Pralka może być używana do prania ubrań i innych tekstyliów. James King, Amerykanin, zbudował pierwszą pralkę w 1851 roku. Wykorzystywała ona parę wodną. Chociaż zasilane elektrycznie pralki zostały po raz pierwszy wyprodukowane w 1899 roku, wyprodukowanie automatycznych modeli zajęło dziesiątki lat. Pralki są bardzo wydajne i zużywają bardzo mało wody i energii elektrycznej. Charakteryzują się również wysoką jakością prania. To urządzenie jest niemal uniwersalne w gospodarstwach domowych.

Najlepsze pralki

 1. Samsung WD8NK52E0ZX AddWash Slim

  Pralki Samsung to wieloletni innowator na rynku pralek. Funkcja EcoBubble upierze ubrania wydajnie i energooszczędnie. Program Air Wash usunie zapachy z ubrań bez użycia detergentów i wody. Zapomniałeś włożyć ubrania do pralki? Nic nie szkodzi!!! AddWash pozwala na zatrzymanie pracy pralki i dodanie ubrań.
 2. Electrolux EW8F328SP PerfectCare

  Wysokiej klasy pralka z systemem UltraCare. Osiąga doskonałe rezultaty w temperaturze zaledwie 30 stopni Celsjusza. Program UltraWash zapewnia doskonałe rezultaty czyszczenia w zaledwie 59 minut. System SteamCare redukuje zmarszczki na ubraniach, a FreshScent skutecznie odświeża tkaniny. Technologia SensiCare automatycznie dostosowuje czas prania, wodę i prąd do ładunku.

 3. Pralka Bosh Series 6 VarioPerfect WAT2446SPL.

  Nowoczesna pralka automatyczna z silnikiem EcoSilence Drive. Cechuje ją wysoka wydajność i energooszczędność. Urządzenie posiada ładowność 9 kg oraz klasę efektywności energetycznej A +++. Bęben WaveDrum zapewnia doskonałą wydajność. VarioPerfect pozwala na bardzo szybkie lub ekonomiczne pranie.

 4. Samsung AddWash Slim WW60K42138W

  Ta pralka jest wysokiej jakości i posiada innowacyjne drzwi, które umożliwiają dodawanie ubrań na każdym etapie prania. Nawet z najbardziej uporczywymi plamami poradzi sobie Active Foam. Silnik pralki Digital Inverter objęty jest 10-letnią gwarancją producenta.

 5. Pralka Whirlpool W7 W945WB WPL.

  Kompaktowe pralki ładowane od przodu od Whirlpool to idealne rozwiązanie dla Twojego domu. Pralka charakteryzuje się cichą pracą, automatycznym dozowaniem oraz dezynfekcją parową. Dostępna jest funkcja zatrzymania prania. Funkcji zatrzymania prania możesz użyć także do szybkiej zmiany ubrań po uruchomieniu pralki.
 6. Pralki Whirpool FFB 8248BV PL

  Pralka ładowana od frontu o pojemności 8 kg. Posiada 10-letnią gwarancję oraz wydajny silnik inwerterowy. Wykorzystuje technologię 6.Sense, która zapewnia doskonałe rezultaty prania i delikatne pranie przez wiele godzin (FreshCare+). Funkcja Steam Refresh błyskawicznie odświeża ubrania bez konieczności ich prania. W urządzeniu dostępnych jest kilka programów.

 7. Pralka LG F2J5WN3W.

  Nowoczesna pralka automatyczna, którą w każdej chwili można dodać do prania. Urządzenie to dba o ubrania i dobrze je czyści dzięki napędowi bezpośredniemu 6 Motion. Bęben pralki porusza się w różnych kierunkach. Silnik jest niezawodny i wysokiej klasy z długą gwarancją. Jest również bardzo cichy podczas pracy.

 8. Beko WTV7632XBW

  Ta pralka jest wysokiej jakości i może pomieścić 7 kg prania. Ta pralka wykorzystuje technologię Steam Cure, aby osiągnąć wyjątkowe rezultaty prania. Para zmiękcza brud i ułatwia pranie. Po praniu ubrania sprawiają wrażenie miękkich i są wolne od zagnieceń. Funkcja Pupil ułatwia pranie ubrań, które miały kontakt z sierścią zwierząt domowych. Za pomocą aplikacji HomeWhiz można zarządzać pralką.

Jaką pralkę powinienem kupić?

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe, które nie posiada przynajmniej jednej pralki automatycznej. To urządzenie musi być obecne w każdym mieszkaniu i domu. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

 • Typ Pralki można podzielić na modele do zabudowy i wolnostojące. Te drugie cieszą się większą popularnością. Urządzenia do zabudowy są świetne do małych mieszkań, ponieważ nie zajmują dużo miejsca i można je schować. W sprzedaży dostępne są pralki ładowane od góry oraz ładowane od przodu. Istnieje wiele korzyści dla urządzeń ładowanych od góry. Są świetne dla osób z problemami z kręgosłupem lub stawami. Mimo że są niewielkich rozmiarów, mogą być bardzo pełne. Pralki ładowane od przodu oferują większą kontrolę nad procesem prania. Są one nadal bardzo popularne.
 • Silnik Pralki z silnikami bezszczotkowymi stają się coraz bardziej popularne. Są one zasilane prądem zmiennym. Wykorzystują indukcję magnetyczną, która jest oszczędną i wydajną metodą wytwarzania energii elektrycznej.
 • Klasa energetyczna Określa ona, ile energii elektrycznej zużywa pralka. Klasa energetyczna A to obowiązujący standard. Im lepsza dla budżetu domowego, tym więcej funkcji. Najlepsze pralki mają klasę A +++. Zużywają one dużo mniej energii elektrycznej niż inne urządzenia, mogą zużywać nawet kilkadziesiąt % mniej.
 • Dodatkowe funkcje - Nowoczesne pralki posiadają wiele unikalnych funkcji. Wiele urządzeń wykorzystuje technologię AddWash do dodawania prania. Pozwala to na dodawanie kolejnych ubrań do pralki w trakcie cyklu prania. Pranie parowe pozwala na szybkie odświeżenie ubrań przed wyjściem z domu. Możesz również zdalnie sterować swoją pralką za pomocą aplikacji na smartfona.
 • Rozmiar i pojemność Single mogą postawić na model slim pralki. Jest to mniejsza wersja o pojemności bębna do 4 kg i mniejszej głębokości. Są one energooszczędne i wydajne. Dla rodzin z dziećmi lepsze są standardowe pralki, które mieszczą 7 kg lub więcej prania.

Czy warto wydać dodatkowe pieniądze na pralkę?

Pralka to podstawowe urządzenie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez pralki.

Pralka o wyższej klasie mocy jest z reguły droższa. Obecnie najbardziej opłacalnymi urządzeniami są te o klasie A +++. Zużywają one o kilkadziesiąt % mniej energii niż urządzenia o niższej klasie. Ich zakup jest więc zarówno opłacalny ekonomicznie, jak i ekologicznie. Dodatkowo pralki droższe oferują wiele innowacyjnych rozwiązań i ciekawych funkcji. Urządzenia te pozwalają na parowe czyszczenie ubrań oraz dodawanie ubrań do pralki w trakcie cyklu prania.

Pralki, które są droższe mają mniej awarii i lepsze podzespoły. Ich nowoczesne silniki inwerterowe objęte są 10-letnią gwarancją producenta.

Najlepsze pralki są produkowane przez najbardziej renomowanych producentów

 • Bosch
 • Samsung
 • Whirpool
 • Electrolux
 • LG
 • Beko