Alkomat elektrochemiczny to nowoczesne urządzenie pomiarowe, które wykorzystuje czujnik elektroniczny. Jest on dokładniejszy od alkomatu półprzewodnikowego. Nadaje się zarówno dla osób kompulsywnych, jak i niepalących. Pomiar nie jest przesadzony ze względu na konkretną metodę pomiaru. Firmy, na przykład do badania pracowników, często używają alkomatów elektrochemicznych.

Lista alkomatów elektrochemicznych

Nowoczesne urządzenia mierzące zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nazywane są alkomatami elektrochemicznymi. Pod wieloma względami przewyższają one urządzenia półprzewodnikowe. Są też pod wieloma względami dokładniejsze od urządzeń półprzewodnikowych. Jaki alkomat elektrochemiczny kupić? Trudno jest wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie, ponieważ jest tak wiele opcji. Poniższy ranking alkomatów elektrochemicznych może pomóc w podjęciu decyzji.

 1. Alkomat elektrochemiczny Promiler 8000 PLUS

  Ten wysokiej klasy alkomat zapewnia bardzo wiarygodne pomiary. Posiada elegancki design i nowoczesne oprogramowanie. Oferuje wiele przydatnych funkcji. Wykorzystuje sensor elektrochemiczny QMol 2.0. Wyświetla czas, jaki upłynął od ostatniego pomiaru. Pokazuje również dni pozostałe do wymaganej kalibracji. Kolejną ciekawą funkcją jest analityka 10 ostatnich pomiarów. Na uwagę zasługuje stonowana kolorystyka alkomatu - jest on wykonany ze stali.

 2. Alkomat PROX5 Plus

  Najbardziej niezawodny alkomat elektrochemiczny dostępny dla wymagających użytkowników. Na podstawie oddechu oblicza zawartość alkoholu we krwi. Dokonuje tego dokładny platynowy sensor elektrochemiczny. Nowoczesne oprogramowanie to kolejna zaleta. Technologia PRO X+ sprawia, że jest on odporny na wszelkie czynniki, które mogłyby spowodować niedokładne wyniki analizy próbki.

 3. AlcoFind Expert

  Łatwy w obsłudze alkomat elektrochemiczny wyposażony w platynowy sensor klasy premium. Wysoka dokładność wyników pomiarów. Jest kompaktowy i łatwy do przenoszenia. Idealnie nadaje się dla małych firm i osób prywatnych. Zestaw zawiera alkomat, baterie, certyfikat kalibracji oraz komplet ustników.

 4. Alkomat elektrochemiczny AlcoFind Pro-X3

  Nowoczesne alkomaty posiadają sensor elektrochemiczny PROX, który gwarantuje dokładność. Zapewnia on również powtarzalność wyników badań. Na uwagę zasługuje również innowacyjne oprogramowanie. Alkomat jest bardzo szybki, może błyskawicznie pobierać próbki i błyskawicznie je analizować. Urządzenie powinno być kalibrowane przynajmniej raz na 12 miesięcy lub co 500 pomiarów. Świetnym rozwiązaniem jest licznik pomiarów oraz alarm niskiego poziomu baterii. Jest to ważne, ponieważ słaba bateria w alkomacie może prowadzić do fałszywych wyników.

 5. Alkomat Aisko BACscan F-30

  Nowoczesny sensor elektrochemiczny i zaawansowany technologicznie alkomat. Dokładność i powtarzalność wyników pomiarów. Akredytacja Polskiego Centrum Akredytacji potwierdza dokładność odczytów. Urządzenie zawiera czujnik przepływu powietrza, który jest licznikiem zmierzonej liczby. Chroni to ogniwa pomiarowe przed uszkodzeniem i pełni funkcję przypominającą. Zapisuje w pamięci wyniki z ostatnich 10 pomiarów. Tester posiada także moduł kontroli temperatury. Alkomat może być zasilany za pomocą baterii. Co 12 miesięcy, lub co 500 pomiarów, alkomat należy skalibrować.

Jaki alkomat elektrochemiczny kupić?

Alkomat może być używany przez każdego kierowcę. Alkomaty elektrochemiczne są dokładniejsze od tradycyjnych urządzeń półprzewodnikowych i stają się coraz bardziej popularne. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

 • Wbrew pozorom ważny jest rozmiar sensora. Rozmiar sensora decyduje o tym, jak dokładne wyniki poda. Wynika to z ilości powietrza potrzebnego do pomiaru.
 • Zakres błędu: Im mniejszy błąd, tym lepiej. Dopuszczalny poziom to 0,1 milimetra lub 10%.
 • Tryb pracy Alkomat może działać w trybie pasywnym lub aktywnym. Tryb aktywny to taki, w którym osoba badana aktywnie używa ustnika, wdmuchując do niego powietrze. Ta metoda jest bardziej dokładna. Tryb pasywny pozwala na zbliżenie urządzenia do ust. Wynik nie jest specyficzny.
 • Zakres pomiaru Ten parametr wskazuje obsługiwaną wartość promila. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale od 0 do 2 promili. Jednak bardziej zaawansowane urządzenia mogą pokazać wyższy wynik od 5 do 6 promili.
 • Liczba pomiarów Jest to ważny parametr. Każdy alkomat po pewnej ilości testów staje się niestabilny. Ważne jest, aby policzyć ilość testów wymaganych przed kalibracją lub wymianą sensora.
 • Ustnik Podstawowy ustnik. Warto zaopatrzyć się w alkomat, który posiada dodatkowe ustniki do wymiany.
 • Wyświetlacz Dobry alkomat jest niepełny bez wyświetlacza. Są urządzenia, które wykorzystują diody LED do pokazywania zasięgu. Nie podają one wartości liczbowej. W praktyce sprawdzi się alkomat, który wyświetla wynik z dokładnością do setnych części promila. Nowoczesne modele często wskazują dodatkowe informacje.
 • W nowoczesnych alkomatach stosowane są dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykaną funkcją jest posiadanie listy pomiarów. Urządzenie przechowuje wtedy wyniki poprzednich pomiarów. Można również samodzielnie wymienić sensor.
 • Atest to element, który ma znaczący wpływ na cenę urządzenia. Zapewnia ona, że alkomat jest wiarygodny w wynikach pomiarów.

Czy warto kupić alkomat elektrochemiczny

Alkomat to niezwykle przydatne urządzenie dla kierowców. Najpopularniejsze są obecnie modele elektrochemiczne. Są one również wykorzystywane przez służby mundurowe, takie jak policja, do rutynowych kontroli.

Nowa generacja alkomatów elektrochemicznych to Posiada ona sensor elektrochemiczny, który mierzy ilość cząsteczek alkoholu w wydychanym powietrzu. Są dokładniejsze od alkomatów półprzewodnikowych. Zapewniają odczyt, który jest dokładniejszy i ma niższy poziom błędu. Nie są wrażliwe na niektóre produkty spożywcze czy papierosy, a jedynie na alkohol. Są też tańsze od urządzeń półprzewodnikowych przy większych pomiarach.

Wynik alkomatów elektrochemicznych podawany jest w promilach, do trzeciego miejsca po przecinku. Błąd pomiaru wynosi maksymalnie 10% Stosowane są w służbach mundurowych i na imprezach masowych.

Popularni producenci alkomatów elektrochemicznych

 • Promiler
 • AlcoFind

Godne uwagi sklepy

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Podsumowanie rankingu alkomatów elektrochemicznych

Rynek jest zalany alkomatami elektrochemicznymi. Są one pod wieloma względami dużo bardziej niezawodne od tańszych alkomatów półprzewodnikowych. Zapewniają bardziej precyzyjne pomiary. Nie są wrażliwe na papierosy. Używane są przez wiele firm i policjantów. Najlepsze alkomaty elektrochemiczne zostaną uszeregowane na podstawie ich popularności.