Wzmacniacz można określić jako wielofunkcyjny wzmacniacz, który pracuje na wielu kanałach. Jest to połączenie dekodera dźwięku z urządzeniem, które wzmacnia lub odtwarza dźwięk z różnych źródeł. Wzmacniacz służy do odbioru i przesyłania sygnałów audio z telewizorów i smartfonów, komputerów, konsol do gier, odtwarzaczy DVD i Blu-ray oraz innych urządzeń, takich jak komputery, smartfony i tablety. Wzmacniacz jest tym, co przekazuje dźwięk do głośników. Dzięki temu może on być odpowiednio słyszalny.

Ranking wzmacniaczy

 1. Wzmacniacz Yamaha MusicCast R-N803D
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości amplituner sieciowy. Automatycznie dostosowuje parametry pracy do akustyki pomieszczenia. Model ten jest kompatybilny z siecią MusicCast. Umożliwia dostęp do radia internetowego i serwisów muzycznych. Obsługuje łączność Bluetooth, WiFi oraz AirPlay. Obecność wejścia Phono, które pozwala na podłączenie gramofonu, to gratka dla miłośników analogowego brzmienia. Amplituner obsługuje tuner cyfrowy DAB+.
 2. Wzmacniacz Marantz SR5014

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy amplituner kina domowego z Dolby Atmos Obsługuje radio internetowe, Bluetooth i WiFi, AirPlay 2, TIDAL Spotify, Deezer, Bluetooth, WiFi, AirPlay 2, WiFi, AirPlay 2, TIDAL, Spotify i Twitter. Wyposażony jest również w technologię HEOS multi-room audio. Oferuje ona trójwymiarowe wrażenia słuchowe. Model ten posiada osiem wejść HDMI. Jedno z nich znajduje się na przednim panelu. Urządzenie obsługuje wszystkie nowoczesne formaty wideo i obrazu, w tym rozdzielczość 4K. Wyróżnia się wysoką funkcjonalnością.
 3. Wzmacniacz Denon AVRX2600H

  Sprawdź aktualną cenę
  7.2 kanałowy amplituner z obsługą 4K Ultra HD. Obsługuje formaty dźwięku 3D Dolby Atmos Jest kompatybilny z technologią wirtualizacji wysokości Dolby Atmos. Można go używać z Apple Siri, Google Assistant i Amazon Alexa. Można nim również sterować za pomocą głosu. Urządzenie jest kompatybilne z nowoczesnymi telewizorami HD i Ultra HD, konsolami do gier oraz odtwarzaczami Blu-ray. Pozwala na strumieniowanie muzyki z popularnych serwisów muzycznych, takich jak Spotify i Tidal, poprzez WiFi lub Bluetooth, albo Apple AirPlay 2.
 4. Wzmacniacz Pioneer XC-HM86D-B

  Sprawdź aktualną cenę
  Wzmacniacz z przednim panelem z wytrzymałego szczotkowanego aluminium. Posiada wysokiej jakości wyświetlacz TFT o wymiarach 3,5 cala. Można nim sterować z poziomu smartfona. Można nawet słuchać z niego muzyki za pomocą ulubionej aplikacji, jak AirPlay, Bluetooth czy Chromecast. Pomiędzy utworami nie ma przerw. Możesz też słuchać muzyki ze Spotify lub Tidal bezpośrednio z amplitunera. Możesz też słuchać bezpośrednio muzyki z radia internetowego TuneIn i tunera DAB.
 5. Amplituner Onkyo TX NR696

  Sprawdź aktualną cenę
  Siedmiokanałowy, wysokiej jakości amplituner. Wyróżnia się efektownym, nowoczesnym wzornictwem i doskonałą jakością wykonania. Wytwarza mocny, dynamiczny dźwięk. Pozwala na oglądanie filmów z dźwiękiem 3D i słuchanie analogowej muzyki z gramofonu. Jest bardzo wszechstronny w działaniu. Innowacyjna technologia THX Certified Select pozwala na stworzenie dźwięku przestrzennego wprost z sal kinowych. Urządzenie obsługuje łączność WiFi.

Jaki wzmacniacz powinienem kupić?

Wielofunkcyjne wzmacniacze są niezbędne w każdym kinie domowym. Wie o tym każdy audiofil i miłośnik świetnego brzmienia. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

 • Liczba kanałów Do słuchania muzyki wystarczą dwa głośniki. Do zastosowań multimedialnych potrzebne są jednak bardziej zaawansowane urządzenia. Najpopularniejszym zestawem jest 5.1. W jego skład wchodzi sześć kanałów, subwoofer oraz pięć głośników. Istnieje wiele opcji sprzętu z większą ilością kanałów. Liczba kanałów określa liczbę głośników, które można podłączyć do amplitunera.
 • Moc Jest to rozróżnienie na moc chwilową (muzyczną) i znamionową (RMS). Ten drugi parametr powinien być brany pod uwagę przy zakupie wzmacniacza. Kluczowa jest wielkość pomieszczenia, w którym wzmacniacz będzie zainstalowany. Model o mocy znamionowej około 400W sprawdzi się w przestrzeni 20 metrów kwadratowych. Jest to suma mocy wszystkich kanałów. Na każde 5 metrów kwadratowych należy dodać dodatkowe 50W. Kolumny powinny być nieco mocniejsze.
 • Impedancja Ten parametr podawany jest w omach. Impedancja głośników powinna być równa lub większa od impedancji amplitunera. Jeśli nie jest, urządzenie może ulec uszkodzeniu.
 • Dekoder audio umożliwia dostęp do cyfrowego dźwięku na nośniku. Dolby True HD i Dolby Prologic II to najpopularniejsze dekodery.
 • Dodatkowe funkcje Nowoczesne odbiorniki oferują wiele dodatkowych funkcji. Są to m.in. skaler (zwiększający rozdzielczość obrazu), autokalibracja (umożliwiająca kalibrację odbiornika), WiFi i Bluetooth, funkcja poprawy dźwięku (zmienia sygnał cyfrowy na cyfrowy), regulacja tonów czy pilot zdalnego sterowania.
 • Gniazda- Amplitunery wykorzystują różne gniazda, w tym gniazdo antenowe i HDMI, analogowe wejście/wyjście audio oraz terminale głośnikowe. Wykorzystują również cyfrowe wyjścia lub wejścia audio, gniazdo sieciowe Jack, analogowe wejścia wideo HD oraz wyjścia lub USB subwoofera.

Czy warto kupić wzmacniacz?

To właśnie wzmacniacz jest zasadniczo najważniejszym elementem każdej kolekcji muzycznej. To właśnie dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem. Dotyczy to zarówno utworów muzycznych, jak i seriali telewizyjnych. Jest to coraz większe oczekiwanie. Audiofile nie są jedynymi, którym zależy na jakości dźwięku.

Wzmacniacz podłącza się do kolumn lub telewizora czy odtwarzacza DVD. Liczba wejść wzmacniacza jest ważniejsza niż liczba wyjść. Nowoczesne urządzenia można łatwo dostosować do swoich potrzeb. Można regulować głośność lub liczbę głośników.

Nie należy jednak mylić wzmacniacza ze wzmacniaczem. Nie chodzi o najwyższą głośność. Chodzi o jakość dźwięku zestawu audio.

Producenci wzmacniaczy, którzy cieszą się popularnością

 • Yamaha
 • Pioneer
 • Onkyo
 • Denon
 • Marantz

Warto zajrzeć do sklepów ze wzmacniaczami

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle