbardziej energooszczędny. Lodówka z klasą energetyczną A+++ zużywa aż o 30% mniej energii niż standardowa lodówka o klasie energetycznej A.

Ranking lodówek A+++

 1. Samsung RB37J502VB1

  Wysokiej jakości lodówka z technologią Space Max. Dzięki funkcji All-Around Cooling chłodne powietrze dociera do każdego miejsca w lodówce. Za niską temperaturę w środku odpowiada także metalowy panel zlokalizowany na tylnej ścianie urządzenia. Model ten wykorzystuje technologię No Frost i wyposażony jest w szufladę na mięsa i ryby Fresh Zone.

 2. Gorenje NRS9183MB

  Funkcjonalna lodówka A+++ ze sporych rozmiarów, przejrzystym wyświetlaczem LED. Posiada funkcje takie jak HolidayMode czy FastFreeze. Uruchomić je można poprzez jedno dotknięcie. Program EcoMode dba o oszczędność energii podczas nieobecności w domu. Automatycznie utrzymuje on temperaturę w lodówce na optymalnym poziomie, ograniczając zużycie energii elektrycznej.

 3. LG GBB62SWGFN

  Nowoczesna i energooszczędna lodówka z inwertorową sprężarką liniową. Oferuje niezwykle równomierne chłodzenie i to w bardzo krótkim czasie. Za sprawą funkcji NatureFRESH produkty spożywcze przechowywane w lodówce pozostają smaczne i świeże. Urządzenie to wyróżnia się także bardzo nowoczesnym, minimalistycznym designem. Pasuje do wielu aranżacji.

 4. Lg GSM860BMAV

  Nowoczesna lodówka A+++ o dużej pojemności. Dzięki technologii Moist Balance Crisper nadmiar wilgoci odparowuje z żywności i skrapla się na specjalnej kratce, a nie gromadzi na jedzeniu. Filtr oczyszczania powietrza Pure N Fresh minimalizuje nieprzyjemne zapachy w lodówce. Za niskie zużycie energii odpowiada przede wszystkim wysokiej klasy sprężarka liniowa z inwerterem. Objęta jest ona dziesięcioletnią gwarancją producenta.

 5. Whirlpool BTNF5323OX

  Bardzo pojemna lodówka o klasie energetycznej A+++. Jej pojemność to 450 litrów netto. Funkcja 6. zmysł pozwala na kontrolowanie temperatury we wnętrzu urządzenia. Fresh Box+ zapewnia optymalny poziom wilgotności dla warzyw i owoców. Można go łatwo kontrolować poprzez suwak wilgotności. W lodówce zastosowano także nowoczesne oświetlenie ledowe. To model z funkcją Total No Frost, a więc nie wymaga rozmrażania.

 6. Bosch Kge39Aica

  Energooszczędna lodówka wolnostojąca z dolną zamrażarką. Wykonana jest w dużej mierze ze stali nierdzewnej wysokiej jakości pokrytej powłoką AntiFingerprint. Posiada funkcję supermrożenia i wykorzystuje system LowFrost zmniejszający ilość lodu w zamrażarce. Zastosowano w tym przypadku dwa oddzielne biegi chłodzenia, które pozwalają na osobne sterowanie komorą chłodzenia i zamrażania. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie oświetlenia LED we wnętrzu urządzenia.

Jaką lodówkę A+++ kupić?

Lodówki A+++ to najbardziej energooszczędne lodówki dostępne obecnie na rynku. Taka inwestycja się opłaca, gdyż pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Jaką zatem lodówkę A+++ wybrać do swojego domu lub mieszkania? Co wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

 • Pojemność – lodówkę pod tym względem należy dobrać odpowiednio do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Lodówka side by side nie sprawdzi się raczej w mieszkaniu singla czy pary bez dzieci. Jednak wybór jest tak szeroki, że każdy powinien znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie.
 • Głośność – mierzona jest ona w decybelach. Lodówki na ogół generują hałas w zakresie około 35-40 dB. Urządzenia głośniejsze bywają uciążliwe, zwłaszcza gdy stoją w aneksie kuchennym.
 • Design – do wyboru są coraz częściej lodówki kolorowe. Dużą popularnością cieszą się eleganckie czarne urządzenia, ale i tak wciąż najchętniej kupowane są te białe i srebrne. Droższe sprzęty pokrywane są aluminium bądź szczotkowaną stalą.
 • Przeznaczenie – tutaj wyróżnić warto przede wszystkim lodówki wolnostojące i te przeznaczone pod zabudowę.
 • Ilość drzwi – lodówki jednodrzwiowe posiadają dront składający się z jednych drzwi. Wnętrze może być natomiast podzielone na chłodziarkę i zamrażarkę, ale nie musi. Lodówki dwudrzwiowe są zdecydowanie najpopularniejsze. Posiadają jedne drzwi do komory chłodziarki i drugie drzwi do komory zamrażarki. Podział ten przebiega poziomo lub pionowo (lodówki side by side). Ciekawym rozwiązaniem są także lodówki wielodrzwiowe typu multidoor. Mają one minimum trzy drzwi.
 • Sposób oddawania ciepła – na ogół odbywa się to na dwa różne sposoby. W przypadku dystrybucji energii od strony tylnej trzeba urządzenie ustawić w pewnej odległości od ściany, aby zapewnić mu swobodny przepływ powietrza. Modele te mają z tyłu metalowy, odstający radiator. Inne lodówki jednak oddają ciepło bokiem. Można je przystawić do ściany z tyłu, ale nie z boku. Tutaj należy zachować pewien odstęp.

Czy warto kupić lodówkę A+++?

Literami od A do G zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami oznaczane są klasy energetyczne urządzeń. Im wyższa jest litera alfabetu, tym bardziej energooszczędne jest dane urządzenie. Obecnie najwyższa możliwą wartością jest A+++.

Warto tutaj mieć na uwadze, że badania Agencji Rynku Energii jednoznacznie wskazują na to, że w gospodarstwach domowych najbardziej prądożerczymi urządzeniami są lodówki. Odpowiadają one za nawet 30% energii zużywanej przez dane gospodarstwo. To jedyne urządzenie, które działa w zasadzie bez przerwy, przez 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. W teorii zakupić można lodówkę o klasie energetycznej od D do A+++. W praktyce w sklepach rzadko już spotkać można urządzenia z klasą B i niższą.

Lodówki z wyższą klasą energetyczną są droższe, ale koszt zakupu zwraca się dość szybko poprzez oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Trzeba pamiętać w tym przypadku, że prąd jest z roku na rok coraz droższy i prawdopodobnie nie zmieni się to w kolejnych latach. Dlatego też lodówki A+++ cieszą się coraz większą popularnością.

Popularni producenci lodówek A+++

 • LG
 • Samsung
 • Gorenje
 • Whirlpool
 • Bosch

Sklepy warte uwagi

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle