Statyw fotograficzny to specjalny stabilizator, który służy do mocowania aparatu fotograficznego, czasem kamery filmowej. Ma na ogół formę trójnogu z trzema rozkładanymi nogami, które rozkładając się tworzą trójkąt równoboczny. Na górze znajduje się głowica umożliwiająca zmianę położenia aparatu lub kamery. Zazwyczaj statywy fotograficzne są zbudowane z materiałów lekkich np. aluminiowych rurek. Często wyposażone są w niewielką poziomnicę pozwalającą na prawidłowe ustawienie statywu.

Ranking statywów fotograficznych

Niejeden miłośnik robienia zdjęć zadaje sobie na pewno pytanie – jaki statyw fotograficzny kupić. Jest to bowiem przyrząd, który przychodzi z pomocą podczas np. fotografowania nocą. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking statywów fotograficznych, kierując się w dużej mierze opiniami internautów. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi przemyśleniami na ten temat.

 1. Statyw fotograficzny DJI RSC 2 (RONIN SC-2)

  Nowoczesny gimbal przeznaczony dla użytkowników lustrzanek i aparatów bezlusterkowych. Jest to produkt kompatybilny także ze smartfonami czy aparatami kompaktowymi. Pozwala na robienie profesjonalnych ujęć w każdej sytuacji. Wykorzystuje zaawansowany algorytm Titan i tryb SuperSmooth. Ekran OLED o przekątnej 1 cala pozwala na wygodną obsługę produklu. Na jednym akumulatorze działa aż do 14 godzin.

 2. Statyw Zhiyun Weebill S (112653)

  Wysokiej klasy stabilizator, który pozwala na robienie wyjątkowych ujęć. To sprzęt przeznaczony zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Nie jest zbyt trudny w użyciu. Bezproblemowo współpracuje z wieloma aparatami. Wykorzystuje nowoczesny moduł transmisji obrazu Trans Mount Image Transmission. Zapewnia on wyjątkową czystość obrazu z rozdzielczością 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Maksymalna odległość transmisji to 100 metrów.

 3. Statyw fotograficzny MANFROTTO COMPACT ACTION 5 sekc. z gł. hybryd. czarny MKCOMPACTACN-BK (MKCOMPACTACN-BK)

  Bardzo kompaktowy aparat fotograficzny idealny dla posiadaczy lustrzanek, którzy lubią robić na co dzień dużo zdjęć. Posiada ergonomiczną głowicę z funkcją joysticka z mechanizmem blokującym. Nie jest zbyt skomplikowany w obsłudze. Wygodny uchwyt pozwala na bezproblemowe prowadzenie kamery. Na uwagę zasługuje także innowacyjna szybkozłączka. Dzięki niej mocowanie aparatu nie jest większym problemem. W skład zestawu wchodzi też pokrowiec na statyw.

 4. Statyw Joby GorillaPod 1K KIT z głowicą kulową (STA000365)

  Prosty w obsłudze statyw z głowicą kulową idealny dla każdego fotografa. Doskonale sprawdza się razem z urządzeniami o wadze do 1 kilograma. To modele elastyczny ze stabilnymi nogami i bardzo wszechstronny. Współpracuje bezproblemowo z różnymi aparatami. Wyróżnia się kompaktową formą i niewielką wagą, dlatego nie sprawia problemów w transporcie. Jest to statyw bardzo wytrzymały – wykonany z plastiku klasy medycznej ABS i TPE.

 5. Statyw fotograficzny Camrock TC63

  Funkcjonalny statyw fotograficzny renomowanej marki. W skład zestawu wchodzą także specjalny uchwyt do smartfona i mocowanie kompatybilne z kamerą sportową. Trójnóg jest w stanie utrzymać sprzęt o masie do 3,5 kg. Jego maksymalna wysokość około 160 cm zapewnia wygodną pracę także wysokim osobom. Na uwagę zasługują grube aluminiowe nogi. Atutem omawianego modelu jest także głowica 3D z szybkozłączką. Producent udziela na statyw dwóch lat gwarancji.

Jaki statyw fotograficzny kupić?

Statyw fotograficzny to produkt, po który sięgają przede wszystkim miłośnicy robienia zdjęć – amatorzy i profesjonaliści. Jest on w wielu sytuacjach nieoceniony. Po jaki model warto sięgnąć? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie statywu fotograficznego?

 • Wysokość – należy sprawdzić wysokość po złożeniu i rozłożeniu oraz minimalną wysokość fotografowania. W praktyce warto postawić na model, który po rozłożeniu jest kilka centymetrów wyższy od użytkownika. Jeśli statyw ma być wykorzystywany jedynie do fotografowania obiektów na ziemi lub stole zdecydować się można na tzw. mini-statyw.
 • Udźwig – parametr ten informuje o tym, ile ważyć może umieszczany na statywie sprzęt. Warto wybrać nieco większy udźwig niż waga aparatu. Trzeba bowiem zachować stabilność konstrukcji.
 • Waga – to parametr dość istotny. Im statyw cięży, tym bardziej jest stabilny i bezpieczny w użytkowaniu. Jednak należy zachować rozsądek. Duży, ciężki statyw fotograficzny może być problematyczny w transporcie. Trzeba też zwrócić uwagę na jego konstrukcję i jakość wykonania. Warto stawiać na produkty renomowanych marek.
 • Głowica – to ważny element statywu, bo pozwala na ustawienie aparatu pod odpowiednim kątem. Musi być ona stabilna i wytrzymała. Wyróżnia się kilka typów głowic. Głowice kulowe mają mocowanie o okrągłym kształcie. Pozwalają na ustawienie aparatu w dowolnej pozycji, ale dokładne kadrowanie jest utrudnione. Im kula jest większa, tym łatwiej złapać stabilizację. Głowice 3D są wykorzystywane przy pracy z cięższym sprzętem. Działają wolniej, co przekłada się na większą ich precyzję. Głowice kardanowe (gimbal) to głowice odpowiednie do pracy z długimi i ciężkimi teleobiektywami. Zapewniają odpowiednie wyważenie sprzętu i stabilizację obrazu. Głowice panoramiczne z kolei są przeznaczone do tworzenia panoram.
 • Rodzaj – największą popularnością cieszą się trójnogi, które zbudowane są z trzech rozkładanych nóg, kolumny i głowicy. Sprawdzają się doskonale w wielu sytuacjach. Mini-statywy zwane statywami stołowymi to produktu kompaktowe i lekkie, które mieszczą się w plecaku. Często ustawia się je na podwyższeniu. Monopody to jedynie podpora aparatu. Mają one formę pojedynczych nóżek o regulowanej długości, które czasem wyposażone są w głowicę. Na końcu warto wspomnieć o statywach kolumnowych wykorzystywanych głównie w studiach fotograficznych.

Czy warto kupić statyw fotograficzny?

Nie da się ukryć, że statyw to jeden z głównych elementów wyposażenia każdego fotografa.

Wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. Niektóre trudno jest sobie zresztą bez niego wyobrazić. Tak jest w przypadku fotografii krajobrazowej. Jest to sprzęt raczej prosty w budowie, ale w sklepach oferta statywów fotograficznych jest naprawdę szeroka.

Statywy fotograficzne wykorzystywane są przede wszystkim w fotografii nocnej, fotografii krajobrazowe, fotografii wnętrz, zdjęciach makro czy zdjęciach z długim czasem ekspozycji. Nieocenione są wszędzie tam, gdzie ilość światła jest ograniczona. Wówczas zastosować trzeba bowiem długi czas ekspozycji. Dobrej klasy statyw fotograficzny pozwala na wykonywanie zdjęć bardzo wysokiej jakości. Nic dziwnego w tym, że po tego typu sprzęt sięgają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Popularni producenci statywów fotograficznych

 • DJI
 • Benro
 • Camrock
 • Manfrotto

Podsumowanie rankingu statywów fotograficznych

Statyw fotograficzny to niewątpliwie sprzęt, który musi się znaleźć na wyposażeniu każdego miłośnika robienia zdjęć. Trudno jest sobie wyobrazić dobrze wykonane fotografie krajobrazowy czy nocne bez odpowiedniej jakości statywu. Na szczęście wybór na rynku w tym zakresie do najmniejszych zdecydowanie nie należy. My zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem statywów fotograficznych, który powinien ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.