Oleje silnikowe 5W40 to oleje półsyntetyczne, które mogą być stosowane przez cały rok. Zachowuje swoją konsystencję nawet w temperaturze do -30 stopni Celsjusza, a także nawet przy nagrzewaniu się silnika pojazdu. Wyjątkowe właściwości tego oleju sprawiają, że jest on bardziej popularny i starcza na dłużej. Olej silnikowy jest najczęściej stosowanym płynem eksploatacyjnym w samochodach.

Ranking olejów silnikowych 5W40

 1. Olej silnikowy Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40 o pojemności 4L.

  Sprawdź aktualną cenę

  Olej silnikowy o wysokiej wydajności, przeznaczony do starszych i nowszych silników Diesla. Chroni silnik przed szkodliwymi osadami i utrzymuje maksymalną czystość. Jest kompatybilny z turbosprężarkami, intercoolerami i pompowtryskiwaczami. Chroni silniki z pompowtryskiwaczami.

 2. Olej Total Quartz 9000 Energy 5W40 5L.


  Sprawdź aktualną cenę

  Olej ten jest mieszanką technologii syntetycznej i nadaje się zarówno do silników benzynowych, jak i Diesla. Zapewnia doskonałą ochronę silnika i długotrwałą pracę. Jest w stanie dobrze się spisać w ekstremalnych warunkach. Może być stosowany w nowoczesnych silnikach benzynowych i wysokoprężnych. Nadaje się do jazdy miejskiej, autostradowej i sportowej w samochodach osobowych i dostawczych. Opakowanie oleju zawiera 5 litrów.

 3. Motul 8100X-Cess 5W40


  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny olej silnikowy o wysokiej lepkości i niskiej lotności. Zalecany jest do silników OPEL 2,0 oraz 2,2 DTI. Posiada wyjątkowe zdolności czyszczące i rozpuszczające. Jest dobrym środkiem smarnym do najnowszej generacji silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem, z niewielkimi wyjątkami. Jest bardzo odporny na starzenie się. Posiada wysoką zdolność do czyszczenia i rozpuszczania, a także niższy wskaźnik zużycia niż inne oleje.

 4. Oleje silnikowe ELF Evolution 9000 NF 5W40 5L.


  Sprawdź aktualną cenę

  Ten innowacyjny olej silnikowy został wykonany w technologii syntetycznej ELF. Wykonany jest z najlepszych olejów syntetycznych i starannie dobranych dodatków. Zapewnia ciągłą ochronę silnika. Może być stosowany zarówno z silnikami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi. Sprawdza się w warunkach jazdy miejskiej, autostradowej i sportowej. Zapobiega powstawaniu nagarów i osadów, które mogą skrócić żywotność silnika i zmienić jego parametry. Warto skorzystać z tego rozwiązania.

 5. Olej Valvoline MaxLife 5W/40 4L


  Sprawdź aktualną cenę

  Olej silnikowy przeznaczony do silników o dużym przebiegu. Specjalne dodatki służą do konserwacji i czyszczenia uszczelek. Zwiększa żywotność silnika i sprzyja jego regeneracji. Produkt ten maksymalizuje wydajność silnika. Został zaprojektowany dla pojazdów o przebiegu powyżej 100 000 km. Zawiera również dodatki zmniejszające tarcie i zapobiegające zużyciu części lub dodatki minimalizujące zużycie oleju.

Jaki olej silnikowy 5W40 powinienem kupić?

Olej 5W40 jest jednym z najczęściej stosowanych olejów silnikowych na rynku. Jest kompatybilny zarówno z silnikami benzynowymi, jak i wysokoprężnymi. Który produkt powinieneś kupić? Jak wybrać olej silnikowy 5W40

 • Lepkość - Jest to ważny parametr olejów silnikowych, ponieważ decyduje o ochronie silnika i zapobiega szybkiemu zużyciu. Lepkość zmienia się również w zależności od temperatury. Olej będzie bardziej wodnisty, jeśli zostanie podgrzany. Olej będzie bardziej gęsty, jeśli jego temperatura będzie niższa. Musisz upewnić się, że produkt jest odpowiedni dla silnika Twojego pojazdu, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń.
 • Sezon Na lato stosuje się różne oleje silnikowe niż na zimę. Według wielu producentów, oleje silnikowe 5W40 to najlepszy wybór na cały rok. Nadaje się na wszystkie pory roku, ponieważ jest wodnisty i lepki.
 • ACEA - to Stowarzyszenie Europejskich Konstruktorów Samochodów. Jest odpowiedzialne za ustalanie norm dotyczących silników na podstawie odpowiednich testów. Istnieją cztery klasyfikacje: ACEA A i ACEA B, ACEA/B, ACEA C oraz ACEA/B. Można również wybrać produkty na podstawie ich standardowej jakości. Istnieje ACEA A1 dla wysokiej jakości standardowej, ACEA B4 do silników z bezpośrednim wtryskiem itd.
 • Samochód Olej silnikowy powinien być wybrany zgodnie z Twoim samochodem. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę standardy producenta w tym przypadku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że olej, którego użyjesz, nie spowoduje uszkodzenia silnika. Lepkość oleju jest kluczem do zakupu go jako indywidualnego produktu. Powinieneś wybrać tylko produkt z odpowiednim znakiem jakości według ACEA. Następnie trzeba będzie porównać olej z normami wyznaczonymi przez producenta samochodu.
 • Dobrze dobrany olej powinien być stosowany do utrzymania kondycji silnika. W tym miejscu można wyróżnić oleje syntetyczne, mineralne i półsyntetyczne.

Czy warto wydać pieniądze na olej silnikowy 5W40?

Oleje silnikowe 5W40 cieszą się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego. Są one bowiem uniwersalne. Są uniwersalne, ponieważ można je stosować o każdej porze roku, nawet w polskim klimacie. Chronią silnik i mają doskonałe właściwości smarne. Nadają się zarówno do nowszych, jak i nieco starszych samochodów.

Oleje 5W40 mogą być stosowane we wszystkich silnikach, ponieważ są to oleje syntetyczne. Oleje te są bezpieczne, skuteczne i zapewniają odpowiednią ochronę samochodu w temperaturach nawet do -30 stopni Celsjusza. Są w stanie zapewnić odpowiednie smarowanie nawet w wysokich temperaturach. Są niezwykle uniwersalne i wydajne. Polscy kierowcy coraz częściej sięgają po oleje silnikowe 5W40. Nadają się one zarówno do silników benzynowych, jak i do silników Diesla. Mogą być stosowane do jazdy po autostradzie, w mieście oraz do jazdy sportowej.

Popularni producenci olejów silnikowych 5W40

 • Castrol
 • Total Quartz
 • Motul
 • Elf

Godne uwagi sklepy

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle