Sanki to sprzęt z płozami, który służy do poruszania się po śniegu lub lodzie. Często wykorzystywany jest przede wszystkim przez dzieci. Stanowi świetny wybór w sezonie zimowym. Wybór sanek na rynku jest naprawdę dość duży. Do wyboru są produkty przeznaczone dla dzieci, które na sankach zjeżdżają i maluchów, które jedynie na nich siedzą w trakcie spacerów. Dobre sanki powinny być jednocześnie lekkie i zwrotne. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się niezmiennie od lat sanki drewniane.

Ranking sanek

Jakie sanki kupić? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu rodziców przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Dla maluchów nie ma lepszej zabawy, gdy na zewnątrz spadł śnieg, niż właśnie jazda na sankach. Okazuje się, że na rynku wybór w tym zakresie wcale nie jest mały. Do wyboru są m.in. modele drewniane czy metalowe. Dlatego też stworzyliśmy ranking sanek, opierając się na opiniach internautów. Nasze zestawienie obejmuje wysokiej klasy sanki dla dzieci w różnym wieku.

 1. Sanki Drewniane Enero Nina Z Oparciem Beżowe

  Klasyczne sanki drewniane z oparciem wykonane z wysokiej jakości drewna. Wyróżniają się dużą wytrzymałością i wysoką jakością wykonania. Są bardzo trwałe i wygodne w użytkowaniu. Dziecko może na nich czuć się bezpiecznie, co wynika z zastosowania stabilnego oparcia. W razie potrzeby, gdy maluch podrośnie, można je łatwo zdemontować.

 2. Prosperplast Sanki Bullet Isp Czerwony

  Wyjątkowe sanki dla dzieci wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego w kolorze czerwonym. Posiadają stabilne płozy, plastikową rączkę i linkę. Na pierwszy rzut oka przypominają szybki pocisk. Są to sanki stabilne i komfortowe, a przy tym zaskakująco lekkie. Tym zdecydowanie wyróżniają się na rynku. Czerwona kolorystyka sprawia, że nie sposób przejść obok nich obojętnie.

 3. Sanki Springos Drewniane Z Oparciem

  Efektowne wizualnie drewniane sanki z oparciem wykonane z lakierowanego drewna bukowego. Ich oparcie można łatwo zdemontować, gdy dziecko nieco podrośnie. To produkt polski o wadze nieco ponad 3 kilogramów. Sanki są wytrzymałe. Posiadają metalowe okucia płóz, co przekłada się na ich wysoką trwałość. Maluch w czasie jazdy na sankach może czuć się w 100% bezpiecznie.

 4. Plastkon Sanki Kombi Lakierowane

  Proste sanki dla dzieci, które doskonale sprawdzą się w czasie wielu sezonów zimowych. Wyróżniają się mocną i stabilną konstrukcją. Są wytrzymałe. Ich atutem jest także lakierowane proszkowe, które wpływa pozytywnie na ich estetykę. Sanki są wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu. Ważą nieco ponad 2,5 kilograma. Posiadają wszystkie stosowne atesty i certyfikaty m.in. CE.

 5. Sanki Prosperplast Dzecięce Plastikowe Niebieskie

  Oryginalne sanki dziecięce o dużej wytrzymałości wykonane z wysokiej klasy tworzywa sztucznego. Posiadają kierownicę zwiększającą ich stabilność w czasie jazdy oraz klakson ostrzegawczy. Sanki wyglądają jak samochód i są odpowiednie dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Są nieocenione na wysokich górkach. Wyróżniają się odpornością na przetarcia. Ich płozy za sprawą stalowych elementów doskonale się ślizgają. W skład kompletu wchodzi sznurek z uchwytem ułatwiający wciąganie sanek na górę.

Jakie sanki kupić?

Trudno jest sobie wyobrazić dziecko, które zimą nie lubiłoby jazdy na sankach. Warto w taki sprzęt zaopatrzyć się jeszcze przed sezonem zimowym. Na co dobrze jest postawić? Czym trzeba kierować się przy zakupie sanek dla dziecka?

 • Bezpieczeństwo – dla rodziców to aspekt najważniejszy. Dlatego też opracowano kilka certyfikatów, które potwierdzają wysoką jakość produktów. Są to m.in. CE – europejski certyfikat potwierdzający produkcję zgodnie z normami europejskimi i TUV GS – niemiecki certyfikat, który potwierdza wysoką jakość produktów.
 • Materiał – w zasadzie sanki produkowane są z drewna naturalnego, metalu i tworzywa sztucznego. Rzadko spotkać się można z modelami z włókna szklanego lub węglowego. Sanki drewniane to klasyka sama w sobie. Są one na ogół wykonane z drewna bukowego lub dębowego, które jest zeszlifowane i zabezpieczone lakierem. Sanki metalowe są bardziej wytrzymałe. Jednak w ich przypadku siedzisko czy oparcie zazwyczaj i tak są plastikowe lub drewniane. Metal jest bowiem materiałem zimnym. Najtańsze są sanki plastikowe, które są bardzo lekkie i stosunkowo mało wytrzymałe.
 • Rodzaj – wyróżnić można kilka rodzajów sanek z uwagi na ich zastosowanie. Sanki do ciągnięcia wyposażone są w specjalny sznurek lub pasek. Czasami mają też uchwyt do pchania. Podstawą jest w tym przypadku także wygodne oparcie dla dziecka. Płozy są z kolei szerokie i płaskie. Sanki do zjeżdżania mają często płozy w formie rurek. Czasami wyposażone są w dodatkowe elementy sterujące. Sanki uniwersalne łączą z kolei cechy sanek do zjeżdżania i sanek do ciągnięcia. Warto także wspomnieć o sankach sportowych, które są odpowiednie do jazdy po specjalnych torze. Produkowane są z kompozytów – włókna szklanego i węglowego. W standardowych sklepach w zasadzie nie można ich kupić. Są również sanki, które trudno jest zakwalifikować do konkretnej grupy. Mają one np. formę samochodów.
 • Komfort – podstawa to oczywiście wygodne siedzisko i odpowiednio wyprofilowane oparcie. Czasem w skład zestawu wchodzi śpiworek dla najmłodszych dzieci, który przypinany jest pasami. Przydaje się ponadto sznurek lub taśma z regulowaną wysokością czy specjalna podpórka pod nóżki. Niektóre nowoczesne sanki to modele składane, które są bezproblemowe w transporcie. Włożyć je można bowiem np. do bagażnika.

Czy warto kupić sanki?

Jazda na sankach to świetny sposób spędzania wolnego czasu w okresie zimowym, gdy na zewnątrz jest śnieg. Trudno jest znaleźć dziecko, które nie przepadałoby za jazdą na sankach. Warto oczywiście w taki sprzęt zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej.

Dużą popularnością od lat cieszą się oczywiście sanki drewniane. Zapewniają one doskonałą zabawę na śniegu. Są dość lekkie, a przy tym wytrzymałe i solidne. Korzystać z nich z powodzeniem mogą dzieci w różnym wieku. Pod wieloma względami sanki z drewna przewyższają te metalowe czy plastikowe.

Mroźna i śnieżna zima zdecydowanie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Ujemne temperatury wcale nie powinny przeszkadzać w wychodzeniu z domu. Najmłodsze dzieci można na sankach ciągnąć – dla nich zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są modele z oparciem. Na nich jeździć mogą nawet niemowlęta, oczywiście ciągnięte przez swoich rodziców. Starsze dzieci preferują natomiast już samodzielną jazdę na sankach.

Popularni producenci sanek

 • Enero
 • Prosperplast
 • Springos
 • Plastkon

Podsumowanie rankingu sanek

Dzieci nie wyobrażają sobie śnieżnej zimy bez jazdy na sankach. To świetny sposób na spędzanie w mroźne dni czasu na świeżym powietrzu. Maluchy zresztą potrzebują ruchu i to o każdej porze roku. W wyborze odpowiedniego modelu sanek powinien oczywiście pomóc nasz ranking, który stworzyliśmy na bazie opinii internautów. Uwzględniliśmy w nim sprzęt wysokiej jakości, który doskonale sprawdzi się przez wiele lat. Są to zarówno sanki drewniane, jak i metalowe czy plastikowe. Każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.