Papa dachowa może być stosowana do pokrywania i izolowania dachów. Najczęściej stosuje się ją jako pokrycie na dachach płaskich. Na dachach stromych może być stosowana jako izolacja lub podkład. Nadal bardzo popularne są papy bitumiczne. Składają się one z wielu warstw. Każda z warstw decyduje o trwałości i szczelności papy. Przed czynnikami zewnętrznymi papę chroni warstwa zewnętrzna, którą najczęściej tworzy specjalna posypka mineralna.

Ranking najlepszych pap na dachy

Jest takie pytanie, które często pada podczas krycia dachu: Jaką papę na dach kupić? Papa dachowa, mimo że jest popularnym materiałem w budownictwie, nadal cieszy się dużą popularnością. W wyborze odpowiedniego produktu pomoże Ci nasz kompleksowy ranking pap dachowych. Powstał on na podstawie opinii internautów. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

 1. Vidaxl V60 S4 Bitumiczna papa dachowa czerwona 146450.

  Renomowana marka oferuje wysokiej jakości papę bitumiczną. Składa się ona z osnowy wzmocnionej włóknem szklanym i pokrytej bitumem oksydowanym. Jest to membrana izolacyjna przepuszczająca powietrze i odporna na działanie wody. Wierzchnia strona pokryta jest drobnym ziarnem, a spodnia folią PE. Produkt ten może być stosowany jako warstwa podkładowa przy wielowarstwowej hydroizolacji dachu. Nadaje się zarówno do starych jak i nowych budynków. Może być stosowany jako izolacja podłóg i fundamentów. Najczęściej utrzymywany jest w kolorze czerwonym.

 2. Membrana dachowa Icopal Extradach Top, 5.2 SBS Grey

  Jest to trwała asfaltowa membrana dachowa, która może być stosowana jako warstwa wierzchnia. Może być stosowana z wieloma pokryciami dachowymi. Może być stosowana zarówno w nowych jak i starych budynkach. Wykonana jest z osnowy z włókniny stabilizowanej poliestrowej i powłoki z mieszanki asfaltowej z drugiej strony. W tym produkcie zastosowano asfalt modyfikowany SBS z wypełniaczem mineralnym. Górna warstwa wykonana jest z gruboziarnistej posypki mineralnej w kolorze niebieskim. Warstwa dolna ma kształt sinusoidy i jest zabezpieczona specjalną folią antyklejową.

 3. PAPA UNI STANDARD PV250S52

  Wysokiej jakości papa asfaltowa zgrzewalna wykonana jest z maty poliestrowej z włókniny. Asfalt ten jest modyfikowany gumą SBS. Górna strona jest następnie pokryta gruboziarnistą posypką mineralną. Spodnia strona zabezpieczona jest folią z tworzywa sztucznego. Produkt ten może być stosowany jako jednowarstwowy dach. Może być również stosowany do pokrycia wierzchniego wielowarstwowych pokryć dachowych. Membrana dachowa może być mocowana mechanicznie lub poprzez zgrzewanie.

 4. Papa dachowaIcopal Top Pye PV250 S5.2 S 5M2 14580005

  Włókno poliestrowe to ekonomiczna asfaltowa wewnętrzna papa pokryciowa. Może być stosowana jako wierzchnia warstwa wielowarstwowych pokryć dachowych. Włóknina poliestrowa jest wzmocniona nitkami szklanymi. Masa asfaltowa jest nakładana na obie strony. Górna strona jest formowana gruboziarnistą posypką mineralną. Membrana wykonana jest zgodnie z technologią SBS FAST ProFILE.

Jaką papę na dach kupić?

Bardzo popularne na rynku pozostają papy dachowe. Są trwałe, szczelne, niedrogie i łatwe do założenia. Który produkt jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie papy dachowej?

 • Budowa Dobra papa musi mieć kilka warstw. Wśród tych warstw powinny znaleźć się warstwy izolacyjne, nośne i wierzchnie. Mają one określone właściwości. Która z nich jest najlepsza? Pokrycia wielowarstwowe to obecnie najpopularniejsza metoda krycia dachów. Wynika to z wysokiego poziomu ochrony dachu.
 • Grubość Zdecydowana większość dostępnych obecnie na rynku pap zgrzewanych na gorąco ma grubość od 2 do 5 mm. Wpływa to bezpośrednio na ich parametry wytrzymałościowe i izolacyjne. Warto zainwestować w papy termozgrzewalne o grubości minimum 4,5 mm. Im są grubsze, tym oczywiście lepiej.
 • Gramatura osnowy - Parametr ten ma znaczący wpływ na ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Za wystarczającą uznaje się 200 g/m2. Aby zapewnić maksymalną ochronę przed uszkodzeniami, lepiej jeśli wybierzemy membranę o wyższej gramaturze osnowy.
 • Elastyczność Niestety, zbyt sztywne membrany dachowe mogą pękać na rogach, jeśli będą narażone na zbyt niskie temperatury. Dobrym pomysłem na początku jest sprawdzenie zawartości polimeru w każdym produkcie. Odpowiednia ilość polimeru pozwala na ścięcie rogów w każdej temperaturze.
 • Izolacja Należy pamiętać, że za wodoszczelność i szczelność odpowiada warstwa bitumiczna asfaltu. Można ją utlenić (poniżej zera stopni Celsjusza traci elastyczność) oraz zmodyfikować APP (wtedy następuje znaczne wydłużenie, a temperatura płynięcia na poziomie 150 stopni Celsjusza). Asfalt modyfikowany SBS jest najlepszym materiałem termozgrzewalnym na rynku. Ma temperaturę płynięcia na poziomie 120 stopni Celsjusza, ale maksymalne wydłużenie do 200%. Temperatura łamania wynosi wtedy -20 stopni Celsjusza, a sprężystość może sięgać nawet 65%. Jest to doskonały wybór na dachy płaskie.

Czy warto wydać pieniądze na dobrą papę na dach?

Papa została spopularyzowana jako pokrycie dachu płaskiego w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Papę stosuje się przede wszystkim do pokrywania dachów skośnych. Służy jako warstwa podkładowa, na której układa się pokrycie dachowe. Na powierzchniach pochyłych nie wygląda zbyt dobrze. Mimo wszystko jest nadal bardzo popularna.

Papa asfaltowa szybko znika. Została zastąpiona papą termozgrzewalną, która ma lepsze parametry techniczne i jest niezwykle trwała. Jest odporna na ekstremalne warunki atmosferyczne i nie pęka na zgięciach.

Filc dachowy to świetny materiał na pokrycie dachu. Pozwala zaoszczędzić na naprawach i wymianach dachów. Dachy o kącie nachylenia większym niż 20 stopni nie są polecane do pokrycia papą. Może być też uszkodzona przez promieniowanie. Ma też wadę: jest bardzo porowata. Stanowi doskonałą izolację od zewnątrz, ale nie dopuszcza do środka wilgoci, która mogłaby odparować.

Czy papa na dach jest warta swojej ceny? Wszystko zależy od stanu technicznego domu i potrzeb, jakie mają jego mieszkańcy. Rozwiązanie to ma wielu zwolenników.

Popularni producenci papy dachowej

 • Icopal
 • Vidaxl

Podsumowanie rankingu membran dachowych

Nadal dużą popularnością cieszą się papy termozgrzewalne. Najlepiej sprawdzają się na dachach płaskich. Mogą być stosowane jako jedna warstwa na dachach stromych. Który produkt powinieneś wybrać? Ułatwi to nasz ranking membran dachowych.