Wałek do malowania to przyrząd służący do malowania. Jednak w dużej mierze efekt końcowy zależy od jakości wybranej farby.Wyróżnia się wałki malarskie o trzech długościach włosia. Tutaj duże znaczenie ma typ malowanej powierzchni. Wałki z włosiem krótkim są idealne do ścian gładkich np. gładzi gipsowych. Wałki malarskie o średniej długości włosia są wykorzystywane do malowania tynków mineralnych i tapet strukturalnych. Z kolei narzędzia z włosiem długim są stosowane do malowania ścian z cegły lub betonu.

Ranking wałków do malowania

Jaki wałek do malowania kupić? To pytanie na ogół pojawia się wraz z remontem mieszkania lub potrzebą jego wykończenia. Wałek to obok pędzla malarskiego podstawowy przyrząd służący do rozprowadzania farby na ścianach czy sufitach. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking wałków do malowania, aby nieco ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

  1. Wałek do malowania Ot Niekapiący, Zestaw Paint Roller

    Wysokiej klasy zestaw do malowania. W jego skład wchodzi wałek podstawowy idealny do malowania mniejszych powierzchni i mały wałek przeznaczony do malowania pod kątem. Sprawdza się przy framugach czy kontaktach. Całość uzupełnia funkcjonalna podkładka do malowania. Taki zestaw przyda się z pewnością nie tylko amatorowi, ale i profesjonaliście.

  2. Wałek Black&Decker Bdpra09-Xj Do Teleskopowego Pędzla Do Malowania

    Funkcjonalny produkt przeznaczony do malowania. Doskonale nadaje się do nakładania różnego rodzaju farb. Pod wieloma względami przewyższa klasyczne wałki do malowania. Jego napełniany z pojemnika z farbą, co ogranicza ryzyko powstawania zacieków i zachlapań. Atutem produktu jest wyjątkowa przestawiana głowica, która pozwala na łatwiejszy dostęp do powierzchni ścian np. przy sufitach. Całość uzupełnia praktyczna podstawka składana.

  3. Hardy Wałek do Malowania

    Wałek malarski o oryginalnym kształcie przeznaczony przede wszystkim do malowania narożników. Jest to produkt odporny na ścieranie czy niszczące działanie rozpuszczalników. Doskonale współpracuje z wieloma różnymi farbami. Pozostawia malowane powierzchnie idealnie gładkie. Wałek jest wykonany z najwyższej jakości materiałów. Dociera w każde, nawet najtrudniej dostępne miejsce.

  4. Wałek do malowania Gąbkowy Z Rękojeścią 35x50mm

    Praktyczny wałek malarski wysokiej jakości wykonany w 100% z pianki typu ESTER. Dzięki temu cechuje się bardzo wysoką zdolnością zatrzymywania lakieru. Cały proces odbywa się bez powstawania pęcherzyków powietrza. Atutem narzędzia jest także funkcjonalna rączka, która dobrze leży w dłoni. Wałek sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i profesjonalisty.

  5. Wałek Mega Do Malowania Gąbkowy Z Rękojeścią 35x70mm

    Bardzo praktyczny wałek malarski renomowanej marki wykonany w 100% z wysokiej jakości pianki typu ESTER. Dzięki temu cechuje się bardzo dużą zdolnością do zatrzymywania lakieru. Cały proces lakierowana odbywa się bez powstawania niepożądanych pęcherzyków powietrza. Atutem narzędzia jest także rączka, która doskonale leży w dłoni. Wałek sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i profesjonalisty.

Jaki wałek do malowania kupić?

Wałek do malowania to jeden z podstawowych przyrządów wykorzystywanych w czasie wykańczania domów czy ich remontowania. Warto więc postawić na produkt wysokiej jakości. Jaki wałek do malowania wybrać i czym należy się w tym przypadku kierować?

  • Przeznaczenie – na samym starcie warto zastanowić się nad tym, do czego wałek ma być wykorzystany. Czasem lepiej bowiem postawić na pędzel, który jest bardziej dokładny. Obecnie w sklepach znaleźć można wałki do malowania drewna czy elewacji. Są też specjalne wałki do malowania wzorów. Spore znaczenie ma również rodzaj malowanej powierzchni czy wykorzystana farba. Czasem wałki sprawdzają się równie dobrze wewnątrz i na zewnątrz budynków.
  • Wielkość – to bardzo istotny parametr w przypadku wałków do malowania. Od niego zależy wydajność produktu i jego przeznaczenie. Do malowania ścian i sufitów przeznaczone są wałki większe. Mniejsze są wykorzystywane do malowania trudniej dostępnych miejsc.
  • Uchwyt – najlepiej zdecydować się na zakup wałka malarskiego z uchwytem. Jeśli produkt go nie posiada, trzeba dokonać dodatkowego zakupu. Oczywiście uchwyt powinien być dobrze wyprofilowany. Należy stawiać na produkty wysokiej jakości, wykonane z materiałów wytrzymałych i miękkich jednocześnie. Godne uwagi są powłoki antypoślizgowe. Zapobiegają one wypadaniu wałka z ręki.
  • Elementy dodatkowe – często w sklepach znaleźć można całe zestawy, które składają się z wałka, uchwytu czy kuwety na farbę. Jest to dobre rozwiązanie, bo nie trzeba poszczególnych produktów kupować osobno. Jednak kuweta powinna być wykonana z materiałów dobrych jakościowo, które wytrzymają dłuższy czas.
  • System dozowania – ciekawym rozwiązaniem jest na pewno system dozowania. W tym przypadku wałek do malowania posiada specjalny pojemnik na farbę. Ten wystarczy wlać do środka, aby dozowanie koloru odbywało się w sposób automatyczny. W ten sposób malować powierzchnie mogą z powodzeniem także amatorzy. Wałek do malowania ze zbiornikiem na farbę samodzielnie dobiera jej odpowiednią ilość. Tym samym dana powierzchnia jest w równomierny sposób malowania. Nie pojawiają się żadne smugi. Warto jednak sprawdzić, czy zbiornik można łatwo wyjąć. Jeśli nie, może to nieco opóźnić pracę.

Czy warto kupić wałek do malowania?

Wałek malarski to podstawowe narzędzie służące do malowania. Pod wieloma względami przewyższa pędzel malarski. Przede wszystkim pozwala na jednoczesne pokrywanie farbą większych powierzchni. Spore znaczenie ma przy tym materiał, z którego wałek jest wykonany.

Wałki do malowania welurowe powstają z mieszaniny wełny i włókien syntetycznych. Są bardzo uniwersalne. Sprawdzają się doskonale podczas malowania gładkich, dużych powierzchni. Wałki z mikrofibry są podobne, ale mają runo syntetyczne. Są odpowiednie do malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Nie ma większych problemów z utrzymaniem ich w czystości. Wałki sznurkowe są wykorzystywane do malowania powierzchni chropowatych. Produkowane są z włókien syntetycznych, a więc radzą sobie z włóknami emulsyjnymi.

Wałki do malowania futrzane są także przeznaczone do powierzchni delikatnie chropowatych i tapet strukturalnych. Rozchlapują farbę mniej niż wałki sznurkowe. Wałki gąbkowe są wykorzystywane do odcięć i cechują się krótką żywotnością. Wałki gumowe są produktami dość specyficznymi. Służą nie do malowania, ale nanoszenia wzorów strukturalnych. Poza tym wyróżnia się wałki do odpowietrzania wylewek.

Popularni producenci wałków do malowania

  • Black&Decker
  • Hardy

Sklepy warte uwagi

  • Allegro
  • Media Expert
  • Media Markt
  • RTV Euro AGD
  • Empik
  • Avans
  • OleOle

Podsumowanie rankingu wałków do malowania

Wałki do malowania to obok pędzli malarskich podstawowe narzędzia służące do pokrywania farbami różnego rodzaju powierzchni. Wykorzystywane są zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Do wyboru są przy tym produkty różnego rodzaju. Różnią się między sobą m.in. przeznaczeniem, wielkością czy materiałem wykonania. Dokonanie wyboru powinien nieco ułatwić nasz ranking wałków do malowania.