Wycieraczki samochodowe to niezbędny element wyposażenia samochodu, którego zadaniem jest usuwanie deszczu, śniegu lub błota z przedniej szyby podczas jazdy. Mary Anderson, wynalazczyni wycieraczki, zdobyła patent w 1903 roku. Otrzymali go również James Henry Apjohn, Gladstone Adams i Gladstone Adams. W wynalezienie wycieraczek zaangażowany był również Joseph Hofmann. Jego pomysł został wdrożony w fabryce Forda.

Ranking wycieraczek samochodowych

 1. Pióro wycieraczki samochodowej Bosch AeroTwin.

  Sprawdź aktualną cenę

  Wycieraczki bez klasycznych łączeń. Ich konstrukcja oraz listwa stabilizująca Evodium zapewniają doskonałą przyczepność i sztywność do szyb. Pióra składają się z dwóch rodzajów gumy, które pokryte są śliską powłoką zmniejszającą tarcie. Pod względem aerodynamicznym produkt został ulepszony. Jest cichy i dobrze przylega do szyby. Wycieraczki są długotrwałe i wydajne. Te zestawy wycieraczek są dostosowane do konkretnych modeli samochodów. Coraz więcej producentów samochodów decyduje się na montaż fabryczny.

 2. Wycieraczki Negotti


  Sprawdź aktualną cenę

  Montaż wysokiej jakości wycieraczek bez większych problemów jest bardzo ważny. Są one poddawane szczegółowej kontroli jakości. Od lat stosowane są w najlepszych pojazdach wyścigowych, co świadczy o ich niezawodności. Produkt ten został wykonany z wytrzymałej gumy, która została pokryta grafitem. Zmniejsza to tarcie, redukuje dźwięk i poprawia ogólną wydajność. Wycieraczki dzięki swojej bezprzegubowej konstrukcji dopasowują się do krzywizny przedniej szyby. Mają również nowoczesny, elegancki wygląd.

 3. Wycieraczki Valeo


  Sprawdź aktualną cenę

  Wycieraczki samochodowe tego producenta wyróżniają się innowacyjnym designem i rozwiązaniami technologicznymi. Płaska konstrukcja Valeo First sprawia, że pióro jest mocno dociskane do powierzchni szyby. Z kolei Valeo Silencio XTRM posiadają doskonałe właściwości akustyczne i aerodynamiczne. Dużą popularnością cieszą się również wycieraczki szkieletowe Valeo. Od 1923 roku marka ta zdobyła uznanie klientów na całym świecie. Wycieraczki Valeo mogą być montowane jako oryginalne wyposażenie fabryczne lub jako części zamienne. Wyróżniają się odpornością na pęknięcia i zużycie. Zachowują swoje pierwotne właściwości przez długi czas.

 4. Wycieraczki samochodowe Alca Special


  Sprawdź aktualną cenę

  Montaż wycieraczek w samochodzie jest łatwy dzięki renomowanej marce. Są to metalowe elementy wykonane z gumy pokrytej grafitem. Nie pozostawiają smug i doskonale przylegają do szyby samochodu. Spryskiwacze Alca Special wyróżniają się konstrukcją przegubową (szkieletową). Dzięki zastosowaniu stali ocynkowanej i powlekanej są odporne na korozję. Zastosowanie naturalnej gumy pokrytej grafitem oznacza bezproblemową pracę przez długi czas i precyzyjne zgarnianie wody z powierzchni.

Jaki typ wycieraczek samochodowych kupić?

Każdy samochód powinien mieć wycieraczki samochodowe. Są one jedynym sposobem na usunięcie deszczu, śniegu czy gradu z przedniej szyby. Pozwala to na bezpieczną i komfortową jazdę nawet w przypadku deszczu i innych mniej niż idealnych warunków pogodowych. Jaki rodzaj wycieraczek wybrać do swojego pojazdu? Na co powinieneś zwrócić uwagę przy ich zakupie?

 • Rodzaj: Istnieją trzy rodzaje wycieraczek: płaskie, tradycyjne i hybrydowe. Najprostsze są wycieraczki tradycyjne. W tym przypadku ramię wykonane ze sztywnego metalu dociska do szyby gumowe ostrze. W wycieraczkach płaskich ramię i ostrze są zintegrowane. Dobrze przylegają one do szyby. Wycieraczki hybrydowe to połączenie wycieraczek płaskich i tradycyjnych. Łączą w sobie współczesny design z tradycyjnym mocowaniem.
 • Rozmiar to długość piór. Można ją znaleźć w specyfikacji technicznej pojazdu. Zazwyczaj podawana jest w centymetrach, rzadziej w calach. W większości przypadków ciekawostką jest to, że lewe koło wycieraczki jest nieco dłuższe od swojego prawego odpowiednika.
 • Wycieraczki gumowe, choć tanie i przeciętnej jakości, nie są zbyt trwałe. Modele gumowe często są wzmacniane, aby poprawić ich działanie. Wycieraczki, które są pokryte grafitem to świetny wybór. Wycieraczki z kauczuku naturalnego mają doskonałe właściwości mechaniczne. Są zarówno trwałe, jak i skuteczne. Charakteryzują się wysoką ceną.
 • Uchwyt- Większość dostępnych obecnie wycieraczek posiada uniwersalne uchwyty, które pasują do 90% pojazdów. Służą one również jako adaptery, które umożliwiają podłączenie pióra wycieraczki do ramienia, niezależnie od stosowanego systemu. Istnieją systemy mocowań, które są specyficzne dla danego typu uchwytu ramion wycieraczek.
 • Cena nie powinna być w tym przypadku najważniejsza, ponieważ często towarzyszy jej słaba jakość wykonania. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dlaczego warto kupić dobre wycieraczki samochodowe zamiast tanich?

Najtańsze wycieraczki samochodowe, które można kupić w każdym markecie, nie są zbyt trwałe. Często są one wyrzucane już po jednym sezonie jesienno-zimowym. Ślady zużycia zawsze wyglądają tak samo. Słabej jakości tanie wycieraczki skrzypią i piszczą, co jest denerwujące dla kierowcy i pasażerów.

Dlatego lepiej jest zainwestować w dobre, ale nieco droższe wycieraczki samochodowe. Cena wycieraczki samochodowej jest zazwyczaj skorelowana z jej jakością. Wówczas wycieraczka będzie pracować bez luzów, które przyspieszałyby jej stopniowe zużywanie się. Bardzo ważne jest również pióro, które odpowiada za ścieranie wody i zanieczyszczeń z szyby. Powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które charakteryzują się długą żywotnością. Stosowana jest przez wiodących producentów w gumie. Wycieraczki te skutecznie czyszczą przednią szybę i nie pozostawiają smug.

Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić osoby spędzające dużo czasu za kółkiem, jest pamiętanie o dobrych wycieraczkach samochodowych.

Popularni producenci wycieraczek samochodowych

 • Bosch
 • Valeo

Sklepy, które warto odwiedzić

 • Allegro
 • Media Expert
 • Media Markt
 • RTV Euro AGD
 • Empik
 • Avans
 • OleOle