Opony letnie stały się najpopularniejszym typem w Polsce. Są one niezbędnym elementem wyposażenia samochodu osobowego. Stosuje się je, gdy temperatury na zewnątrz przekraczają 7 stopni Celsjusza. Opony te mają szerszy blok bieżnika i mniejszą liczbę lameli niż opony zimowe. Zapewniają doskonałe prowadzenie i dużą stabilność pojazdu podczas hamowania. Głębokość bieżnika opon letnich jest również mniejsza niż opon zimowych.

Ranking opon letnich

 1. Opony letnie Continental EcoContact 6

  Sprawdź aktualną cenę

  Te wysokiej klasy opony letnie oferują wyjątkową trwałość i niskie opory toczenia. Łączą innowacyjną mieszankę z nowoczesnym wzorem bieżnika. Asymetryczny bieżnik zapewnia odprowadzanie wody i znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia aquaplaningu. Są znane z doskonałej przyczepności.

 2. Opony Michelin Primacy 4


  Sprawdź aktualną cenę

  Opony letnie z nowoczesnym wzorem bieżnika. Zachowują swoje znakomite właściwości również po dłuższym czasie użytkowania. Wykonane są z wysokowydajnej mieszanki gumowej. Dzięki tej mieszance mają doskonałą skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni. Jest to świetna propozycja dla kierowców, którzy są bardzo wymagający.

 3. Bridgestone Turanza T005


  Sprawdź aktualną cenę

  Jest to najnowsza generacja opon letnich, przeznaczona dla właścicieli samochodów klasy premium i średniej. Otrzymały one ocenę A za hamowanie na mokrej nawierzchni oraz ocenę B za odporność na toczenie. Instytut TUV SUD, który zajmuje się certyfikacją i testowaniem opon, ocenił tę oponę jako najlepszą w swojej kategorii, biorąc pod uwagę skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni.

 4. Opony letnie Uniroyal RainSport 5


  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne opony letnie posiadają klasę A w zakresie hamowania na mokrej drodze. Posiadają bieżnik o dłuższej żywotności. Opony te zapewniają pełną kontrolę, niezależnie od warunków zewnętrznych, dzięki zoptymalizowanej konstrukcji bieżnika i konstrukcji opony. Opony te są prawdziwym bestsellerem w swojej kategorii.

 5. Opony Kleber Dynaxer HP4


  Sprawdź aktualną cenę

  Te opony letnie przeznaczone są do samochodów osobowych i mogą być używane zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Posiadają najlepszą przyczepność na mokrej nawierzchni w klasie A. Jest to w dużej mierze zasługa wzoru bieżnika. Wzór bieżnika posiada dwa duże podłużne rowki na środku, które zmniejszają ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Producentem tego produktu jest Michelin, znana francuska marka.

 6. Dębica Presto HP2


  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości opony letnie, które są trwałe i wytrzymują działanie żywiołów. Obniżają koszty eksploatacji samochodu, są trwalsze i zużywają mniej paliwa. Zostały zaprojektowane przez ekspertów dla płynnej i komfortowej jazdy. Do wyboru masz dwie opcje wzoru bieżnika: wersję czterożebrową o szerokości do195 włącznie oraz wersję pięciożebrową o szerokości do205 włącznie. Zoptymalizowany wzór bieżnika i specyficzna konstrukcja opon zapewniają równomierne rozłożenie nacisku, co przekłada się na długą żywotność produktu i niskie opory toczenia.

Jakie opony letnie powinienem kupić?

Najważniejszym elementem, który może wpłynąć na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem są opony. Opony letnie powinny być montowane, jeśli w ciągu dnia temperatura w pojeździe wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza. Czym jednak kierować się przy ich zakupie?

 • Klasa Najtańsze opony to opony klasy ekonomicznej. Posiadają one podstawowe, ale wystarczające parametry. Takie opony są idealne dla osób, które codziennie dojeżdżają do pracy i zależy im na spokojnej jeździe. Najbardziej uniwersalne i wysokiej jakości są opony klasy średniej. W wyższej klasie jakościowej dostępne są również opony premium. Opony te są tworzone z myślą o luksusowych samochodach.
 • Rozmiar - opony występują w różnych rozmiarach. Należy stosować się do zaleceń producenta. Ciekawe jest to, że szersze opony są bardziej podatne na aquaplaning, ale mają krótszą drogę hamowania.
 • Data produkcji Jest to ważny parametr w przypadku opon letnich. Opony letnie są w praktyce bardziej wytrzymałe niż zimowe. Wynika to z faktu, że twardsza mieszanka zużywa się wolniej. Eksperci zalecają wymianę opon co 5-6 lat.
 • Do wyboru mamy opony symetryczne lub asymetryczne. Pierwsze z nich mają symetryczny bieżnik, który zapewnia płynną jazdę i niskie opory toczenia. Są one dostępne w klasie średniej i budżetowej. Opony asymetryczne są częściej spotykane w klasach średnich i wyższych. Ten rodzaj bieżnika ma bardziej podziurawione wnętrze, co pozwala na lepsze odprowadzanie wody. Kierunek opon kierunkowych jest określany przez kierunek ich toczenia. Przy ich montażu należy zachować ostrożność.
 • Głębokość bieżnika -- w nowych oponach letnich może się ona dość znacznie różnić. Powinna wynosić co najmniej 8 mm. Jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm, należy sprawdzić opony i wymienić je.
 • Osiągi w testach Warto sprawdzić rzetelne testy, jakim poddawane są opony, w tym opony letnie.
 • Opony letnie powinny być wybierane zgodnie z zaleceniami producenta Dotyczy to ich rozmiaru, indeksu prędkości oraz nośności.

Czy warto wydać na nowe opony letnie?

Większość Polaków dostosuje swoje opony do aktualnej pory roku. Wiosną wielu kierowców zaczyna myśleć o zmianie opon zimowych na letnie. Czy nowe opony są warte tej inwestycji? A może lepiej kupić starsze opony?

Należy pamiętać, że opony są ważnym elementem samochodu. Opony, które są zużyte lub uszkodzone nie mogą prawidłowo wykonywać swoich zadań i mogą być niebezpieczne. Samochód może mieć zmniejszone osiągi, a ABS czy ESP mogą nie działać prawidłowo. Zakup nowych, wysokiej jakości opon letnich jest najlepszym rozwiązaniem.

Kierowcy dzisiaj bardziej zwracają uwagę na swoje nawyki jazdy niż na markę opon, które wybierają. Jest to mądra decyzja. Nowe opony zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort. Należy pamiętać, że nowe opony można kupić tylko wtedy, gdy zostały wyprodukowane więcej niż 3 lata temu. Dostępne są trzy rodzaje opon: premium, średnie i ekonomiczne. Każdy może znaleźć odpowiedni produkt.

Producenci popularnych opon samochodowych

 • Continental
 • Michelin
 • Bridgestone
 • Kleber
 • Dębica

Godne uwagi sklepy

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle