Łańcuchy śniegowe znane są również jako łańcuchy na koła. Są to po prostu stalowe siatki. Wykonuje się je najczęściej z tytanu lub stali manganowo-stopowej. Te drugie są bardziej wytrzymałe. Łańcuchy zapewniają większe bezpieczeństwo podczas wspinaczki po górach. Są przydatne w niekorzystnych warunkach drogowych. Łańcuchy nie powinny być montowane na jednej oponie. Nadają się tylko na zaśnieżone, oblodzone drogi. Należy je zdejmować z asfaltu, który nie jest mokry.

Najlepsze łańcuchy śniegowe - ranking

Wraz z nadejściem chłodniejszej pogody może pojawić się również pytanie o to, jakie łańcuchy śniegowe kupić. Tego typu sprzęt przydaje się nawet na polskich trasach. Aby ułatwić Wam wybór odpowiedniego łańcucha śniegowego, stworzyliśmy obszerny ranking. Poniższe zestawienie powstało w dużej mierze w oparciu o opinie internautów. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

 1. Łańcuchy śniegowe Michelin 2 - Kompozytowe łańcuchy śniegowe Easy Grip Evolution 15.
  Sprawdź aktualną cenę

  System odblaskowy Night Vision Security ułatwia montaż i demontaż łańcuchów śniegowych. Ten wysokiej klasy produkt jest wykonany z lekkiego kompozytu i trwały. Może być stosowany do ochrony opon w ciągu zaledwie dwóch minut Łączy w sobie to, co najlepsze zarówno w metalowym, jak i tekstylnym łańcuchu. Innowacyjna siatka poliamidowa jest wzmocniona rdzeniem aramidowym. Trudno znaleźć lepsze rozwiązanie na mroźne zimowe dni.

 2. Polarie Polaire Steel Sock 132 łańcuchy śniegowe

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy łańcuchy śniegowe to połączenie klasycznych łańcuchów stalowych z nakładką tekstylną. Charakteryzują się wysoką przyczepnością, podobną do łańcuchów stalowych, oraz łatwością montażu (jak produkty tekstylne). Produkt ten charakteryzuje się innowacyjną konstrukcją. Przeznaczony jest do stosowania w samochodach o małym prześwicie między łukiem opony a oponą.

 3. Inter Pack Polaire Steel Sock 116 Łańcuchy śniegowe

  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne łańcuchy śniegowe to połączenie pomiędzy tradycyjnymi metalowymi łańcuchami śniegowymi a funkcją prostego montażu, która nie była dostępna w przypadku łańcuchów tekstylnych. Ta opcja jest dla osób, które cenią sobie szybkość montażu. W tym przypadku zajmuje on mniej niż dwie minuty. Produkt nie spowoduje uszkodzenia felg aluminiowych. W zestawie znajdują się dwa łańcuchy, które mogą być stosowane z systemami ABS lub ESP.

 4. Łańcuchy śniegowe Koenig CB-12 g. 97

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości łańcuchy śniegowe wykonane z hartowanej stali stopowej manganowo-niklowej. Produkt ten jest bardzo stabilny na zaśnieżonych drogach. Zapobiega poślizgom pojazdu, np. podczas wykonywania manewrów. Łańcuchy te świetnie sprawdzają się w samochodach osobowych. Są one kompatybilne z systemem ABS i ESP. Są łatwe w montażu. Posiadają 5-letnią gwarancję producenta.

 5. Łańcuchy śniegowe Taurus 4x4 gr. 225

  Sprawdź aktualną cenę

  Łańcuchy śniegowe renomowanej marki. Charakteryzują się asymetrycznym, rombowym wzorem. Wykonane są ze stali hartowanej, odpuszczanej. Mają doskonałą przyczepność do podłoża i są łatwo rozpoznawalne. Mogą być stosowane na samochodach o ładowności do 3,5 tony. Nadają się zarówno do samochodów terenowych, jak i SUV-ów. Mogą być stosowane w celu poprawy bezpieczeństwa w zimowych warunkach jazdy. Posiadają 2-letnią gwarancję producenta.

Jaki typ łańcuchów śniegowych kupić?

Jak sama nazwa wskazuje, łańcuchy śniegowe mogą być bardzo przydatne w zimie. Przydają się na stromych zboczach i na oblodzonych drogach. Jaki produkt będzie najlepszy w tej sytuacji? Jak wybrać łańcuchy zimowe?

 • Certyfikaty są ważne niezależnie od rodzaju czy łańcuchów śniegowych. W praktyce normy TUV lub O-norma określają wymagania dla łańcuchów śniegowych. Tylko łańcuchy renomowanych marek z odpowiednimi atestami mogą zagwarantować bezpieczeństwo w warunkach zimowych. Są one również prawnie wymagane w Norwegii i Austrii.
 • Typ Asortyment dostępnych łańcuchów śniegowych jest zaskakujący. Producenci wciąż wymyślają nowe sposoby na ułatwienie montażu czy obsługi łańcuchów. W praktyce łatwo rozróżnić tradycyjne łańcuchy stalowe, łańcuchy tekstylne typu skarpety śniegowe oraz łańcuchy z adapterem do kół (typu Spikes Spider). Modele z wyższej półki często posiadają elementy napinające, które ułatwiają napinanie łańcucha po przejechaniu kilku metrów. Wszystko zależy od stopu stali, z którego wykonane są łańcuchy, gęstości oczek i grubości ogniw. Trwały tytan często występuje w droższych produktach.
 • Rozmiar opony - Przy wyborze łańcuchów śniegowych bardzo ważny jest rozmiar opony. Jest to najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Ta tolerancja jest widoczna w dużej ilości łańcuchów na koła na rynku.
 • Model samochodu Warto zacząć od zapoznania się z instrukcją obsługi pojazdu. Znajdziesz tam rozdział poświęcony zastosowaniu i doborowi łańcuchów śniegowych do konkretnego pojazdu. Niejednokrotnie producent będzie zalecał stosowanie łańcuchów przy zachowaniu określonych parametrów. Wynika to z odległości między nadkolem opony a oponą samochodu. Producenci mogą nawet zakazać stosowania łańcuchów na koła. Dotyczy to samochodów sportowych. Zamiast łańcuchów stalowych można też zdecydować się na łańcuchy tekstylne. Zajmują one bardzo mało miejsca w nadkolu.

Czy warto kupić łańcuchy śniegowe

Łańcuchy śniegowe są szczególnie przydatne na terenach podgórskich i górskich. Śnieg i lód mogą być przyczyną wypadków i utrudnień dla kierowców na drogach. Planując wycieczkę w góry, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości łańcuchy śniegowe. Powinny być one używane tylko wtedy, gdy znaki na to wskazują i gdy jest to absolutnie konieczne. Takie łańcuchy warto jednak mieć zimą w swoim samochodzie, o ile nie zabraniają tego przepisy.

Okazuje się, że w Polsce używanie łańcuchów śniegowych jest prawnie uregulowane. Na wielu górskich szlakach znajdują się znaki informujące o konieczności posiadania łańcuchów na koła. Warto mieć komplet w bagażniku i zakładać je zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Gdy na ziemi leży śnieg, kierowcy w krajach znanych z turystyki narciarskiej są zobowiązani do używania łańcuchów nawet na terenach podgórskich. Tak jest we Francji, Szwajcarii, Austrii. Powinni o tym pamiętać również turyści.

Popularni producenci łańcuchów śniegowych

 • Michelin
 • Taurus

Podsumowanie rankingu łańcuchów śniegowych

Każdy kierowca powinien znać podstawy działania łańcuchów śniegowych. Są sytuacje, w których będą one potrzebne i to nie tylko wtedy, gdy wskazuje na to znak. Jazda po oblodzonych drogach jest łatwiejsza dzięki wysokiej jakości łańcuchom na koła. Jak wybrać odpowiedni produkt? Ten kompleksowy ranking łańcuchów śniegowych pomoże Ci podjąć świadomą decyzję. Zapraszamy do zapoznania się z tym zestawieniem.