Projektor wyświetla obrazy na ekranie za pomocą sygnału wideo. Źródłem sygnału jest najczęściej odtwarzacz DVD lub komputer. Projektor składa się ze źródła światła (często jest to dioda LED), czasem wspomaganego przez lampę wyładowczą lub laser, oraz z odpowiedniego urządzenia optycznego. Projektory mogą być również wyposażone w głośniki lub złącza zestawu.

Ranking projektorów

 1. Projektor Epson Eh-Tw5650
  Sprawdź aktualną cenę
  Projektor Full HD do kina domowego z obiektywem o regulowanym kącie. Obsługuje zarówno treści 2D jak i 3D. Jest bardzo łatwy w konfiguracji. Można w nim regulować geometrię obrazu, kąt nachylenia obiektywu i ręczny zoom. Wytwarza żywe i jasne obrazy dzięki współczynnikowi kontrastu 60000:1. Jego długotrwała żywotność może trwać do 11 lat, jeśli jest używany codziennie. Żywotność lampy wynosi 7500 godzin.
 2. Optoma HD27e

  Sprawdź aktualną cenę
  Ten projektor jest łatwy w obsłudze i wykorzystuje technologię Amazing Colour. Spełnia również standard Rec.709 dla wiernego odwzorowania kolorów. Jest idealny do oglądania seriali telewizyjnych, filmów i relacji sportowych. Pozwala również na podłączenie komputera, konsoli do gier, laptopa, odtwarzacza Bluray, media streamera lub odtwarzacza Blu-ray. Można go szybko przekształcić w inteligentny projektor, podłączając klucz HDMI, taki jak Amazon Fire TV, Apple TV lub Google Chromecast. Jest lekki przy wadze 2,5 kg i może być używany jako urządzenie mobilne.
 3. Projektor BENQ PJ MS527

  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny projektor wyposażony w tryb SmartEco. Tryb ten zapewnia moc dla najwyższego współczynnika kontrastu. Tryb Eco Blank pozwala na całkowite wygaszenie projekcji. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii o 70%. Blu-ray Full HD 3D jest w pełni obsługiwany przez urządzenie. Obsługiwana jest nowoczesna technologia DLP. Projektor jest niemal niezniszczalny na zanikanie obrazu, więc nie trzeba się martwić o starzenie.
 4. Epson EH-TW650

  Sprawdź aktualną cenę
  Projektor do kina domowego o jakości Full HD. Posiada regulowany kąt nachylenia obiektywu. Jest lekki i łatwy do przeniesienia z jednego miejsca na drugie. Jest prosty w konfiguracji i obsłudze, zapewnia jasny obraz o jasności 3100 lumenów. Żywotność lampy wynosi do 11 lat, czyli 7500 godzin. Jest to więc projektor w bardzo przystępnej cenie. Wyposażony jest w łączność WiFi oraz aplikację iProjection.
 5. Projektor Optoma HD144X

  Sprawdź aktualną cenę
  Wszechstronny projektor, który wykorzystuje technologię Amazing Colour i spełnia standard Rec.709. Można wygodnie oglądać programy telewizyjne, filmy i transmisje sportowe o każdej godzinie dnia i nocy. Jest w stanie odtworzyć prawdziwe kolory. Można go połączyć z laptopem, komputerem stacjonarnym lub konsolą do gier. Projektor ma wbudowany głośnik, który emituje doskonały dźwięk. Urządzenie można szybko przekształcić w inteligentny projektor, podłączając do niego Google Chromecast lub Apple TV.

Jaki projektor powinienem kupić?

Projektory są powszechnie wykorzystywane podczas konferencji biznesowych i kulturalnych, wykładów i spotkań. Ich popularność stale rośnie. Projektory stają się coraz bardziej popularne w prywatnych domach i mieszkaniach. Czym należy się kierować przy ich zakupie?

 • Żywotność lampy projektora - zależy od tego, jak często projektor będzie używany. Warto zainwestować w model, który ma długi czas pracy, jeśli będzie on używany codziennie. Przeciętny model wytrzymuje od 3 do 7 tysięcy godzin, natomiast najlepsze modele mogą wytrzymać nawet 30 tysięcy godzin.
 • Technologia wyświetlania obrazu Wybór jest przede wszystkim pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi technologię LCD lub DLP. Technologia DLP - Digital Light Processing dokładnie odwzorowuje kolory oraz dobrze radzi sobie z czernią i bielą. W efekcie uzyskuje się płynny obraz. Projektory LCD z kolei potrafią wytworzyć nasycone kolory, ale nie radzą sobie z czerniami. Technologia LCD z kolei jest bardziej energooszczędna.
 • Rozdzielczość wyświetlanego obrazu Projektory oferują szeroki zakres rozdzielczości, w tym do 4K. W praktyce im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. W większości przypadków wystarczy jednak rozdzielczość Full HD, czyli 1920x1200 pikseli. Rozdzielczość 4K jest najlepsza dla wysokiej jakości filmów przyrodniczych, które mają dużo szczegółów.
 • Jasność i kontrast - od projektorów do kina domowego wymaga się wysokiego poziomu kontrastu. Im lepszy współczynnik kontrastu, tym powinien być wyższy. Modele o współczynniku kontrastu poniżej 1:2000 mogą nie sprawdzać się w słonecznych warunkach i dawać słabo nasycony obraz. Projektory powinny mieć współczynnik kontrastu co najmniej 1:5000. Lumeny są miarą jasności lampy projektora. Określa to, jak obraz będzie widoczny w różnych warunkach oświetleniowych. Do ciemnych pomieszczeń zalecany jest projektor o jasności od 1000 do 2000 lumenów. Do oglądania w ciągu dnia musi mieć co najmniej 3000 lumenów.

Czy warto wydać pieniądze na projektor?

Projektory pozwalają poczuć się jak w sali kinowej wprost w swoim domu. Urządzenia te mogą wyświetlać obrazy o przekątnej do 150 cali, są lekkie i przenośne. Projektor rzuca światło na specjalny ekran lub ścianę, która odbija obraz. Dzięki temu jest on mniej męczący dla oczu i mniej szkodliwy dla wzroku niż standardowy obraz telewizyjny.

Z projektorów mogą korzystać osoby, które uwielbiają kino, ale przywiązują dużą wagę do jakości obrazu. Projektory mogą tworzyć środowiska, które są niemal identyczne z tymi, które można znaleźć w kinie w domu. Projektory są świetne do wielu spotkań towarzyskich, w tym wspólnego oglądania seriali lub filmów. Projektory są również lekkie i nie zajmują dużo miejsca. Są łatwe w transporcie i przenoszeniu z jednego miejsca na drugie. Bez problemu można zabrać projektor do pracy lub znajomych.

Popularni producenci projektorów

 • Epson
 • Optoma
 • Benq
 • Panasonic
 • Nec

Godne uwagi sklepy z projektorami

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle