Opony zimowe przeznaczone są do jazdy zimą i jesienią. Mają więcej naturalnej gumy niż opony letnie. Ich struktura jest więc bardziej elastyczna. Należy pamiętać, że na przyczepność opon może mieć wpływ interakcja między mieszanką gumową opony a nawierzchnią drogi. Opony letnie twardnieją w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Problem ten nie występuje w przypadku opon zimowych.

Ranking opon zimowych

Opony zimowe są stworzone do jazdy jesienią i zimą. Mają lepszą przyczepność na śniegu i wodzie niż opony letnie. W polskich klimatach ich zakup jest koniecznością. Nasz ranking opon zimowych pomoże Ci zdecydować, które opony zimowe są najlepsze. Zebraliśmy najpopularniejsze opony zimowe wśród zawodowych kierowców i ekspertów.

 1. Opony zimowe Continental WinterContact TS 860
  Sprawdź aktualną cenę
  Opony zimowe klasy premium do samochodów kompaktowych i klasy średniej. Nadają się do takich modeli jak Mercedes Benz C-Class, Audi A4 czy BMW serii 3. Zapewniają przyczepność w każdych warunkach pogodowych, nawet tych najtrudniejszych. Wykonane są ze specjalnej mieszanki krzemionki z żywicami i elastyczną matrycą polimerową. Opony są cały czas elastyczne dzięki tej specjalnej mieszance krzemionki z żywicami i elastycznej matrycy polimerowej. System lameli odprowadza również wodę z bieżnika.
 2. Opony Goodyear Ultra Grip 9

  Sprawdź aktualną cenę
  Opony zimowe są idealne do jazdy w najtrudniejszych warunkach. Wytrzymują hamowanie na śniegu, a hydrodynamiczne rowki aktywnie zwalczają aquaplaning. Na uwagę zasługuje również wskaźnik zużycia bieżnika. Dzięki temu wskaźnikowi właściciele pojazdów widzą, kiedy opony wymagają wymiany. Nowoczesna technologia Goodyear 3D BIS zmniejsza drogę hamowania w krytycznych momentach.
 3. Opony Dębica Frigo 2 - sprawdź

  aktualna cena


  Opony zimowe przeznaczone są dla kierowców, którzy cenią sobie komfortową i ekonomiczną jazdę w każdych warunkach pogodowych. Wykonane są z mieszanki gumowej na bazie krzemionki, która pozwala na wysoką elastyczność nawet w niskich temperaturach. Przyczepność zimową zwiększa duża liczba lameli bieżnika. Opony zimowe posiadają również dużo rowków poprzecznych i obwodowych. Dzięki temu woda lub błoto pośniegowe są łatwo odprowadzane ze spodu. Aquaplaning jest zminimalizowany dzięki rowkom bieżnika.
 4. Opony zimowe Nokian Wr D4

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy opony zimowe przeznaczone do samochodów osobowych. Zapewniają doskonałą przyczepność i stabilność, a także komfort jazdy. Są łatwe w obsłudze dzięki charakterystycznej rzeźbie bieżnika. Ich centralny obszar jest zdominowany na środku przez duże centralne żebro. Jego lamele nie są rozciągnięte na całą szerokość opony, co poprawia precyzję kierowania. Opony wytrzymują zaśnieżone i mokre drogi dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu cząsteczek w mieszance gumowej Nokian Twin Trac Silica. Składa się ona z krzemionki i kauczuku naturalnego.
 5. Opony MICHELIN Alpin 5

  Sprawdź aktualną cenę
  Te zimowe opony mają dużą liczbę lameli i wysoki współczynnik otwarcia rzeźby bieżnika. Mają doskonałą przyczepność na śniegu i zmniejszają ryzyko aquaplaningu. Samoblokujące się bloki bieżnika wykonane z lameli 3D pozwalają na większą precyzję jazdy. Mieszanka zawiera również elastomery funkcjonalne, które odpowiadają za jednorodność i wyższe proporcje krzemionki. Opony można również zoptymalizować pod kątem niskich temperatur poprzez zastosowanie Helio Compound 4G z olejami słonecznikowymi.

Jakie opony zimowe powinienem kupić?

Wielu kierowców ma problem z wyborem opon zimowych. Dobrej jakości opony na sezon jesienno-zimowy przekładają się na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Na co zwrócić uwagę w oponach zimowych?

 • Rozmiar Warto postawić na opony rekomendowane do swojego samochodu przez producenta. Trzeba też mieć świadomość, że opony homologowane do niektórych samochodów mogą mieć inną specyfikację. W praktyce można wybrać opony o różnych rozmiarach dla jednego pojazdu, ale nadal mieszczące się w wytycznych producenta. Szerokość opon zimowych to najważniejsza kwestia. Ze względu na to, że ciężar samochodu rozkłada się na mniejszej powierzchni, zimą skuteczniejsze są modele węższe. Ułatwia to jazdę po śniegu i chroni przed aquaplaningiem. Z kolei szersze opony zapewniają krótszą drogę hamowania. Dobrze sprawdzają się na miejskich drogach.
 • Obciążenie opony - Powinno być dopasowane do maksymalnej masy samochodu wraz z ładunkiem.
 • Indeks prędkości opony wskazuje maksymalną prędkość osiąganą przez oponę.
 • Ocena testów to doskonałe źródło informacji o oponach zimowych. Ponieważ wyniki testów mogą być wykorzystane do sprawdzenia osiągów opony i porównania jej z innymi oponami,
 • Bieżnik Opony zimowe mają głębszy bieżnik niż modele letnie. Jego głębokość może sięgać nawet 10 mm.
 • Typ Opony zimowe można podzielić na różne typy. Jeden podział odnosi się do strefy klimatycznej, w której opony są używane. Najpopularniejsze w Polsce są opony alpinistyczne, które przeznaczone są do użytku w strefie umiarkowanej. Są one w stanie wytrzymać śnieg i inne substancje chemiczne. Są w stanie wytrzymać również śliskie powierzchnie. Opony skandynawskie są bardzo polecane w Rosji, Skandynawii i Kanadzie. Tam nie stosuje się środków chemicznych na drogach, ale są one odśnieżane.

Czy warto kupić opony zimowe

Po pierwsze, przyczepność opon zimowych na śniegu i lodzie jest zdecydowanie inna niż opon letnich. Opony zimowe są więc w naszej strefie klimatycznej absolutną koniecznością. Niektórzy zwlekają z ich zakupem. Wychodzą z założenia, że jeżdżą bezpiecznie, a zimy są coraz łagodniejsze.

Opony zimowe to poważna inwestycja w swoje bezpieczeństwo. Opony letnie nie sprawdzają się na takich drogach. Opony zimowe mają lepszą przyczepność. Dzieje się tak dlatego, że opony są stosunkowo nowe i nie doznały żadnych uszkodzeń bieżnika.

Opony zimowe najlepszych producentów

 • Dębica
 • Nokian
 • Michelin
 • Continental
 • Goodyear
 • Pirelli
 • Hankook
 • Bridgestone

Według użytkowników Ceneo to najpopularniejsza opona zimowa:

Warte uwagi sklepy

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle

Ceny opon zimowych

Na cenę opon zimowych będzie miał wpływ rozmiar opony i felgi, z której jest wykonana. Rozmiar felgi, a tym samym opony będzie miał wpływ na cenę opon zimowych. Mniej kosztowne modele (100-1500 zł) zaliczane są do klasy ekonomicznej. Są też opony droższe, których cena może wynosić kilkaset złotych. W każdym przedziale cenowym można znaleźć opony, które są wysokiej jakości i dobrze sprawdzą się w zimowych warunkach.

Jaką firmę wybrać na opony zimowe?

Ponieważ rozumieją, jak ważne dla kierowców jest bezpieczeństwo, renomowane firmy oferują tylko wysokiej jakości opony zimowe. Wykorzystują one tylko najlepszej jakości materiały i zwracają uwagę na dopasowanie opon. Dotyczy to takich producentów jak Michelin i Continental, a także firm takich jak Hankook, Uniroyal czy Fulda. Poza tym do produktów ekonomicznych należą opony Zeetex, Imperial i Barum.

Popularne rozmiary opon zimowych

Nierzadko kierowcy wybierają opony zimowe, które mają nieco węższy profil niż opony letnie. Ma to na celu zwiększenie ich przyczepności na zaśnieżonych drogach i zniwelowanie zjawiska aquaplaningu. Wynika to z mniejszej powierzchni opony. Nie jest to jednak konieczne. Opony zimowe, które są wysokiej jakości dobrze sprawdzają się na drogach. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że opona musi być zgodna z wymogami homologacji pojazdu. Można używać tylko tych opon, które zostały zatwierdzone przez producenta do każdego pojazdu.

Opony całoroczne czy zimowe?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Wybór opon jest decyzją osobistą. Musisz wziąć pod uwagę swoje osobiste potrzeby, styl jazdy, samochód i trasy. W Polsce mogą występować łagodne zimy, z temperaturą poniżej 0. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się opony całoroczne. Jazda bez opon zimowych przy mrozie lub dużych opadach śniegu może okazać się trudna.

Osoby, które często podróżują i pokonują dłuższe trasy, powinny stosować opony zimowe. Taka opona to dobry wybór dla tych, którzy lubią jeździć szybciej i jechać dalej. Opony zimowe są najlepsze dla osób, które cenią sobie komfort jazdy i posiadają samochód o większej mocy. Opony te są również bezpieczniejsze od opon całorocznych, czego nie można im odmówić. Nasz ranking opon zimowych zawiera zestawienie najlepszych modeli.

Podsumowanie rankingów opon zimowych

Opony zimowe, wbrew temu co się wydaje, bardzo różnią się od opon letnich. Składają się z większej ilości naturalnej gumy niż opony letnie. Są więc bardziej miękkie. Nie twardnieją nawet w niskich temperaturach. Ich zakup jest wymagany w Polsce ze względu na panujące warunki klimatyczne. Nie należy zakładać, że zimy są łagodne. Nasz ranking opon zimowych będzie zależał od jakości wybranych przez nas produktów.

Zakup opon zimowych to inwestycja w swoje bezpieczeństwo. Jazda po śliskich drogach lub drogach pokrytych śniegiem i błotem pośniegowym nie jest łatwym zadaniem. W rzeczywistości może przysporzyć o wiele więcej problemów niż pomóc. Opony letnie nie są w stanie wytrzymać takich warunków. Dlatego też opony zimowe są nieporównywalne. Nie warto oszczędzać na oponach zimowych. Wielokrotnie kupowanie używanych opon zimowych mija się z ich celem. Lepiej jest zainwestować w nowe produkty od renomowanego producenta.