Wzmacniacz audio to elektryczne urządzenie wykorzystywane do wzmacniania mocy sygnałów elektrycznych, które emitowane są przez źródła sygnału elektroakustycznego np. odtwarzacze CD i MP3, gramofony, radioodbiorniki czy mikrofony w celu uzyskania połączenia ze słuchawkami lub kolumnami głośnikowymi. Prowadzi to do przetworzenia energii takiego wzmocnionego sygnału elektroakustycznego w czyste fale akustyczne. Wzmacniacz audio składa się w praktyce z przedwzmacniacza i końcówki mocy.

Ranking wzmacniaczy audio

 1. Wzmacniacz Pioneer A-70DA

  Wysokiej klasy wzmacniacz audio o wadze ponad 17 kg z tranzystorami MOSFET. Posiada oddzielne transformatory sieciowe dla sektorów stopnia wyjściowego i wyjściowego. Zapewnia to doskonałe warunki pracy bez zakłóceń dla scalonych układów audio. Urządzenie przystosowane jest do nowoczesnych formatów muzycznych. Model ten dostarcza w praktyce 90W na kanał.
 2. Wzmacniacz audio Denon DRA-800H

  Nowoczesny wzmacniacz audio z tunerem radia FM i DAB+. Posiada wiele wejść, co umożliwia podpięcie do niego sporej liczby urządzeń zewnętrznych. Na uwagę zasługują m.in. wejście Phono dla gramofonów, wejścia analogowe i wejścia HDMI, które obsługują 4K Ultra HD. Za sprawą aplikacji Heos można streamować swoją muzykę. Urządzenie odbiera dźwięki poprzez Bluetooth i AirPlay2.
 3. Wzmiacniacz Yamaha A-S501K

  Zintegrowany wzmacniacz audio o nowoczesnym designie. Za sprawą trybu Pure Direct i filtru loudness o płynnej regulacji zapewnia uzyskanie wysokiej jakości efektów dźwiękowych. Posiada liczne złącze wyjściowe i wyjściowe, w tym wejście Phono. Automatyczny tryb czuwania pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej. Do wzmacniacza dodatkowo podłączyć można adapter YBA-11, który pozwoli mu na łączenie się poprzez Bluetooth.
 4. Wzmacniacz audio Marantz PM6006

  Funkcjonalny wzmacniacz audio wykonany z najlepszych podzespołów. Za sprawą transformatora toroidalnego dysponuje dużymi rezerwami mocy. Jest dzięki temu w stanie współpracować z bardzo wymagającymi głośnikami. Moduły HDAM przekładają się na dynamiczne i szczegółowe brzmienie. Urządzenie podłączyć można do wielu cyfrowych źródeł. Wzmacniacz waży nieco ponad 7 kg.
 5. Wzmacniacz Onkyo A-9150B

  Wysokiej klasy zintegrowany wzmacniacz audio ze stopniem wyjściowym SpectraModule. Zapewnia doskonałe, bardzo realistyczne wrażenia dźwiękowe. Urządzenie posiada oddzielny przedwzmacniacz gramofonowy, który działa razem z wkładkami MM/MC. Cały układ jest bardzo odporny na zakłócenia. Fani źródeł cyfrowych mogą liczyć w tym przypadku na wykorzystanie nowoczesnego przetwornika cyfrowo-analogowego zbudowanego na bazie procesora Asahi Kasei AK4452. Wzmacniacz obsługiwany jest poprzez pilot zdalnego sterowania.
 6. Wzmacniacz audio Denon PMA-800NE

  Zintegrowany wzmacniacz audio odpowiedni nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Zasilany jest tranzystorami Denon Advanced High Current AHC. Obsługują one szerokie pasmo dźwięku. Urządzenie posiada trzy optyczne i jedno koaksjalne cyfrowe wejście. Sprawnie obsługuje także źródła analogowe. Pozwala na słuchanie muzyki z gramofonów. Na uwagę zasługuje ponadto antywibracyjna konstrukcja urządzenia.

Jaki wzmacniacz audio kupić?

Trudno jest sobie wyobrazić solidny zestaw kina domowego bez dobrej jakości wzmacniacza audio. To właśnie od tego elementu zależy jakość otrzymywanego brzmienia. Jaki amplituner zatem warto kupić? Czym kierować się przy wyborze wzmacniacza audio?

 • Moc – to parametr bardzo istotny. W przypadku standardowego pokoju sprawdzi się urządzenie oferujące od 25 do 40W na kanał. Jednak już w liczącym 50 metrów kwadratowych salonie potrzebnych może być nawet i 150W na kanał. Dzięki temu można uzyskać w każdym zakątku pomieszczenia odpowiednie wrażenia dźwiękowe. Generalnie zaleca się kupowanie głośników do wzmacniacza, a nie odwrotnie.
 • Złącza – im jest ich więcej, tym lepiej. Dzięki temu można swój zestaw rozbudowywać wraz z upływem czasu. Standardem są oczywiście wejścia analogowe, w tym złącze RCA Audio i RCA phono. Te drugie informuje o tym, że urządzenie posiada przedwzmacniacz gramofonowy. Coraz większe znaczenie mają także wejścia cyfrowe. Są to m.in. złącza USB (pozwalają na podłączenia do wzmacniacza komputera, tabletu czy smartfonu), złącza koaksjalne (do przesyłania sygnału cyfrowego w postaci impulsów elektrycznych) i złącza optyczne typu TOSLINK do przesyłania dwukanałowego sygnału PCM Audio.
 • Funkcje dodatkowe – potrafią mieć one naprawdę spore znaczenie. Sporo wzmacniaczy korzysta ze standardu Bluetooth pozwalającego na odtwarzanie muzyki ze smartfonu. Funkcjonalność sieciowa umożliwia przesyłanie muzyki z komputera czy korzystanie z serwisów takich jak Tidal i Spotify. Ciekawym rozwiązanie jest multi-room – opcja pozwalająca na wyjście sygnału audio poza jedno pomieszczenie. Niektóre wzmacniacze posiadają wbudowane tunery radiowe. Dla miłośników płyt analogowych przeznaczone są urządzenia wyposażone w przedwzmacniacz gramofonowy. Można bowiem podłączyć do nich gramofon.

Czy warto kupić wzmacniacz audio?

Trudno jest sobie wyobrazić kompletny zestaw kina domowego czy zestaw audio bez odpowiedniego wzmacniacza. To element, od którego warto zresztą rozpocząć zakupy. Wie o tym każdy miłośnik dobrego brzmienia.

Dobry wzmacniacz audio musi być dopasowany do wielkości danego pomieszczenia. W praktyce im większe jest pomieszczenie, tym silniejszy wzmacniacz trzeba kupić. Warto też pod uwagę wziąć to, do czego ma być on w praktyce najczęściej wykorzystywany. Inny model sprawdzi się podczas słuchania klasycznej muzyki na gramofonie, a inny w przypadku puszczania muzyki techno czy oglądania filmów. Dlatego wielokrotnie trzeba iść tutaj na kompromisy.

Dobrej jakości wzmacniacz audio sprawia, że wrażenia dźwiękowe są naprawdę wyjątkowe. Dzięki temu słuchanie muzyki czy oglądanie filmów w domu jest prawdziwą przyjemnością. Można poczuć się jak na prawdziwym koncercie czy w kinie. Eksperci zalecają jednak kupowanie głośników i innego sprzętu odpowiednio do wzmacniacza, a nie odwrotnie. Słabe głośniki o niskiej mocy mogą bowiem nie współpracować z zakupionym, dobrej klasy wzmacniaczem audio.

Popularni producenci wzmacniaczy audio

 • Pioneer
 • Denon
 • Yamaha
 • Marantz
 • Onkyo
 • Denon

Sklepy z wzmacniaczami audio warte uwagi

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle