Radio samochodowe FM to odbiornik radiowy przeznaczony do wykorzystywania w samochodzie. Początkowo radia służyły jedynie do słuchania muzyki. Dzisiaj zakres ich funkcjonalności jest o wiele szerszy. Stare odbiorniki wyposażone były w odtwarzacze kaset magnetofonowych bądź płyt CD. Obecnie wykorzystują karty pamięci i pendrive’y. Oprócz tego za pomocą technologii Bluetooth sparować je można z urządzeniami mobilnymi i w ten sposób odtwarzać muzykę.

Ranking radia samochodowe FM

Mimo upływu lat wielu kierowców nie wyobraża sobie samochodu bez radia FM. Są to urządzenia, które mają do zaoferowania coraz więcej ciekawych funkcji, a nie tylko same odtwarzanie muzyki. Jednak jakie radio samochodowe FM kupić dla siebie? Okazuje się, że wybór na rynku jest całkiem spory. W podjęciu decyzji pomóc może nasz ranking radia samochodowe FM, w którym znajdują się najpopularniejsze urządzenia tego rodzaju. To na nie najczęściej stawiają internauci.

 1. Radio samochodowe FM Vordon Kent AC-5201

  Wysokiej klasy radioodtwarzacz samochodowy z nawigacją GPS. Wykorzystuje technologię Bluetooth do prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym czy strumieniowania muzyki. Opcja MirrorLink pozwala za pomocą kabla USB na kopiowanie ekranu smartfona z systemem iOS lub Android. W ten sposób na ekranie radia można zobaczyć to samo, co na telefonie. Urządzenie wyposażone jest w wejście AUX na przednim panelu. Posiada też USB z funkcją ładowania i czytnik kart SD.

 2. Radio Pioneer SPH-10BT

  Nowoczesny radioodtwarzacz samochodowy oferujący wysokiej jakości brzmienie dostosowane do potrzeb użytkowników auta. Za sprawą Pioneer Smart Sync wspiera popularne aplikacje muzyczne. Posiada też specjalne miejsce na zamontowanie smartfona. Urządzenie wspiera odtwarzanie dużej ilości formatów, również FLAC. Za sprawą technologii Bluetooth działa w trybie głośnomówiącym. Radio to przykład najnowszej generacji urządzeń tego rodzaju. Pozwala na ustawienie dodatkowego oświetlenia czy wykorzystywanie efektów dźwiękowych za sprawą technologii MIXTRAX.

 3. JVC KW-R520

  Bardzo prosty w obsłudze odtwarzacz radiowy CD z portem USB i wejściem AUX. Posiada wyjście liniowe służące do podłączenia wzmacniacza subwoofera. Odtwarza pliki WAV, WMA, WP3 czy FLAC. Z przodu na panelu zlokalizowane jest wejście AUX. Equalizer oferuje aż 12 ustawień. Na uwagę zasługuje również zmienny kolor podświetlenia urządzenia, które współpracować może z fabrycznyn sterowaniem audio.

 4. Radio samochodowe FM Sony DSX-A410BT

  Funkcjonalne radio samochodowe pozwalające na połączenie z dwoma telefonami – Dual BT. Jeden telefon wykorzystywać można do korzystania z biblioteki muzycznej, a drugi do prowadzenia rozmów bez używania rąk. Na uwagę zasługuje 10-zakresowy equalizer EQ10. Dzięki niemu brzmienia można dostosować do swoich osobistych upodobań. Port USB jest zgodny z protokołem AOA 2.0. Pozwala on na dwukierunkową integrację telefonu systemu operacyjnego Androis z radiem poprzez kabel USB. Wyświetlacz oferuje podwyższony kontrast.

 5. Radio Blow AVH-9810

  Radio samochodowe z funkcją Bluetooth i kolorowym wyświetlaczem dotykowym. Posiada wbudowane wejście na urządzenie dodatkowe np. kamerę cofania i funkcjonalny pilot do obsługi. Ciekawym rozwiązaniem jest z całą pewnością funkcja oszczędzania energii. Radio wyróżnia się smukłą budową i nowoczesnym designem. Nie sprawia większych problemów w obsłudze. Urządzenie wykorzystać można do prowadzenia rozmów przez telefon w trybie głośnomówiącym.

Jakie radio samochodowe kupić?

Radio samochodowe to niewątpliwie urządzenie, bez którego niejeden kierowca nie wyobraża sobie podróży autem. Jednak nie wszyscy wiedzą, jaki model radioodtwarzacza wybrać dla siebie. Na co zatem trzeba w tym przypadku zwrócić największą uwagę?

 • Sposób montażu – trzeba przede wszystkim sprawdzić wielkość otworu w kokpicie, a więc miejscu, w którym montuje się radio samochodowe. Najpopularniejsze jest 1DIN, co oznacza urządzenia niskie, prostokątne. Gdy otwór jest większy, dokupić trzeba specjalną ramkę. Są też radia 2 DIN z wyświetlaczem dotykowym, dość duże.
 • Podświetlenie i wyświetlacz – design to kwestia drugorzędna, ale warto sprawdzić kolorystykę podświetlenia. Najpopularniejsze barwy to biel, czerwień oraz kolor niebieski. Wyświetlacze są jednokolorowe lub wielokolorowe.
 • Odtwarzanie – starsze radia posiadały odtwarzacze kaset. Dzisiaj się ich już nie spotyka. Większą popularnością cieszą się modele z odtwarzaczem DVD czy CD, ale nie jest to konieczność. Muzyka może być też streamowana z urządzenia mobilnego za pomocą technologii Bluetooth.
 • RDS – jest to standard wykorzystywany w większości odtwarzaczy radiowych w UE. Odpowiada za wyświetlanie komunikatów, nazw stacji czy informacji o aktualnie granej piosence.
 • Dźwięk – dobre radio powinno pozwalać na regulację i zmianę ustawień dźwiękowych. Podstawa to regulacja balansu, możliwość podbicia czy zredukowania basów oraz korektor dźwięku.
 • Moc – sprawdzić trzeba przede wszystkim moc wyjściową. Podawana jest ona w formie takiej jak 4x20W czy 4x50W. Pierwsza cyfra to liczba głośników, a druga wartość oznacza moc maksymalną. Idealnie, gdy moc głośników jest nieco wyższa od mocy wyjściowej.
 • Złącza – nowoczesne radia samochodowe posiadają coraz więcej dodatkowych gniazd. Najpopularniejsze z nich to gniazdo AUX (do podłączenia smartfona czy odtwarzacza MP3), port USB (do podpięcia pendrive’a), wyjście do subwoofera (do podłączenia kolumny niskotonowej) czy wejście do przedwzmacniacza.
 • Obsługiwane formaty plików – radio musi obsługiwać najpopularniejsze formaty plików.

Czy warto kupić radioodtwarzacz samochodowy?

Radio to urządzenie, które ma bardzo długą historię, chociaż na przestrzeni lat straciło nieco na znaczeniu na rzecz telewizorów i komputerów. Wciąż jest jednak jedno miejsce, w którym trudno jest bez niego funkcjonować. Mowa oczywiście o samochodzie. W pojeździe to radioodtwarzacz dogrywa rolę podstawowego urządzenia multimedialnego.

Nowoczesne radia samochodowe oczywiście nie pełnią dzisiaj jedynie funkcji odbiornika. Nowsze modele to urządzenia naprawdę wielofunkcyjne. Standardem są radioodtwarzacze z zestawem głośnomówiącym, które pozwalają na prowadzenie rozmów telefonicznych w czasie jazdy samochodem. Ciekawym wyborem są też radia samochodowe z nawigacją. To propozycja skierowana do tych osób, które cenią sobie wygodę.

Z kolei za sprawą urządzeń Bluetooth można do radia przesyłać dane z innych sprzętów i w ten sposób odtwarzać ulubioną muzykę. Pod względem funkcjonalności warto również zwrócić uwagę na radia z kamerą cofania.

Popularni producenci radioodtwarzaczy samochodowych

 • Pioneer
 • JVC
 • Sony
 • Blow

Sklepy warte uwagi

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Podsumowanie rankingu radioodtwarzaczy samochodowych

Radio samochodowe FM to z pewnością to urządzenie, bez którego wielu kierowców nie wyobraża sobie podróżowania autem. Rzeczywiście jest to sprzęt w wielu przypadkach niezastąpiony. Wcale nie służy jednak tylko do odtwarzania muzyki. Dzisiaj nowoczesne radia samochodowe pozwalają na prowadzenie rozmów telefonicznych w bezpieczny sposób czy nawigowanie. Najnowocześniejsze modele wyposażone są nawet w kamerę cofania, która znacznie ułatwia wykonywanie tego trudnego manewru mniej doświadczonym kierowcom.