Kamera cofania to niewielkie urządzenie, które można zamontować na zderzaku lub tablicy rejestracyjnej samochodów osobowych i dostawczych. Kierowca może zobaczyć przestrzeń za pojazdem. Jest to bardzo przydatne podczas cofania pojazdu lub parkowania. Kierowca może zobaczyć chodnik, ulicę lub osoby znajdujące się za pojazdem. Kamery cofania mogą być montowane fabrycznie lub niefabrycznie.

Ranking kamer cofania

 1. MIO MiVue 785 + Kamera cofania A20
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesny rejestrator nagrywający w Full HD w wysokiej rozdzielczości i z szerokim zakresem widzenia (140 stopni). Odpowiada za to innowacyjny sensor optyczny firmy Sony. Menu jest intuicyjne i ułatwia obsługę urządzenia. Jest łatwe do skonfigurowania. Posiada systemy LDWS i ADAS, a także FA i FCWS. Automatycznie działa w sytuacjach awaryjnych. Rejestrator posiada również bazę fotoradarów z rozbudowanym systemem ostrzegania. W zestawie znajduje się ładowarka samochodowa oraz uchwyt.
 2. Bezprzewodowa kamera cofania Garmin BC40

  Sprawdź aktualną cenę
  Bezprzewodowo sterowana kamera cofania współpracująca z urządzeniami nawigacyjnymi firmy Garmin. Do zasilania urządzenia wymagane są dwie baterie AA1. Jest łatwa w montażu i użytkowaniu. Należy ją podłączyć do uchwytu tablicy rejestracyjnej. Model ten wyświetla widok z kamery na wyświetlaczu urządzenia nawigacyjnego Garmin 2. Trwałość to kluczowa cecha urządzenia. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wodoodporne (klasa wodoszczelności IPX7).
 3. Ekran monitora kamery cofania Vordon CR-43

  Sprawdź aktualną cenę
  Monitor do kamer cofania z nowoczesnym wyświetlaczem LCD o przekątnej 4,3 cala. Montowany jest na pojeździe w celu podglądu obrazu z kamer cofania. Posiada dwa złącza, które umożliwiają montaż dodatkowego urządzenia wizyjnego. Ze względu na niewielkie rozmiary monitora można bez problemu zamontować na desce rozdzielczej. Ekran zamknięty jest w estetycznej, zamykanej obudowie, którą można otworzyć za pomocą przycisku.
 4. Kamera cofania Vordon 4SMDPL

  Sprawdź aktualną cenę
  Kamera cofania kompaktowa i nowoczesna. Rejestruje kolorowe obrazy w wysokiej rozdzielczości. Posiada szeroki zakres widzenia wynoszący 120 stopni. Jej zasięg jest więc bardzo szeroki. Na uwagę zasługuje wodoodporna obudowa kamery oraz cztery diody LED, które poprawiają widoczność po zapadnięciu zmroku. Urządzenie posiada złącze RCA. W zestawie znajduje się 6-metrowy kabel połączeniowy oraz przewód zasilający. Produkt objęty jest 3-letnią gwarancją producenta.
 5. Kamera nadmuchowa z czujnikami cofania (78548)

  Sprawdź aktualną cenę
  Zarówno samochody dostawcze, jak i osobowe mogą korzystać z funkcjonalnych urządzeń. Urządzenia te są niezwykle przydatne, zwłaszcza podczas parkowania i cofania. Kamera wyposażona jest w wysokiej jakości układ optyczny. Automatycznie dostosowuje oświetlenie lub dokonuje niezbędnych wzmocnień. Posiada szeroki zakres widzenia. Posiada wysoką klasę szczelności IP67.

Jaki typ kamery cofania kupić?

Jeszcze kilka krótkich lat temu kamery cofania można było spotkać jedynie w drogich, luksusowych samochodach. Ze względu na dostępność nowoczesnych technologii dziś kamery cofania są coraz częściej montowane w samochodach osobowych i dostawczych. Jak wybrać najlepsze kamery cofania do swojego samochodu? Co jest najważniejsze?

 • Dostępne są zarówno kamery przewodowe, jak i bezprzewodowe. Te pierwsze są najbardziej popularne. Mogą nagrywać wysokiej jakości obraz z różnych kątów. Zazwyczaj są dość trudne w montażu. Kamery bezprzewodowe komunikują się za pomocą WiFi lub Bluetooth. Montuje się je pod tablicą rejestracyjną. Charakteryzują się niższą jakością.
 • Widoczność w nocy to parametr często pomijany, ale bardzo ważny. Kamera cofania powinna dobrze spełniać swoje zadanie nawet po zapadnięciu zmroku. Nowoczesne kamery wyposażone są w noktowizor, co przydaje się zwłaszcza jesienią i zimą, gdy około godziny 16 zaczyna robić się ciemno. Do podświetlenia można również wykorzystać diody podczerwieni IR.
 • Monitor - Kamery cofania często sprzedawane są razem z monitorami. Ważne jest, aby dopasować je do wielkości swojego samochodu.
 • Miejsce montażu: Kamera cofania powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniem. Najczęściej montuje się ją na zderzaku lub tablicy rejestracyjnej.
 • W tym przypadku stosuje się przetworniki CCD i CMOS. Pierwsze z nich wytwarzają mniejsze szumy, a tym samym lepszy obraz. Są wolniejsze i zużywają więcej prądu.
 • Kamery cofania montowane są na zewnątrz pojazdu. Są więc narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Muszą być urządzeniami wodoodpornymi. W praktyce im wyższy jest stopień IP, tym bardziej wodoodporna będzie kamera.

Czy warto kupić kamerę cofania?

Kamery cofania to małe, niepozorne urządzenia, które pomagają kierowcom wykonywać różne manewry na drodze. Szczególnie przydatne są podczas parkowania i cofania. Jest to świetna opcja dla nowych kierowców, którzy mają problemy w tym zakresie.

Montaż kamer cofania zazwyczaj nie jest trudny (zwłaszcza modele bezprzewodowe). Są one łatwe w obsłudze. Urządzenia te mają za zadanie ułatwić jazdę w ciasnych uliczkach i na zatłoczonych parkingach. Jest to szczególnie ważne w dużych miastach, gdzie miejsc parkingowych często jest mało. Często kierowcy są zmuszeni do parkowania równoległego pomiędzy dwoma pojazdami. W takiej sytuacji kamera może być bardzo pomocna, ponieważ nie wszystkie szczegóły są widoczne w lusterku wstecznym.

Kamery cofania cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Z kamer cofania mogą korzystać zarówno młode osoby dopiero wkraczające do branży motoryzacyjnej, jak i doświadczeni kierowcy, którzy prowadzą samochody od wielu lat.

Popularni producenci kamer cofania

 • Mio
 • Garmin
 • Vordon
 • Blow

Warto zwrócić uwagę na odwracające się sklepy z aparatami fotograficznymi

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle