(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push();

Rekuperator to urządzenie, które zmniejsza straty ciepła spowodowane wentylacją pomieszczenia. Ogrzewa świeże powietrze napływające do domu, wykorzystując ciepłe powietrze wywiewane z domu. Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. W najlepszych urządzeniach sprawność odzysku wynosi ponad 90%. Rekuperator wyposażony jest w dwa wentylatory (wywiewny i nawiewny) oraz wymiennik ciepła. Posiada filtry wyłapujące zanieczyszczenia.

Najlepszy rekuperator - ranking

Jaki jest najlepszy rekuperator? Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Wybór odpowiedniego urządzenia może być trudny, zwłaszcza dla osób, które nie są ekspertami w tej dziedzinie. Postanowiliśmy stworzyć kompleksowy ranking rekuperatorów. W zestawieniu tym wymieniamy produkty cieszące się największym uznaniem na rynku. Zwracamy też uwagę na parametry, które mają pierwszorzędne znaczenie przy zakupie rekuperatora.

  1. Rekuperator Wanas 615 H Basic

    Wysokiej klasy rekuperator wyposażony w poziomy króciec. Idealnie nadaje się do wentylacji obiektów komercyjnych i domów jednorodzinnych. Do komunikacji wykorzystuje protokół MODBUS RTU, co pozwala na podłączenie go do systemu inteligentnego domu. Rekuperatorem można sterować zdalnie. Urządzenie może być wykorzystywane do wentylacji pomieszczeń o powierzchni do 330 metrów kwadratowych.

  2. Rekuperator Aeris Aerisnext 35 L Vv Tr Erv

    Wysokowydajny rekuperator z przełącznikiem entalpii, który odzyskuje ciepło i wilgoć. Sprawność odzysku ciepła wynosi 94%. Ten rekuperator jest idealny do energooszczędnych budynków pasywnych, w których ważny jest komfort i jakość powietrza. Nadaje się również do wielu budynków użyteczności publicznej. Posiada inteligentny system programowania i regulacji pracy. Charakteryzuje się długą żywotnością.

  3. Rekuperator Vaillant Recovair Var 260/4 0010016046

    Nowoczesny rekuperator, który nie sprawia większych problemów podczas instalacji. Tworzy komfortowy klimat w całym budynku. Stale monitoruje jakość powietrza - wychwytując wszelkie zanieczyszczenia i usuwając wilgoć z budynku za pomocą dwutlenku węgla. Chroni wnętrza przed pleśnią i roztoczami. Z tego typu wentylacji skorzystają alergicy. Sprawność rekuperatora wynosi do 98%.

  4. Rekuperator Vents Vut350 Vb Ec A14

    Wysokiej klasy system wentylacyjny z panelem dotykowym. Idealny do pomieszczeń o powierzchni do 210 metrów kwadratowych. Filtruje i dostarcza świeże powietrze do pomieszczenia, jednocześnie usuwając zanieczyszczone powietrze. Ogrzewa również nawiewane powietrze. Charakteryzuje się wysoką wydajnością odzysku ciepła. To rozwiązanie jest idealne do prywatnych domów i mieszkań.

  5. Rekuperator Vasco DX4

    Funkcjonalny rekuperator - cichy, wydajny, trwały. Wykonany jest z malowanej proszkowo blachy stalowej. Jego centralna część wykonana jest z pianki polipropylenowej o wysokiej wytrzymałości i zdolności tłumienia drgań. Rekuperator może być montowany pionowo lub poziomo. Model ten pozwala odzyskać około 89% ciepła. Można również kupić nagrzewnicę elektryczną, która rozprowadza moc.

  6. Rekuperator Vasco X350 E

    Łatwy w instalacji rekuperator o wydajności do 350 metrów sześciennych na godzinę. Jest kompaktowy i ma wysoką sprawność odzysku ciepła. Obudowa jest malowana proszkowo. Wewnętrzna struktura wykonana jest ze spienionego polipropylenu, który doskonale tłumi drgania silnika i jest bardzo trwały. Specjalna grzałka elektryczna zapobiega zamarzaniu wymiennika w zimie.

Jaki rekuperator najlepiej kupić?

Wybór odpowiedniego rekuperatora nie jest łatwy, mimo że stają się one coraz bardziej popularne na rynku. Jaki model najlepiej wybrać i na co zwrócić uwagę?

  • Ważnym parametrem jest wydajność. Zależy ona od liczby domowników i wielkości poszczególnych pomieszczeń. Zgodnie z wytycznymi UE, na każdego domownika powinno przypadać 20-30 metrów sześciennych powietrza na minutę. Dotyczy to salonu i sypialni. To samo dotyczy łazienki lub kuchni. Ważne jest, aby określić wydajność, ponieważ zbyt mały system wentylacyjny nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji. Najlepiej jest policzyć wydajność, aby upewnić się, że działa tylko na 70% swojej maksymalnej wydajności. Będzie cichszy i zużyje mniej energii elektrycznej.
  • Instalacja - ważne jest, aby rozważyć, gdzie zostanie zainstalowany rekuperator. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, sprawdzi się rekuperator montowany w suficie. Dobrym wyborem mogą być również rekuperatory kompaktowe. W starszych budynkach zazwyczaj stosuje się rekuperatory ścienne, które nie wymagają wiercenia w ścianach w celu wstawienia specjalnych otworów wentylacyjnych.
  • Sprawdź etykietę energetyczną na karcie produktu lub w instrukcji obsługi. W praktyce klasa efektywności to połączenie odzysku ciepła i zużycia energii. Pod tym względem większość urządzeń dostępnych na rynku wypada bardzo dobrze.
  • Głośność znana jest również jako moc akustyczna. Parametr ten pokazuje, jak głośny jest rekuperator z obudowy. Nie odzwierciedla on ogólnej głośności instalacji. Im niższa liczba, tym lepiej. Urządzenie będzie bowiem pracować ciszej. Okazuje się, że znaczącą różnicę może stanowić zaledwie kilka decybeli.

Czy warto kupić rekuperator do samochodu?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push();

Pierwszą korzyścią z zastosowania systemu wentylacji z rekuperatorem jest obniżenie kosztów ogrzewania budynku poprzez zmniejszenie strat ciepła o kilkadziesiąt procent. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć dużych strat ciepła zimą, a latem cieszyć się przyjemnym chłodem w domu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy zainstalujesz wysokiej jakości regenerator i wykonasz prawidłową instalację. Można również zainstalować gruntowy wymiennik ciepła, który pozwoli na dodatkowe chłodzenie latem i większą wydajność rekuperatora zimą.

Oszczędności wynikające z instalacji rekuperatorów na tym się nie kończą. W tym przypadku nie trzeba budować drogich kominów wentylacji mechanicznej. Nie trzeba inwestować w kosztowną mikrowentylację i okna nawiewne. Rekuperatory zmniejszają zapotrzebowanie budynków na ciepło. Zmniejsza się moc nagrzewnicy i grzejników.

Rekuperator reguluje mikroklimat w budynku. Zapewnia świeże, czyste powietrze przez 24 godziny na dobę. Filtruje kurz, owady i alergeny. To dobra wiadomość dla alergików i osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Popularni producenci rekuperatorów

  • Wanas
  • Vaillant
  • Aeris

Ranking rekuperatorów

Budownictwo energooszczędne i pasywne staje się dziś coraz bardziej popularne. W nowych budynkach wentylacja grawitacyjna coraz częściej zastępowana jest wentylacją mechaniczną z wykorzystaniem rekuperatora. Rozwiązanie to jest bardzo opłacalne. Poprawia to również komfort domowników, którzy w każdej chwili mogą oddychać czystym i świeżym powietrzem. W wyborze odpowiedniego urządzenia pomoże nasz kompleksowy ranking.