Niektórzy uważają, że nawigacja samochodowa jest przestarzała w dobie smartfonów. Jest to jednak niewielkie urządzenie, które jest bardziej niezawodne niż aplikacja w telefonie. Przydaje się zwłaszcza podczas dłuższych podróży, np. zagranicznych. Z nawigacji powinni korzystać także zawodowi kierowcy. Podstawą działania urządzenia jest GPS (Global Positioning System). Opiera się on na 31 satelitach krążących wokół Ziemi i wysyłających sygnał. Pokrywają one 100% powierzchni Ziemi.

Ranking nawigacji samochodowych

 1. Nawigacja samochodowa MIO Pilot 15 Europa LTM (442N60300002)
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna nawigacja samochodowa wykorzystująca wysokiej jakości mapy 45 krajów Europy autorstwa TaleAtlas by TomTom. Można je bezpłatnie aktualizować przez cały okres użytkowania. 5-calowe urządzenie działa na systemie Windows CE i posiada ekran dotykowy. Pozwala użytkownikom na wybór jednej z czterech tras: krótkiej, łatwej, eko i najszybszej. W urządzeniu dostępne są dodatkowe wejścia na karty microSD.
 2. Garmin DriveSmart 6 LMT-S Europe (0010-01681-17).

  Sprawdź aktualną cenę
  Łatwa w obsłudze i intuicyjna nawigacja samochodowa GPS z wieloma funkcjami online i pojemnościowym wyświetlaczem o przekątnej 6,95 cala. Posiada szereg funkcji telefonicznych, wygodny tryb głośnomówiący oraz wbudowany moduł WiFi. Wyświetla najbardziej aktualne informacje o ruchu drogowym. Nawigacja zawiera również szczegółowe, nieograniczone i zintegrowane mapy regionu Europy. Mapy mogą obejmować aż 46 krajów europejskich.
 3. Nawigacja Vordon 7 Europa

  Sprawdź aktualną cenę
  Jest to prosta w obsłudze nawigacja samochodowa o intuicyjnym interfejsie. Posiada duży kolorowy wyświetlacz pojemnościowy o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 800x480 pikseli. Nawigacja staje się łatwa i przyjemna dzięki wyświetlaczowi largescreen. Ekran jest dobrze widoczny w nocy i w dzień dzięki funkcji podświetlenia. Urządzenie zawiera mapy Europy, a także wejście AV, które umożliwia podłączenie np. kamery cofania.
 4. GPS MIO Spirit 7700 Europa LTM (442N60200003).

  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna nawigacja samochodowa z 5-calowym ekranem dotykowym. Posiada wbudowane mapy, które obejmują 45 krajów Europy i są automatycznie aktualizowane przez firmę TomTom. Magnetyczny uchwyt ułatwia korzystanie z urządzenia i sprawia, że jest ono wygodne. System IQ Routes pozwala na inteligentne i optymalne wyznaczanie tras. LearnMe Pro pozwala urządzeniu uczyć się podczas jazdy. Urządzenie nawigacyjne monitoruje styl jazdy kierowcy, aby później dostosować trasy.
 5. Nawigacja samochodowa Navitel F150 FULL LIFE-LIFETIME.

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości nawigacja samochodowa. Jest łatwa w obsłudze i posiada intuicyjne menu. Urządzenie posiada szybki i nowoczesny procesor ARM 800 MHz CORTEXA7. Mapy są aktualizowane co najmniej cztery razy w roku. Możliwe jest słuchanie podczas jazdy dzięki funkcjom Transmiter FM lub Audio Player. Obudowa nawigacji z 5-calowym ekranem jest odporna na zarysowania. W zestawie znajduje się rysik i uchwyt.

Jaką nawigację kupić do swojego samochodu?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy bez niezawodnej i dobrze działającej nawigacji samochodowej. Dzięki niej można wyznaczyć najlepszą trasę do celu i znaleźć preferowane punkty usługowe. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzenia?

 • Ekran W tym przypadku ważne są trzy właściwości wyświetlacza. Pierwszą z nich jest przekątna. W praktyce większy rozmiar ekranu oznacza, że obszar wyświetlania mapy będzie większy. Dla samochodów osobowych idealne są nawigacje o przekątnej 5 cali. Samochody ciężarowe docenią większe modele. Ważne jest, aby posiadały najwyższą jasność i rozdzielczość ekranu. Modele o wyższej rozdzielczości zagwarantują większą dokładność wyświetlanych na ekranie treści.
 • Mapy to ważny element nawigacji samochodowej GPS. Niedokładna lub często aktualizowana może utrudnić i uprzykrzyć podróż. Dobrze jest nie kupować urządzenia, jeśli nie mamy pewności, że nawigacja będzie wykorzystywana w Polsce lub za granicą. Warto sprawdzić częstotliwość aktualizacji map i czy są one dodatkowo płatne.
 • Interfejs Obsługa urządzenia nie powinna być skomplikowana.
 • System operacyjny Obecnie firmy produkujące nawigacje samochodowe stawiają na Windows CE albo 5.0 albo 6. Po odblokowaniu urządzenia można wgrać swoje mapy.
 • Jakość moc owań Nawigacje montowane są najczęściej na przedniej szybie samochodu. Mocowania powinny być mocne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nawet podczas dynamicznej jazdy nawigacja nie może ulec uszkodzeniu. Dostępne są również modele montowane na desce rozdzielczej.
 • Sposób ładowania Większość urządzeń nawigacyjnych posiada wbudowany akumulator, który chroni je przed zewnętrznymi przerwami w dostawie prądu. Pozwala to na planowanie trasy poza samochodem. Do zasilania nawigacji wykorzystywana jest samochodowa zapalniczka.

Czy warto zainwestować w nawigację samochodową?

Mimo postępu technologicznego i popularności tabletów i smartfonów, nadal warto mieć nawigację samochodową. Nowoczesne systemy nawigacji mają wbudowane mapy wielu krajów europejskich, które są często aktualizowane.

Choć można korzystać z nawigacji w telefonie, to jednak urządzenia dedykowane są bardziej wydajne. Nie rozpraszają też kierowcy podczas jazdy. Ponadto, pod względem nawigacji są znacznie sprawniejsze od smartfonów. Znalezienie właściwej trasy lub określenie lokalizacji za pomocą nawigacji samochodowej zajmuje mniej czasu niż w przypadku smartfona. Nawigacje samochodowe z założenia nie tracą połączenia z satelitami. Są zawsze dostępne dla kierowcy.

Popularni producenci nawigacji samochodowych

 • Garmin
 • TomTom
 • Mio
 • NavRoad
 • Blow
 • Navitel

Warto zajrzeć do sklepów z nawigacjami samochodowymi

 • Allegro
 • Avans
 • Electro
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • RTV Euro AGD
 • OleOle