Krótkofalowiec to stacja radiowa, która pracuje w paśmie 3-30 MHz. Działa niezależnie od operatorów komórkowych, co jest jej główną zaletą. Można za jej pomocą komunikować się nawet w miejscach, gdzie zasięg telefonii komórkowej jest słaby, co często ma miejsce na terenach wiejskich. Walkie-talkie nie korzysta z pośredników i łączy się bezpośrednio z innymi urządzeniami. Nie wymaga abonamentów itp.

Ranking urządzeń typu walkie talkie

  1. MOTOROLA EXTREME walkietalkie
    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej jakości walkie talkie, które ma zasięg około 10 km. Posiada 16 kanałów, 8 jest domyślnych. Wszystkie pozostałe kanały należy aktywować osobno w krajach, w których są dozwolone. Model ten posiada funkcjonalny wyświetlacz LED. Może być zasilany za pomocą akumulatorka NiMH lub trzech baterii alkalicznych AA. Istnieje możliwość wyboru 20 dźwięków wywołania. Można go ładować za pomocą złącza micro USB. Można to zrobić na przykład za pomocą powerbanku.
  2. Radiotelefon Baofeng UV82

    Sprawdź aktualną cenę
    Dwuzakresowy ręczny radiotelefon typu walkie talkie. Może służyć do komunikacji na lądzie lub w powietrzu. Ma zasięg od kilkudziesięciu do kilku kilometrów. Model ten posiada 42 opcje menu, Dual Watch, dwuliniowy wyświetlacz, latarkę LED, wbudowane radio FM i wiele innych funkcji. Można w nim zapisać do 128 kanałów. Może pracować w temperaturach od -20 do 60 stopni Celsjusza. Zasilany jest przez akumulator Li-ion mAh.
  3. Krótkofalówka Switel Wtf 5700

    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej jakości funkcjonalne walkie-talkie. Maksymalny zasięg działania jest uzależniony od pogody i ukształtowania terenu. Na ogół jest to około 10 km. Posiada stopień wodoodporności IPX2 oraz 8 kanałów. Występuje w zestawie, w którym znajduje się stacja dokująca. Podświetlany wyświetlacz uzupełnia pakiet. Unikalną funkcją jest dual standby, która pozwala na jednoczesny odbiór dwóch kanałów. Model ten posiada wbudowaną latarkę i radio FM.
  4. Walkie-talkie BAOFENG UV-5R

    Sprawdź aktualną cenę
    Wygodna ręczna krótkofalówka, której maksymalna moc wyjściowa wynosi 5W. Ten dwupasmowy model posiada klawiaturę DMTF, wbudowaną latarkę oraz podwójny wyświetlacz LCD. Zasilany jest przez akumulator litowo-jonowy o pojemności 1800 mAh. Dual Watch to główna cecha tego urządzenia. Pozwala to na nasłuchiwanie dwóch kanałów. Dzięki temu można śledzić dwie częstotliwości jednocześnie. Przycisk PTT (push-to-talk) oraz złącze Kenwood to dwie opcje. Pozwala ono na podłączenie do walkie-talkie słuchawek z mikrofonem.
  5. Motorola TLKR T41 walkie talkie - krótkofalówka

    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesne walkie-talkie o zasięgu 4 km. Można prowadzić wiele rozmów dzięki wbudowanym ośmiu kanałom. Wskaźnik stanu baterii pokazuje, jak bardzo rozładowana jest bateria i czy należy ją naładować. Urządzenie jest zabezpieczone przed przypadkowym naciśnięciem przycisku i zapisaniem zmian ustawień. Produkt jest łatwy w obsłudze.

Jaki typ walkie-talkie powinienem kupić?

Walkie-talkie wbrew pozorom nie znikają. Choć ich zasięg jest ograniczony, to nadal mogą być przydatne podczas wycieczek i innych wypraw wszelkiego typu. Jak wybrać odpowiedni model? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Zasięg - Na rynku dostępnych jest wiele krótkofalówek, które oferują szeroki zasięg. Z reguły mieści się on w przedziale od 1 do 10 km. Jest to jednak maksymalny zasięg, jaki można osiągnąć w idealnych warunkach. W rzeczywistości często jest on mniejszy. Często ograniczają go budynki, złe warunki atmosferyczne czy specyficzne ukształtowanie terenu. Warto zainwestować w urządzenie, które ma najlepszy zasięg.
  • Częstotliwość - Walkie-talkie do nadawania fal dźwiękowych wykorzystuje częstotliwość 446 MHz. Pasmo to podzielone jest na 8 kanałów. Wszystkie te kanały są dostępne dla każdego urządzenia do komunikacji. Należy mieć świadomość, że każdy kanał może być używany jednocześnie przez różne osoby. Zdarza się, że wszystkie kanały są zajęte. Warto kupić urządzenie, które ma więcej podkanałów. Te podkanały pozwalają odfiltrować szumy i umożliwiają łatwą rozmowę z drugą osobą.
  • Wygoda użytkowania - Każdy chyba wie, czym jest walkie-talkie. Zazwyczaj trzyma się ją w ręku, co czasami może być niewygodne. Świetnym rozwiązaniem jest uchwyt na ramię. Pozwala on na zamontowanie całego urządzenia lub mikrofonu. Można również znaleźć modele, które posiadają osobną słuchawkę lub mikrofon. Dzięki nim można prowadzić rozmowę nawet wtedy, gdy jest głośno. Niektóre walkie-talkie posiadają również funkcję aktywacji głosowej. Aby je aktywować, nie trzeba naciskać żadnego przycisku.
  • Bateria - Większość krótkofalówek działa na baterie AA lub AAA. Można je naładować lub wymienić. Niejednokrotnie w zestawie znajdują się stacje bazowe lub ładowarki sieciowe. Praktycznie pojemność baterii jest niewielka, ale krótkofalówki wymagają bardzo małego zużycia energii. Najczęściej są cały czas w trybie czuwania. Niskie temperatury powodują, że baterie szybciej się rozładowują.

Czy warto kupić walkie talkie?

Wiele osób uważa, że krótkofalówki są passé. Jest to nieprawda. Mogą być niezastąpione w wielu sytuacjach.

Przede wszystkim walkie-talkie przydaje się podczas różnego rodzaju podróży, zwłaszcza w miejsca odległe i mniej odwiedzane przez ludzi. Zasięg tego urządzenia jest bardzo krótki, ale pozwala w razie potrzeby porozumieć się z przyjaciółmi i znajomymi. Z krótkofalówki można korzystać podczas jazdy na nartach lub na motocyklu.

Krótkofalówki w praktyce są urządzeniami prostymi pod względem zasady działania. Nie pozwalają one na jednoczesne wysyłanie i odbieranie informacji. Aby otrzymać informację zwrotną, należy po wysłaniu wiadomości nacisnąć odpowiedni przycisk. Dostępne są również walkie-talkie cyfrowe. Przesyłają one sygnał cyfrowy, a do działania wykorzystują to samo pasmo, co Bluetooth czy WiFi.

Popularni producenci walkie-talkie

  • Motorola
  • Baofeng
  • Switel

Sklepy z walkie-talkie warte uwagi

  • Allegro
  • Avans
  • Electro
  • Empik
  • Media Markt
  • Media Expert
  • RTV Euro AGD
  • OleOle