Jeszcze do niedawna kosiarki automatyczne były uznawane za luksus i technologiczny gadżet. Obecnie są powszechnie wykorzystywane do koszenia trawników i zyskują coraz większą popularność. Dowodem tego jest szeroka oferta robotów koszących. Producenci wprowadzają na rynek modele wyposażone w szereg różnorodnych funkcji i udogodnień. Jaką kosiarkę automatyczną wybrać? Przedstawiamy ranking najpopularniejszych robotów koszących do użytku przydomowego.

Najlepsze modele robotów do koszenia trawy

Roboty koszące zrewolucjonizowały ogrodnictwo. Sprawiły, że możemy zapomnieć o czasochłonnym koszeniu i jednocześnie posiadać wypielęgnowany, gęsty niczym dywan trawnik o soczyście zielonym kolorze. Ta idea towarzyszyła twórcom pierwszej kosiarki automatycznej w 1995 roku. Od tamtej pory Husqvarna stale udoskonala inteligentne roboty Automower®, budując pozycję niekwestionowanego lidera na rynku zautomatyzowanego koszenia.

Wybierając robota koszącego, zwracamy uwagę nie tylko na podstawową funkcję, czyli koszenie trawy, ale także dodatkowe udogodnienia, które zwiększają efektywność pracy i komfort obsługi. Dobra kosiarka automatyczna jest odporna na wszelkie warunki pogodowe i obsługuje każdy teren, bez względu na poziom jego skomplikowania. Powinna także posiadać szereg zabezpieczeń, w tym także antykradzieżowych. Pożądany jest niski poziom hałasu, który nie zakłóca spokoju w sąsiedztwie. Ważne są również aspekty proekologiczne, jak np. energooszczędna i bezemisyjna praca.

W obecnych czasach najlepsze kosiarki automatyczne powinny posiadać funkcję zdalnej obsługi za pomocą smartfona i dedykowanej aplikacji. Atutem jest możliwość integracji robota z posiadanym systemem Smart Home. Wszystkie te rozwiązania znacząco ułatwiają obsługę i przenoszą ogrodnictwo na zupełnie nowy poziom. Dzięki temu trawnik jest koszony niezależnie od tego, gdzie jest i co robi jego właściciel.

W rankingu najlepszych robotów koszących na polskim rynku znalazły się niezawodne i sprawdzone modele posiadające najbardziej inteligentne funkcje. Są one dedykowane do pielęgnacji przydomowych trawników o niewielkiej powierzchni do 600 m².

Husqvarna Automower 405X

Robot koszący Husqvarna Automower® 405X to najbardziej innowacyjny model w zestawieniu. Jest przystosowany do obsługi trawników o powierzchni do 600 m². Pracuje w każdych warunkach pogodowych i doskonale radzi sobie z wąskimi przejściami, a także kosi na wzniesieniach o nachyleniu do 40%. Poruszanie się po ogrodzie wspomaga wbudowany GPS. Za efektywność koszenia odpowiadają inteligentne funkcje, jak zegar pogodowy (dostosowuje czas pracy do warunków pogodowych), koszenie po spirali (wyrównywanie różnej wysokości trawy, jeśli się pojawi), elektryczna regulacja wysokości koszenia, TargetHeight (automatyczne obniżanie wysokości koszenia do wartości zadanej) oraz czujnik mrozu.

Tym, co zdecydowanie wyróżnia model 405X wśród konkurencji jest system AIM, który umożliwia nowe podejście do czynności koszenia. Robot wyposażony w tą innowacyjną opcję mapuje obszar swojej pracy – na naukę wystarczą mu jeden – dwa tygodnie od instalacji – po czym gotową mapę wysyła do smartfonu użytkownika. Dzięki temu użytkownik może w aplikacji podzielić obszar koszenia na strefy i ustawić dla każdej z nich konkretny harmonogram i wysokość ścinania trawy. Co to oznacza? Że jeśli trawnik spełnia różne funkcje (jego część jest np. boiskiem do gry w piłkę), albo ma różne właściwości (np. w danym miejscu zaobserwowano zwiększone parowanie), to można tak zaprogramować robota, by w tych wskazanych miejscach trawę kosił na większej lub mniejszej wysokości. Dodatkowo, dzięki systemowi AIM można zaprogramować czasowe wyłączenie konkretnych stref z pracy robota. Przykładowo jeśli w weekendy w ogrodzie rozstawiamy grill to możemy zaprogramować robota tak, aby w tym czasie nie kosił w określonej strefie. Spośród zalet modelu 405X należy wymienić także funkcję systematycznego koszenia wąskich przejść, łatwe czyszczenie za pomocą wody z węża ogrodowego oraz zarządzanie sprzętem z poziomu aplikacji mobilnej z każdego miejsca na świecie.

Niezawodna i cicha kosiarka automatyczna Automower® 405X należy do serii premium X-line. Posiada funkcję zdalnej obsługi przez aplikację Automower® Connect z możliwością śledzenia maszyny w razie kradzieży, z wykorzystaniem GPS. Robot wyróżnia się unikalnym designem X-line – ma reflektory LED, przedni zderzak i specjalne kolorowe kołpaki. Wyposażony jest również w FOTA, czyli automatyczne, bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania. Model 405X to propozycja warta zainteresowania dla nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Gardena SILENO Minimo 500

W rankingu kosiarek automatycznych znalazł się model Gardena SILENO Minimo 500. Kosi trawniki o powierzchni do 500 m² o różnych kształtach oraz pokonuje niewielkie wzniesienia o nachyleniu do 25%. Dzięki funkcji CorridorCut przedostaje się przez wąskie przejazdy oraz do miejsc trudno dostępnych.

Z ciekawszych funkcji, jakie posiada robot SILENO warto wspomnieć o SensorControl dostosowującym tryb pracy do tempa wzrostu trawy oraz czujniku mrozu czy podnoszenia (zabezpieczenie np. przed dziećmi). Za pośrednictwem technologii Bluetooth® można łatwo i wygodnie obsługiwać kosiarkę SILENO za pomocą smartfona, ale tylko z odległości do 10 metrów. Robot ładuje się 75 min., a maksymalny czas pracy wynosi 70 minut.

Husqvarna Automower 105

Do koszenia trawników o powierzchni 600 m² polecana jest kosiarka automatyczna Husqvarna Automower® 105. Kompaktowa i lekka konstrukcja sprawia, że znakomicie radzi sobie z manewrowaniem w ciasnych przestrzeniach. Robot przystosowany jest do pracy w każdą pogodę. Bez problemu pokonuje wąskie przejścia i kosi zbocza o nachyleniu do 25%. Zaletą jest unikalny system koszenia. Ostre jak brzytwa noże zamontowane na obracającej się tarczy zapewniają perfekcyjny efekt cięcia.

Praca robota Automower® jest nie tylko imponująco cicha, ale także bezpieczna. Czujniki unoszenia i wywrócenia automatycznie zatrzymują pracę noży, co minimalizuje ryzyko wypadku. Ponadto robot posiada zabezpieczenia przed kradzieżą (kod PIN, alarm). Użytkownicy doceniają także łatwość jego obsługi za pomocą czytelnego interfejsu oraz niewielkie zużycie energii i brak emisji spalin. Dodatkowo dostępny jest w bardzo atrakcyjnej cenie.

McCulloch ROB S400

Sprawdź aktualną cenę
Robot koszący McCulloch ROB S400 to model, który przeznaczony jest do koszenia trawników o najmniejszej powierzchni, bo zaledwie do 400 m². Kosiarka według producenta pokonuje wąskie przejścia i zbocza do 35%, ale nie oferuje wielu innowacyjnych funkcji. Wyliczyć można: autoładowanie, koszenie spiralne, awaryjny wyłącznik bezpieczeństwa, kod PIN, czy programowanie za pomocą aplikacji dzięki łączności Bluetooth. Czas pracy wynosi 65 min., a czas ładowania 60 min.

Jak działa robot do koszenia trawy?

Robot koszący to inteligentna maszyna, która została zaprojektowana z myślą o wyręczeniu nas w koszeniu trawnika. Dzięki temu zyskujemy wolny czas, ale także w perspektywie czasu oszczędzamy pieniądze. Niewątpliwą korzyścią jest także doskonały wygląd i kondycja trawnika.

Zasada działania kosiarki automatycznej jest dość prosta – częste, samodzielne ścinanie trawy, bez konieczności jej zbierania. Za automatyczną pracę odpowiada jednak zaawansowana technologia. Roboty koszące najlepszych producentów, jak np. Husqvarna przystosowane są do pielęgnacji każdego ogrodu, niezależnie od wielkości, ukształtowania czy zagospodarowania trawnika. Koszą na wzniesieniach o nachyleniu nawet do 70% (wybrane modele Automower®), radzą sobie z przeszkodami, a także pokonują wąskie przejścia i docierają w każdy zakątek ogrodu. Znajdź najbliższego dealera Husqvarna i sprawdź dostępne produkty oraz usługi.

Warto wiedzieć, że trawnik pielęgnowany przez kosiarkę automatyczną nie tylko ładnie wygląda, ale także zdrowo rośnie. Odpowiada za to unikalny system cięcia oraz regularna praca (sprzyja krzewieniu się trawy). Robot każdego dnia, bez względu na pogodę ostrymi jak brzytwa nożami ścina dobowy przyrost trawy, bez jej strzępienia. Drobny pokos trafia do trawnika i po pewnym czasie zamienia się w naturalny nawóz bogaty w mikroelementy, który wzmacnia trawę. Kosiarka porusza po ogrodzie w schemacie pozornie losowym, który jest najlepszym sposobem na efektywne koszenie, bez pozostawiania fragmentów nieskoszonej trawy i wyjeżdżonych śladów. Dodatkowo koszenie może wspomagać wbudowany GPS, który tworzy mapę terenu.

Na doskonałe efekty koszenia mają wpływ także inteligentne funkcje, jakie posiada robot koszący. Przykładowo, kosiarki automatyczne Husqvarna dostosowują czas pracy do tempa wzrostu trawy czy koszą po spirali w celu zniwelowania różnic w wysokości trawnika. Żadna tradycyjna kosiarka nie zapewnia takich rezultatów koszenia jak roboty ogrodowe.

Popularni producenci kosiarek automatycznych

Roboty do koszenia trawy to odpowiedź na zmieniające się potrzeby i nowe trendy w ogrodnictwie. Powszechna automatyzacja obecna jest już w każdej dziedzinie życia, a teraz także ułatwia pielęgnację trawnika.

Na rynku jest coraz więcej producentów, którzy oferują różne modele kosiarek automatycznych. Liderem jest Husqvarna, czyli firma, która łączy najnowsze technologie oraz niezawodność myśli technicznej. Potwierdzeniem niezawodności robotów Automower® jest fakt, że na całym świecie są ponad 3 miliony zadowolonych użytkowników.

Funkcjonalne kosiarki automatyczne znajdziemy także w ofercie innych marek np. Gardena lub McCulloch. Ponadto roboty koszące są w ofercie np. Bosch, Honda, a także mniej znane – NAC, Worx czy Hecht. Niezawodność i najnowsze technologie to jednak domena marki Husqvarna.