Nebulizator przekształca płynny lek w aerozol, który jest podawany bezpośrednio do dróg oddechowych. Aerozol jest szybciej wchłaniany, a drobne cząsteczki mogą dotrzeć głębiej. Nebulizator i inhalator to dwa różne urządzenia. Oba urządzenia działają na tej samej zasadzie. Nebulizator jest jednak używany do dłuższych terapii. Jest on często stosowany u małych dzieci.

Ranking nebulizatorów

Procedura medyczna nebulizacji, którą wykonuje się w domu, staje się coraz bardziej popularna. Lek podawany jest w postaci mgiełki, która trafia prosto do dróg oddechowych. Jest to doskonałe rozwiązanie m.in. w przypadku astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc POChP czy mukowiscydozy. Który nebulizator powinienem kupić? Rynek oferuje szeroki wachlarz możliwości. Nasz ranking nebulizatorów może pomóc w podjęciu decyzji.

 1. Koncentrator tlenu Yuwell z czujnikiem stężenia i nebulizatorem Yu600.

  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny koncentrator tlenu do tlenoterapii. Jest to kompaktowe urządzenie, które jest łatwe w obsłudze. Charakteryzuje się wysokim stężeniem tlenu do 95,5%. Model ten jest cichy i posiada intuicyjny panel sterowania. Jest stabilny, wytrzymały i niezawodny. Jest stosowany przy bólach głowy, zawrotach głowy i zaburzeniach snu.

 2. Inhalator Adamed Nebulizer Air Pro Mesh.


  Sprawdź aktualną cenę

  Inhalator wysokiej jakości, który jest wyrobem medycznym klasy IIA. Posiada czujnik poziomu cieczy oraz membranę najnowszej generacji. Na uwagę zasługują również bogate akcesoria - chusteczki czyszczące, zasilacz oraz maseczki do nebulizacji dla dorosłych i dzieci. Do zestawu dołączona jest również karta zawierająca kod na darmowe maseczki do nebulizacji. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością nebulizacji.

 3. InnoGio GioVital Mini Mesh Nebulizer GIO-600.


  Sprawdź aktualną cenę

  Certyfikowany nebulizator membranowy. Jest cennym narzędziem w leczeniu astmy, alergii i innych schorzeń układu oddechowego. Nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Działa poprzez wibracje membrany, która przepycha lek przez siatkę. Lek jest następnie przekształcany w aerozol. Membrana nie jest podgrzewana, a struktura leku nie ulega zmianie. Siatka nie jest podatna na zatykanie. Nebulizator jest kompaktowy. Nebulizator jest idealny w podróży i poza nią.

 4. Nebulizator InnoGio GioVital


  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny nebulizator, który idealnie nadaje się do leczenia kataru i infekcji dróg oddechowych. Urządzenie może być używane przez osoby w każdym wieku. Urządzenie może być używane w temperaturach od -20 do 50 stopni Celsjusza. Może tolerować wilgotność do 85%. Podczas pracy nie generuje zbyt dużego hałasu. Opakowanie zawiera również maskę dla dorosłych i maskę dla dzieci, a także ustnik, dodatkowy filtr, przewód powietrza i zapasową maskę.

 5. Nebulizator Xblitz Neno Sente


  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości nebulizator zarejestrowany jako Wyrób Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Do urządzenia dołączone są dwie maski, jedna dla dzieci, druga dla dorosłych. Nadaje się dla całej rodziny. Nie jest zbyt duże i nie sprawia problemów podczas obsługi. Zestaw można złożyć w ciągu minuty. Urządzenie ratuje życie w walce z chorobami układu oddechowego. Łatwo jest odmierzyć odpowiednią ilość leku dzięki praktycznej skali.

Jaki typ nebulizatora powinienem kupić?

Urządzenia medyczne, takie jak nebulizatory, stają się coraz bardziej popularne. Stosuje się je głównie w przypadku schorzeń układu oddechowego. Na jaki nebulizator warto postawić? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

 • Przepływ - to wydajność kompresora. Powinien wynosić co najmniej 8 l/min. Powinien mieścić się w przedziale 13-16 l/min.
 • Średni rozmiar cząstek NaCl w mikrometrach. W praktyce MMAD jest tak mały, jak to możliwe, ale nie mniejszy niż 1 um lub większy niż 5um. MMAD to średnia wartość cząstek stałych. 50% cząstki ma taką wartość, a pozostała część jest rozproszona powyżej w oskrzelach i poniżej. W niektórych nebulizatorach MMAD można regulować w zależności od potrzeb.
 • Głośność - nebulizatory zazwyczaj generują hałas na poziomie 50-60 dB. Duże znaczenie ma odległość, przy której producent podaje głośność. Zazwyczaj jest to 50 cm. Istnieją modele, które podają tę głośność przy 100 cm. Jest to znacząca różnica. Ciche sprężarki są zazwyczaj droższe. Im głośniejsza sprężarka, tym większa jej moc.
 • Szybkość nebulizacji jest ważna. Nebulizacja powinna trwać kilka minut. Warto zainwestować w urządzenia, które mogą nebulizować od 0,4 do 0,5 ml/min. Wówczas nebulizacja nie trwa zbyt długo.
 • Testy narkotykowe Istnieją nebulizatory z testami narkotykowymi. Warto wybierać te modele, ponieważ potwierdzają one wysoką jakość i dają pewność co do cząsteczki. Testy narkotykowe są drogie i zajmują dużo czasu.
 • Pojemność resztkowa to po prostu pozostała pojemność. Powinna być jak najmniejsza - maksymalnie 0,5 ml.
 • Czyszczenie: Po nebulizacji można bezproblemowo korzystać z urządzenia przez długi okres czasu, jeśli jest ono odpowiednio czyszczone i konserwowane. Z drugiej strony, wszystkie plastikowe elementy wymagają wymiany co sześć miesięcy, po pierwszym użyciu. Elementy takie jak maska, ustnik i nebulizator muszą być regularnie czyszczone. Zwykle odbywa się to przy użyciu ciepłej wody i detergentu.

Czy nebulizator jest wart swojej ceny?

Nebulizatory umożliwiają wykonywanie nebulizacji w warunkach domowych. Jest to terapeutyczny sposób podawania leków wziewnych w postaci aerozolu do dróg oddechowych danej osoby.

Jest to bardzo szybki i bezproblemowy sposób podawania leków chorym pacjentom. Nebulizatory są również odpowiednie dla osób starszych i dzieci, ponieważ nie wymagają koordynacji między wdechem a wydechem. Każdy pacjent może otrzymać inny rodzaj i dawkę leku. Należą do nich antybiotyki lub leki mukolityczne. Dostępne są również beta2-mimetyki i proteolityki. Możliwa jest również tlenoterapia lub farmakoterapia.

Aerozole to świetny sposób na zmniejszenie dawki leków. Docierają również do właściwego obszaru, co zmniejsza skutki uboczne. Nebulizatory są coraz tańsze i łatwiejsze w użyciu.

Popularni producenci nebulizatorów

 • Yuwell
 • Adamed
 • Xblitz

Sklepy, które warto odwiedzić

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Ranking nebulizatorów

Urządzenia medyczne takie jak nebulizatory stają się coraz bardziej popularne. Mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Mogą służyć do podawania leków w aerozolu, czyli nebulizacji. Są niewielkie, łatwe w obsłudze i mobilne. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże nasz ranking nebulizatorów, w którym prezentujemy modele cieszące się dużą popularnością na rynku.