Zestaw kina domowego to zbiór urządzeń audio i wideo, za pomocą których można oglądać seriale i filmy. Urządzenia te pozwalają odtworzyć w domu wrażenia dźwiękowe z sali koncertowej lub kina. Zestaw kina domowego obejmuje zazwyczaj odtwarzacz Blu-ray lub DVD, komponenty dźwięku przestrzennego (np. wzmacniacze i głośniki w systemie co najwyżej 5.1) oraz komponenty dźwięku przestrzennego. Potrzebny będzie jeszcze projektor lub telewizor.

Zestawy kina domowego zaliczane są do

  1. Zestaw kina domowego Sony BDV-N9200WB

    Nowoczesny zestaw kina domowego 5.1 o mocy wyjściowej 1200W. Charakteryzuje się czystym dźwiękiem dzięki systemowi DSEE. ClearAudio+ optymalizuje jakość dźwięku i automatycznie dostosowuje ustawienia telewizora, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia słuchowe. Głośniki Magnetic Fluid są kompaktowe i lekkie, ale zapewniają dużą moc. Nie zawierają amortyzatorów. Technologia Miracast ułatwia szybkie i sprawne udostępnianie multimediów. Zestaw można połączyć za pomocą Bluetooth lub NFC.
  2. Kino domowe Pioneer HTP-075.

    Zestaw kina domowego, w skład którego wchodzi 5.1-kanałowy amplituner audio 3D z HDMI oraz głośniki satelitarne, z subwooferem. Posiada maksymalną moc RMS na poziomie 600W. Obsługuje najnowsze standardy wideo HD. Amplituner posiada złącze USB, które obsługuje większość formatów audio. Obsługuje formaty surround Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.
  3. Zestaw kina domowego Onkyo HT5805

    Kompletny system kina domowego wyposażony w najnowszą technologię tworzenia dźwięku przestrzennego Dolby atmos. W jego skład wchodzi siedmiokanałowy amplituner z dekoderem Dolby atmos, oraz ośmiogłośnikowy system dźwiękowy 5.1.2. Amplituner posiada siedem wzmacniaczy audio, każdy o mocy 100W. Można go połączyć z serwerem wideo lub odtwarzaczem Blu-ray/DVD, konsolą do gier lub magnetowidem. W urządzeniu dostępna jest łączność bezprzewodowa Bluetooth. Oferuje również zaawansowaną optymalizację muzyki.
  4. Kino domowe Sony BDV-E6100

    W tym systemie kina domowego 5.1 znajdują się cztery wysokie głośniki. Obsługuje on NFC, a także Bluetooth, co pozwala na strumieniowanie muzyki ze smartfona lub komputera. Digital Music Enhancer może oczyścić każdy dźwięk. Moc wyjściowa wynosi 1000W. Na uwagę zasługuje również minimalistyczny design Sense of Quartz oraz funkcja wzmacniania basów Bass Boost. Do urządzenia dołączona jest stacja dokująca dla iPhone'a lub iPoda. Dzięki temu podczas słuchania muzyki z biblioteki iTunes powstaje efekt dźwięku przestrzennego.
  5. Panasonic SC-BTT465EG Zestaw do kina domowego.

    Zestaw kina domowego Full-HD 3D kompatybilny z systemem 5.1 Głośniki i subwoofery z obudową Bass-Reflex zapewniają wysoką jakość odtwarzania dźwięku. Obudowa ta może przesyłać muzykę bezprzewodowo za pośrednictwem Bluetooth. Do obsługi zestawu wykorzystywana jest technologia NFC. Dostęp do wielu usług i treści można uzyskać za pośrednictwem Internetu lub sieci domowej.

Jaki zestaw kina domowego powinienem kupić?

Zestawy kina domowego mogą posłużyć do stworzenia domowej sali kinowej. Można go wykonać samodzielnie lub kupić. Co warto wziąć pod uwagę w tym przypadku?

  • Ten parametr określa, ile głośników można podłączyć do komputera. Najczęściej jest to 5.1 lub 7.1. Najbardziej wymagający użytkownicy będą mogli sobie pozwolić na największe zestawy 11.2. Pierwsza cyfra informuje o tym, ile jest zwykłych głośników, natomiast druga (po kropce) mówi, czy można podłączyć subwoofer. Obecnie najpopularniejszym zestawem jest zestaw 7.1.
  • Moc wyjściowa Przyjmuje się, że urządzenie powinno oddawać moc w granicach 100-150W na kanał, aby zachować dobrą jakość dźwięku. Producenci często podają w tym przypadku ogólną moc wzmacniacza. Teoria mówi, że moc wzmacniacza będzie miała wpływ na jakość doznań dźwiękowych. Wzmacniacz o dużej mocy nie powinien być używany w małej przestrzeni. Może to mieć negatywny wpływ na wydajność.
  • Formaty dźwięków Warto sprawdzić liczbę dekodowalnych formatów dźwięków. Im więcej formatów dźwięków, tym lepiej.
  • Rozmiar - Głośniki i wzmacniacze to często ciężkie i duże urządzenia. Ważne jest, aby od początku zaplanować ich rozmieszczenie, zwłaszcza w małych pomieszczeniach.
  • Złącza - Najlepsze wzmacniacze są kompatybilne z nowoczesnymi telewizorami i monitorami. Posiadają również złącze HDMI, które może być wykorzystane do podłączenia do nowoczesnych konsol do gier. Do podłączenia subwoofera można użyć analogowego złącza RCA.
  • Rodzaje kabli - Jakość kabli stosowanych w zestawach kina domowego bezpośrednio wpływa na jakość i brzmienie dźwięku. Najpopularniejsze są kable miedziane. Miedź może być zanieczyszczona różnymi poziomami zanieczyszczeń, co może prowadzić do gorszej jakości transmisji. Czysta miedź to 6N, natomiast 3N jest najbardziej zanieczyszczona. Srebrne kable mają lepszą jakość dźwięku. Ale, platynowe i złote kable są droższe. Bardzo ciekawe są również zestawy kina domowego, które wykorzystują bezprzewodową technologię Bluetooth. Jakość dźwięku jest w tym przypadku słaba.

Czy warto zainwestować w kino domowe?

Każdy telewizor ma wbudowane głośniki. Nie oferują one jednak najlepszej jakości dźwięku. Nie można ich pod tym względem porównywać z zestawami kina domowego. Są one gratką zarówno dla kinomanów, jak i osób nie będących kinomanami.

Zestawy kina domowego pozwalają poczuć się jak w kinie lub sali koncertowej. Dlatego tak ważne jest, aby dysponować odpowiednią ilością miejsca. Dzięki temu uzyskasz najlepszy efekt. Kino domowe to system audio-video, który odtwarza doświadczenie prawdziwej sali kinowej. Można w nim również odtwarzać różne koncerty i przedstawienia.
Najbardziej zaawansowane systemy kina domowego oferują lepszą jakość dźwięku i obrazu niż profesjonalne sale kinowe. Mają też duże możliwości jeśli chodzi o design. Nie muszą być nudne i ciężkie.

Popularni producenci zestawów kina domowego

  • Sony
  • Panasonic
  • Pioneer
  • Yamaha
  • Onkyo
  • Denon

Warto zajrzeć do sklepów z zestawami kina domowego

  • Allegro
  • Avans
  • Electro
  • Empik
  • Media Markt
  • Media Expert
  • RTV Euro AGD
  • OleOle