Suszarka do owoców to kompaktowe urządzenie służące do suszenia owoców, warzyw itd. To sprzęt wydajny i bezpieczny, chociaż działający na prąd. Suszenie to jedna ze starszych metod konserwacji żywności. Produkty spożywcze po ususzeniu można bowiem przechowywać przez długi czas bez konieczności szybkiego przetwarzania. Dodatkowo żywność suszona jest w 100% naturalna. Nie zawiera konserwantów, barwników czy sztucznych dodatków smakowych.

Ranking suszarek do owoców

Suszarki do owoców są urządzeniami stosunkowo mało popularnymi, a szkoda. Pozwalają bowiem na suszenie żywności, co umożliwia jej długie przechowywanie. Jaką suszarkę do owoców kupić dla siebie? Nie wszyscy wiedzą o tym, że wybór w tym zakresie na rynku jest wręcz ogromny. Do wyboru są urządzenia różnych producentów, które różnią się od siebie wieloma parametrami. W wyborze nieco powinien pomóc przygotowany przez nas ranking suszarek do owoców.

 1. Suszarka do owoców Concept SO1025 XXL

  Wysokiej klasy suszarka spożywcza, która doskonale sprawdzi się w niejednym gospodarstwie domowym. Urządzenie ma aż 8 stopni temperatury, co pozwala na suszenie różnego rodzaju produktów spożywczych na 12 tacach suszących. Sprzęt wykorzystać można do suszenia grzybów, kwiatów, ziół, owoców i warzyw. Wyposażony jest w specjalną ochronę przed przegrzaniem.

 2. Suszarka Zelmer ZFD1005

  Nowoczesna suszarka do owoców i warzyw, która nie sprawia większych problemów w użyciu. Jest to sprzęt bardzo funkcjonalny, który nadaje się do suszenia grzybów, owoców, warzyw czy ziół. Ma moc na poziomie 520W i pojemność rzędu 10 kilogramów. Do dyspozycji są w tym przypadku cztery tace, z którą każdą ustawić można na dwóch różnych wysokościach. Atutem tego modelu jest timer, który można ustawić tak, aby urządzenie wyłączyło się po jakimś czasie. Urządzenie oferuje szeroki zakresie temperaturowy działania do 70 stopni Celsjusza włącznie.

 3. MPM MSG-11 suszarka do owoców i warzyw

  Prosta w obsłudze suszarka do warzyw i owoców, która sprawdza się także np. w przypadku ziół. Oferuje regulację temperatury w zakresie od 35 do 70 stopni Celsjusza. Atutem tego modelu jest pięć transparentnych sit, które ustawić można w różnej odległości od siebie w zależności od wielkości suszonych produktów spożywczych. Suszarka ma składaną konstrukcję i nie jest trudna do przechowywania. Mieści się w każdej kuchennej szafce.

 4. Suszarka do owoców Niewiadów

  Bezpieczna w użytkowaniu suszarka do owoców, warzyw i ziół. Za sprawą dokładnie opracowanych parametrów suszenia pozwala na zachowanie wartości smakowych i odżywczych produktów spożywczych. Urządzenie sterowane jest mikroprocesorem, który umożliwia kontrolowanie jego pracy. Wszystkie produkty są w ten sposób suszone w równomierny sposób. Suszarka oferuje dwa stopnie mocy suszenia i wyposażona jest w zabezpieczenie termiczne. Utrzymana jest w stonowanej, białej kolorystyce.

 5. Suszarka Esperanza EKD002

  Funkcjonalna suszarka do owoców i warzyw, która nie jest trudna w użyciu. Doskonale radzi sobie z suszeniem różnego rodzaju produktów spożywczych. Jest niezawodna i prosta w obsłudze. Wyróżnia się sporą mocą na poziomie 250W. Za sprawą wbudowanego wentylatora, suszy owoce i warzywa szybko, dokładnie i równomiernie. Składane sita sprawiają, że urządzenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca w półce. Wyposażone jest w pięć transparentnych sit i zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Jaką suszarkę do owoców kupić?

Suszarka do owoców jest urządzeniem bardzo przydatnym w gospodarstwie domowym. Pozwala bowiem na suszenie nie tylko owoców, ale i warzyw, ziół czy mięsa. Jaki model wybrać dla siebie? Co wziąć pod uwagę przy zakupie suszarki do owoców?

 • Moc – w przypadku sporadycznego używania suszarki, sprawdzi się model z mocą powyżej 200W. Jednak lepsze urządzenia mają moc w zakresie od 300 do 1000W. Wówczas są w stanie szybko i skutecznie wysuszyć także wilgotne owoce. Duża moc oznacza bowiem szybsze nagrzewanie się urządzenia.
 • Wielkość – od tego zależy pojemność suszarki do owoców. Dobrze sprawdzają się modele o podstawie kwadratu lub prostokąta, które są bezproblemowe do przechowywania. Z kolei suszarki okrągłe mają sita, które mogą się obracać, przyspieszając proces suszenia. Jeśli mowa o liczbie pięter w suszarce do owoców, to również ma spore znaczenie. Żywność suszona musi być rozłożona cienką warstwą. Im więcej sit, tym więcej żywności można jednocześnie suszyć. Niejednokrotnie da się regulować wysokość pięter poprzez ich wyjmowanie i wkładanie. Tym samym sporo owoców można suszyć w całości. Najlepsze suszarki dysponują aż 12 sitami.
 • Sterowanie – najczęściej w suszarce do owoców regulowana jest tylko wysokość temperatury. Trzeba ją oczywiście dobrać odpowiednie do rodzaju suszonej żywności. Często producenci załączają do sprzętu instrukcję ze wskazówkami, jak to się powinno odbywać. W końcu chodzi o pozbawienie owoców wilgoci, ale nie smaku czy wartości odżywczych. Temperatura na ogół sterowana jest pokrętłem. Są jednak i suszarki z panelem dotykowym.
 • Timer – dobrej klasy urządzenia mają wbudowany timer. Nie wydaje się to być potrzeb udogodnienie, ale warto w nie zainwestować. Dlatego, że dzięki temu można określić, jak długo dana temperatura ma być utrzymywana. Stosowne wskazówki powinny znajdować się w instrukcji obsługi. Po upływie danego okresu, suszarka do owoców automatycznie się wyłącza.

Czy warto kupić suszarkę do owoców?

Zakup suszarki do owoców to inwestycja w zdrowe i smaczne jedzenie, niezależnie od aktualnej pory roku. Dzięki temu urządzeniu można suszyć produkty spożywcze, tak aby zachowały one świeżość. Wykorzystywać je potem można zimą, gdy organizm człowieka potrzebuje cennych składników odżywczych oraz witamin.

Działanie suszarki do owoców jest banalnie proste. Celem jest pozbawienie produktów spożywczych wilgoci oraz wody, ale przy pozostawieniu w nich witamin oraz minerałów. Dlatego żywność nie gnije i się nie psuje. Przy pomocy standardowej suszarki na ogół wysuszyć można nie tylko owoce, ale i warzywa, grzyby, zioła, kwiaty czy mięso.

Okazuje się, że suszyć można całkiem sporo owoców. Stanowią one świetny dodatek do owsianki. Można je również traktować jako zdrowe chipsy w ramach przekąski. W suszarce do owoców na ogół suszy się gruszki, banany, jabłka, morele, winogrona, brzoskwinie czy śliwki. Można też suszyć ananasy lub nektarynki. Suszarki do owoców nie są urządzeniami trudnymi w obsłudze czy wymagającymi. Nie muszą też zajmować zbyt wiele miejsca w szafce.

Popularni producenci suszarek do owoców

 • Concept
 • Zelmer
 • MPM
 • Niewiadów
 • Esperanza

Sklepy warte uwagi

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle

Podsumowanie rankingu suszarek do owoców

Suszenie to jeden z najstarszych i zarazem najlepszych sposobów konserwacji żywności. Produkty spożywcze po ususzeniu nie tracą swojego smaku czy wartości odżywczych. Można je wykorzystywać przez długi czas. W zakupie odpowiedniego urządzenia na pewno pomoże nasz ranking suszarek do owoców. Uwzględniliśmy w nim sprzęt renomowanych producentów, który jest łatwy w obsłudze i bardzo funkcjonalny. Takie suszarki do owoców z pewnością sprawdzą się doskonale w niejednym domu i mieszkaniu.